"Iga piirkiirusele lisatud kilomeeter suurendab tõenäosust sattuda õnnetusse ning raskendab võimalikke vigastusi."

Hannes Kullamäe, Politsei liiklusjärelevalve keskuse juht
video Südamearst Martin Serg: rattasõit treenib südant, parandab füüsilist vormi, tugevdab immuunsüsteemi ja avaldab positiivset mõju vaimsele tervisele (0)
30. juuni 2022

Põhja-Eesti Regionaalhaigla kardioloog dr Martin Serg käib ise jalgrattaga tööl iga päev ja kutsub endast eeskuju võtma kõiki inimesi. Rattasõit ei ole kasulik mitte ainult südamele vaid kogu tervisele – vähendab diabeedi- ja vähiriski.

Põhja-Eesti Regionaalhaigla kutsub sel suvel kõiki haigla töötajaid ja ka teisi inimesi üles osalema aktsioonis „Rattaga tööle!“ ehk valima autosõidu asemel jalgratta. Dr Serg on arvamusel, et jalgratta kasutamist tuleb aeg-ajalt ikka meelde tuletada, sest Eestis on südamehaigused ning just südame isheemiatõbi surmapõhjuseks number üks.

Miks mitte ei võiks inimene kombineerida oma päeva meeldiva ja kasulikuga. Näiteks sa jõuad tööle õigeks ajaks, tehes samal ajal trenni ning vahest jõuad rattaga isegi kiiremini tööle kui autoga. Dr Serg toob välja veel, et rattasõit on treeningu mõttes väga hea. Lisaks ei küsi jalgratas kütust. Kui mõelda, kui kulukaks küündivad hetkel kütusehinnad, siis on see ka rahaline kokkuhoid. Jalgrattur teeb ka keskkonnale pai ning üldse on rattasõidu juures palju positiivseid toimeid.

Dr Serg räägib, et rattasõit treenib südant, parandab üldist füüsilist vormi, tugevdab immuunsüsteemi ja avaldab positiivset mõju ka meie vaimsele tervisele. Samuti väldid ratta seljas tipptunni ajal liikudes ummikuid, saastad vähem õhku. Viibides rohkem värskes õhus ja päikesevalguse käes, omandab keha D-vitamiini, mis muudab meid erksamaks ja rõõmsamaks.

Dr Serg ütleb, et PERH-i kampaania „Rattaga tööle!“ on saanud palju positiivsest tagasisidet. Kolleegid on jaganud ka pilte ühismeedias, kus näitavad, et käivad nüüd rohkem rattaga tööl, rõhutades, et kampaania on õige ja läheb korda. Dr Serg usub ja loodab, et kõik, kes hetkel kampaaniast osa võtnud, jätkavad rattaga liiklemist ka pärast suve. Dr Serg sõidab rattaga isegi ka talvel.

Dr Serg on jalgrattaga kukkunud. Õigemini isegi kerge avarii on läbi elanud, see juhtus mõned aastad tagasi. Dr Serg ütles, et avarii oli siis küll tema enda teadmatusest või siis hooletusest liikluses. Aga ta ikkagi soovitab rattaga liiklemist, sest liikluskultuur on muutunud paremaks ning jätkab paremuse poole liikumist. Aga kergliikur või siis rattur, võiks valida võimalusel omale sobiva, ohutuma trajektoori, mis asub rohkem rohealade läheduses ning oleks suurtest autoteedest natuke eemal.

Aga kui tagasi tulla, kuidas Dr Serg ise ratta seljas avariisse sattus ja miks, ütles ta, et see oli väike, kerge müks auto poolt. Midagi tõsist õnneks ei juhtunud, ühtegi luud ei murdnud, kiirabi ei vajanud. Iseenda teadmatus maksis lihtsalt kätte, rõhutab doktor. Seda enam on siinkohal teada ja tunda liikluseeskirju. Isegi kui sa ratturina tead, et mootorsõidukil on eesõigus, ole ettevaatlik, sest autojuht ei pruugi seda alati isegi teada. Sama reegel kehtib ka mootorsõidukijuhtidele, sest ka ratturid ei pruugi kõikide liiklusseadusega kursis olla. „Olge palun liikluses sõbralikud, ettevaatlikud ja tähelepanelikud,“ võtab Dr Serg oma jutu kokku. 

„Rattaga tööle!“ kampaania kestab kogu suve. Regionaalhaigla töötajatele jagatakse nippe, kuidas oma ratas sõidukorda seada, seda hooldada, tutvustatakse olulisi reegleid, mida peaks iga rattur liikluses silmas pidama. Jagatakse ka erinevaid teema kohaseid soodustusi ja loositakse parimatele, jalgrattaga tööl käijatele välja, üllatusauhindu. 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.