"Iga piirkiirusele lisatud kilomeeter suurendab tõenäosust sattuda õnnetusse ning raskendab võimalikke vigastusi."

Hannes Kullamäe, Politsei liiklusjärelevalve keskuse juht
fotod ja video Botaanikaaed esitleb sadu pojengisorte, mida käivad imetlemas tuhanded külastajad (0)
30. juuni 2022

“See on hunnitu, täiesti pöörane. Pojengid on roosidega täiesti samaväärsed. Peab ütlema, et praegu on tõesti selline suvine õitsemise kõrghetk, lisaks pojengidele on siin ju veel muid kaunitare. See külastamise intensiivsus on päris suur,” rääkis Tallinna Botaanikaaia direktor Urve Sinijärv.

Vaata galeriid (12)

20. juunist 3. juulini on Tallinna Botaanikaaias võimalik nautida imeilusat ning põnevat pojengimaailma. Botaanikaaia avamaal on eksponeeritud ligi 300 rohtse pojengi sorti, mõned puispojengid ja Itoh-hübriidid. Esindatud on nii 19. ja 20. sajandil Euroopas ning Põhja-Ameerikas aretatud sordid.

Kahe nädala jooksul saab osaleda ekskursioonidel, meisterdada lilleõisi, kuulata kontserti või siis jalutada iseseisvalt lõhnavate peenarde vahel. Argipäeva-õhtuses kuraatoritunnis õpetatakse lihtsaid nippe, millele kodus tähelepanu pöörata, et taimed hästi kasvaksid.

“Kõik, kes tahavad midagi küsida, kõik saavad seda teha, minuga vestelda. Rääkida võibolla natuke teooriat, aga samas paljud inimesed tahavad ka praktikat. Laias laastus põhinipp on see, et pojeng on taim, mis tahab ühe kohapeal kasvada rahulikult. Kui tal on seal kõik hästi, siis ei tasu teda torkida,” rääkis pojengide  kuraator Anne Jaakson.

Pojengide ravim- ja ilutaimena kasvatamise traditsioon ulatub Hiinas mitme aastatuhande taha, nende õied sümboliseerivad kuninglikkust, jõukust ja ilu.

“Kui praegugi kuskilt Hiina meditsiini kaudu või kasvõi mingites teesegudes on pojengijuur tihti seal sees üks komponent. Ta on väga tugevate raviomadustega,” lisas Jaakson.

Looduses aga on need inimese sekkumise tõttu muutunud haruldaseks. Eesti taluaedadesse levisid pojengid rohkem kui sajand tagasi tänu oma kaunile välimusele ning vähenõudlikkusele mõisatest, sortideks „punane”, “matsiroosa” ja “valge“. Nüüdseks on pojengisõprade valikusse lisandunud tuhandeid põneva õiekuju ning -värviga sorte ja hübriide.

Pojengipäevadel selgitatakse külastajate abiga välja ka Tallinna botaanikaaia kauneim pojengisort. Külastajatel on soovitatav soetada kuukaart, mis annab võimaluse imetleda nii varaste kui hiliste sortide avanemist.

Üritused pojengide ekspositsioonis:

26. juuni

12.00 ekskursioon eesti keeles (kuraator Anne Jaakson)

13.00 ekskursioon vene keeles (Maria Strukova)

13.00-15.00 lillede meisterdamise töötuba (Pille Hermann)

29. juuni

17.00 kuraatoritund (Anne Jaakson)

02. juuli

12.00 ekskursioon eesti keeles (Urmas Laansoo)

13.00-15.00 lillede meisterdamise töötuba (Pille Hermann)

03. juuli

12.00 „Valge“ ekskursioon vene keeles (Maria Strukova). Registreeri: https://bit.ly/ekskursioonvalge

13.00 kontsert, esineb ansambel „Oma Band“ (Marina Schigorech-Sokolova – saksofon,

Aleksander Smirnov – tšello, Olga Marenkova – klaver)

12.00-14.00 võimalik konsulteerida kuraatoriga

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.