"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Tallinn asub koostama vanalinna arengukava aastani 2035 (0)
30. juuni 2022
Foto Mats Õun

Eilsel istungil algatas Tallinna Linnavalitsus arengudokumendi „Tallinna vanalinna arengukava 2023–2035“ koostamise ja kehtestas arengukava lähteülesande.

Tallinna abilinnapea Madle Lippuse sõnul lähtub arengukava koostamine eesmärgist kujundada vanalinnast mõnus elukeskkond kohalikule, arendades seda samal ajal ka aktiivse linnasüdamena. „UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluva Tallinna vanalinna väärtuste hoidmisel on oluline lähtuda parimatest tänapäevastest pärandihoiu praktikatest ehk anda oluline roll pärandi hoidmisel ja arendamisel kohalikele elanikele ja ettevõtjatele,“ lisas abilinnapea.

Vanalinna arengukava eesmärk on Tallinna vanalinna ajalooliselt väljakujunenud keskkonda sobivate ruumiliste ja funktsionaalsete lahenduste, sh rahastamisvõimaluste leidmine, mis tagaksid asumi säästva arengu UNESCO maailmapärandi linnade nimekirjas. Arengukava koostamisel võetakse arvesse nii maailma tabanud tervisekriisi mõjusid kui ka ühiskonna kasvavaid ootusi hoonete keskkonnasäästu ja linnaruumi ligipääsetavuse osas.

Arengukava avalikustamine ja avalikud arutelud toimuvad tänavu augustist novembrini. Arengukava vormistatakse lõplikult ja esitatakse Tallinna Linnavalitsusele kinnitamiseks detsembris 2022. Arengukava kehtib kuni aastani 2035, ühildudes perioodi ja temaatilise ülesehituse poolest Tallinna arengustrateegiaga „Tallinn 2035“. Arengukava koostamise eest vastutab Tallinna Kesklinna Valitsus.

Tallinna Kesklinna vanem Monika Haukanõmm nentis, et ühtsete arengusuundade määratlemine on äärmiselt vajalik, et iga vanalinnaga praegu või tulevikus seotud inimene ja organisatsioon saaks omaenda tegevusi planeerides nende suundadega arvestada. „Vanalinn on väga eriline asum – siin on pikk ajalugu, see on UNESCO maailmapärand, aga see on paljudele inimestele ka kodu ning töökoht. Et kõik need erinevad huvid käiksid ühte sammu, on vanalinna teadlik ja terviklik arenemine äärmiselt oluline – nii kultuuri, ettevõtluse, liikluse kui ka erinevate kommunaalküsimuste võtmes,“ rääkis Haukanõmm. „Meie suur eesmärk aastaks 2035 saab olema kasvatada vanalinna püsielanikkonda tänaselt paarilt tuhandelt 5000 inimeseni! Selleks peab Tallinn olema 15 minuti linn ka vanalinna elanikule – nii noorte perede kui eakamate jaoks.“

Monika Haukanõmme sõnul on üks väga üksmeelne idee olnud tuua linnasüsteemi juurde üks ainult vanalinnale keskendunud ametikoht, kes esindaks kohalikke elanikke ning oleks vanalinnas asumivanemaks, kuraatoriks, korraldaks regulaarseid ümarlaudu ja jälgiks lõpuks ka arengukava täitmist.

Tallinna vanalinna arengukava koostamisse on kaasatud linna ametiasutused, vanalinnas tegutsevad ettevõtjad, seltsid ja eraisikud. Arengukava kooskõlastatakse Tallinna Strateegiakeskusega ja teiste linna ametiasutustega vastavalt tegevusvaldkonnale. Vanalinna arengukava lähteülesandega on võimalik tutvuda Tallinna õigusaktide infosüsteemis Teele.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.