"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
MTA: salasigarettide ja illegaalse alkoholi tarbimine väheneb (0)
28. juuni 2022
Foto Scanpix

Maksu- ja tolliameti (MTA) tellitud ja Norstati läbiviidud 2021. aasta varimajanduse uuring näitab, et võrreldes 2019. aastaga on vähenenud nii salasigarettide kui illegaalse alkoholi tarbimine. 

2021. aastal kaotas Eesti illegaalsete sigarettide ja alkoholi tarbimise tõttu vastavalt 8,1 miljonit ja 2,7 miljonit eurot maksuraha, ümbrikupalga tõttu aga hinnanguliselt 97,4 miljonit eurot, teatas MTA.

2021. aastal tarbis salasigarette 7 protsenti suitsetajatest, kes olid enamasti madala sissetulekuga noored mehed. Ligi pooled on otsinud salasigarettide ostuvõimalusi ise ning eelkõige ostnud tuttavatelt teadmata maksumärgi olemasolust. Salasigarettide ostmise olulisim põhjus on hind, salasigarettide tarbimine ning ostukohtade teadmine. Võrreldes 2019. aastaga on kogused vähenenud kahekordselt. 

Tubakatooteid või nende alternatiive tarbis 2021. aastal 28 protsenti 18–74aastasest elanikkonnast. Enim tarbiti sigarette, kuid populaarsuselt teisel kohal on e-sigaretid, mis on märkimisväärselt tarbijaskonda kasvatanud, 33 protsendini. Võrreldes 2019. aastaga on märkimisväärselt lisandunud alternatiivsete tubakatoodete ja nende ebaregulaarseid tarbijaid, eelkõige noorte seas. 

Samuti on langustrendis illegaalse alkoholi tarbijate ja müügikohtade teadmine ühiskonnas. Kui 2017. aastal teadis oma tutvusringkonnas salaalkoholi ostjaid 17 protsenti ja müügikohti 9 protsenti elanikkonnast, siis 2021. aastaks on need näitajad langenud pea kolmekordselt. Enam on teadjaid nooremate ja madalama sissetulekuga inimeste seas. Kuigi teadlikkus tarbijatest ja müügikohtadest on langenud, siis elanike hinnang kange salaalkoholi osakaalule Eesti kange alkoholi kogutarbimises püsib endiselt 23 protsendi tasemel. 

Ka illegaalse alkoholi ostmine on Eestis langustrendis. Kui 2017. aastal ostis salaalkoholi 5 protsenti, siis 2021. aastal 2 protsenti alkoholi tarbijatest. Teistest enam on salaalkoholi ostjaid 18–29-aastaste noorte seas, 4 protsenti selle eagrupi vastanutest. Salaalkoholi hangiti eelkõige tuttava müüja käest ning initsiatiiv tuli pigem müüja poolt. Salaalkoholi tarbijad ostsid eelkõige kanget salaalkoholi nagu viina, puskarit või hansat. 

Uuringu järgi tarbis alkohoolseid jooke 2021. aastal 80 protsenti 18–74-aastasest Eesti elanikkonnast, sealhulgas regulaarselt 24 protsenti. Regulaarsete tarbijate osakaal on suurem meeste, 30–49-aastaste ja kõrgema sissetulekuga elanike seas.

MTA poolt tellitud varimajanduse uuringu peamiseks eesmärgiks on hinnata Eesti varimajanduse mahtu, tuginedes ümbrikupalga maksmisele, illegaalsele tubakale ja alkoholi tarbimisele elanikkonna seas. 2022. aastal läbi viidud uuringus oli valimiks 1200 vastajat vanuses 18–74. Uuring viidi läbi Norstat Eesti AS poolt veebiintervjuuna nii eesti kui vene keeles.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.