"Iga piirkiirusele lisatud kilomeeter suurendab tõenäosust sattuda õnnetusse ning raskendab võimalikke vigastusi."

Hannes Kullamäe, Politsei liiklusjärelevalve keskuse juht
Türgi toetab Soome ja Rootsi NATO-liikmesust (0)
29. juuni 2022
Foto Scanpix

Türgi allkirjastas teisipäeval Soome ja Rootsiga memorandumi, millega toetatakse Põhjamaade taotlust saada NATO liikmeks, teatas Soome presidendiamet.

Madridis sõlmitud kolmepoolne leping “kinnitab, et Türgi toetab sel nädalal toimuval Madridi tippkohtumisel Soome ja Rootsi taotlust saada NATO liikmeks,” ütles Soome president Sauli Niinistö oma avalduses.

Niinistö avalduse kohaselt lepivad NATO liitlased alliansiga liitumise konkreetsetes sammudes kokku järgmise kahe päeva jooksul. Sõlmitud vastastikuse mõistmise memorandumis kohustuvad Soome, Rootsi ja Türgi osutama üksteisele täielikku tuge neid riike puudutavate julgeolekuohtude vastu. “NATO liitlasteks saades tugevneb see kohustus veelgi,” seisab Soome presidendikantselei veebilehele postitatud teates.

Soome mõistab hukka terrorismi selle kõigis vormides

Soome ja Rootsi taotlesid NATO liikmestaatust mais, kuid Türgi vastuseisu tõttu  protsess ei edenenud. Niinistö, Rootsi peaminister Magdalena Andersson, Türgi president Recep Tayyip Erdoğan ja NATO peasekretär Jens Stoltenberg arutasid teisipäeval Soome ja Rootsi taotlusi mitu tundi.

“Türgi sai, mis tahtis,” nentis president Recep Tayyip Erdoğani kantselei. USA kõrge ametniku avalduse kohaselt Ankarale mingeid järeleandmisi siiski ei tehtud. 

Niinistö avalduse kohaselt on Türgi on viimastel nädalatel väljendanud muret terroriohu pärast. Soome on neid muresid tema sõnul alati tõsiselt võtnud. Avalduses seisab, et Soome mõistab hukka terrorismi selle kõigis vormides.

NATO liikmena kohustub Soome täielikult järgima alliansi terrorismivastast tööd puudutavaid dokumente ja poliitikat, öeldakse selles. “Arendades koostööd terrorismivastases võitluses ja relvaekspordi vallas, jätkab Soome loomulikult tegutsemist vastavalt oma siseriiklikule seadusandlusele.”

Ka Rootsi peaminister Andersson tervitas Türgiga sõlmitud “väga head kokkulepet” kahe Põhjamaa NATO-liikmesuse toetamiseks ning ütles, et see samm muudab alliansi tugevamaks. “Järgmise sammu astumine NATO täisliikmesuse suunas on loomulikult Rootsi ja Soome jaoks tähtis. Kuid see on ka väga oluline samm NATO jaoks, sest meie riigid on NATO-s julgeoleku pakkujad,” ütles Andersson intervjuus AFP-le.

NATO uks on avatud

Türgi suunamuutuse järel saavad Soome ja Rootsi liitumiskõnelustega edasi liikuda. Soome läbirääkimisdelegatsiooni juhib välisminister Pekka Haavisto.

Ühe NATO ametniku sõnul peab kandidaatriik mõistma, milleks ta kohustub. Eelduste kohaselt kulgevad liitumiskõnelused sujuvalt ja vältavad päeva või mitte enam kui kaks.

Kõneluste järel peavad kandidaadid esitama kavatsuste protokolli, mis kinnitab valmisolekut kohustusteks. Seejärel allkirjastavad NATO riikide suursaadikud Soome ja Rootsi liitumisprotokolli. Liikmesuse riigi tasandil kinnitama ehk ratifitseerima kõik 30 NATO liikmesmaad. See etapp kestab hinnanguliselt mõnest kuust kuni aastani. Lõpliku otsuse NATO-ga liitumise üle langetavad Soome ja Rootsi parlament.

NATO peasekretär Jens Stoltenberg nimetas vastastikuse mõistmise memorandumi allkirjastamist ajalooliseks. Tema sõnul saadab see Vene presidendile Vladimir Putinile selge sõnumi, et NATO uks on avatud.

Stoltenberg viitas Moskva detsembrikuistele nn julgeolekutagatiste nõudmistele, mille kohaselt pidanuks NATO piirama ittalaienemist. “Ta tahtis vähem NATO-t. Nüüd sai ta oma piiridele rohkem NATO-t,” ütles Stoltenberg.

Stoltenberg nentis, et Soome ja Rootsi kuulumine NATO-sse on oluline Soome, Rootsi, NATO ja eriti Balti riikide jaoks. “Vaadake vaid kaarti ja näete, et see muudab kogu julgeolekuolukorda Baltimaades,” ütles ta.

Peasekretär avaldas veendumust, et nii Türgi, Soome kui Rootsi järgivad vastastikuse mõistmise memorandumis võetud kohustusi. Stoltenbergi sõnul esitatakse Soomele ja Rootsile ametlik liitumiskutse kolmapäeval.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.