"Iga piirkiirusele lisatud kilomeeter suurendab tõenäosust sattuda õnnetusse ning raskendab võimalikke vigastusi."

Hannes Kullamäe, Politsei liiklusjärelevalve keskuse juht
VÄLEDAD PÄTID Vargad müüvad pihta pandud ratta maha juba paari tunni jooksul (1)
30. juuni 2022
Foto Scanpix

Rattavaraste ühed meelispaigad on garaažid, keldrid ja trepikojad, kus neil on hea teiste pilgu alla sattumata tegutseda. Enamasti on rattad neis kohtades ka lukustamata. Aasta-aastalt on pealinnas jalgrataste vargused suurenenud.

Kui 2019 aastal varastati Tallinnas 257 ratast, siis tunamullu 333 ja mullu 480. Tänavu kolme kuuga on varaste saagiks langenud 126 jalgratast.

Hiljuti oleks rattavarguse ohvriks langenud tallinlane Joosep Kink. “Tulin õhtul koju, jätsin ratta maja ette ja panin selle ilusti lukku,” rääkis Kink. “Läksin magama, magasin hommikuni ja sain naabrilt teada, et keegi üritas öösel mu ratast varastada. Varas oli üritanud ratta lukku tangidega lahti saada, lukk oli täiesti lõhutud, kuid lahti ta seda ei saanud. Kallis lukk oli.”

Rattalukke on erinevaid ning odavaid lukke on võimalik hõlpsalt lõiketangidega avada. Piisab, kui lõigata lihtsalt tross läbi, ja seda teevad kogenud vargad üsna kiiresti. Paremate kallal tuleb mitu minutit tegutseda või appi võtta suisa ketaslõikur. Kuluv aeg võib teinekord vargusest päästa.

Reegel on, et rattalukk võiks maksta 10% ratta hinnast. “Parim lukk on ikka lülilukk, mis on hea tugev,” kommenteeris Hawaii Expressi klienditeenindaja Tiina Villemson. “Seda saab panna ka ratta külge, sestap on seda hea mugav kaasas kanda ja seda ei ole varastel nii lihtne katki teha,” selgitas ta. “Lülilukke on nii võtmega kui ka koodiga avatavaid. Kõige ebaturvalisem on tavaline trosslukk, mille saab hetkega läbi lõigata.”

Põhja prefektuuri vanemuurija Kaido Atspoli sõnul varastati möödunud aasta esimese viie kuu jooksul 170 ratast. Rattavarguste kõrghooaeg on suvi ning peamiselt kaovad need kesklinnast ja Põhja-Tallinnast. “Kõige rohkem varastatakse jalgrattaid avalikest kohtadest – parklatest, poeümbrusest või parkidest, kuhu rattad jäetakse mõneks hetkeks hoiule,” rääkis ta.

Lukk olgu korralik

Rattavaraste meelispaigad on ka garaažid, keldrid ja trepikojad, sest seal on vargal hea teiste pilgu alla sattumata tegutseda. Enamasti on rattad neis kohtades ka lukustamata. “Trepikoda ei ole õige koht ratta hoidmiseks,” märkis Atspol. “Ratas ei tohiks mingil juhul olla nähtava koha peal. Juba ratast ostma minnes peab mõtlema, kus ja kuidas seda hoida. Samuti tuleb kohe mõelda ka lukustusele.”

Tallinlane Marek kinnitas, et hoiab oma ratast turvalises kohas, kas toas või panipaigas, ja see on alati lukustatud. “Oma jalgratast ma ei julge jätta välja pikemaks ajaks, kui see on lihtsalt lukuga kinni,” selgitas Marek.

Atspol lisas, et ratas tasub kindlasti ka ära märgistada. “Esimene märgistus on raami all – raami number, see on juba tehases sisse pressitud,” ütles ta. “Aga võib ka ise teha mingi märgistuse. Graveerida või kraapida oma nimetähed või näiteks kuupäeva, millal osteti. Siin on valikuvabadus igal omanikul endal.”

Kõige parem tõestus, et ratas on omaniku oma, on Atspoli sõnul sellest tehtud pilt. Kui on olemas rattapass, tasub see alles hoida või teha ka sellest foto. Oma ratta raaminumber tasub alati eraldi üles kirjutada või pildistada ning alles hoida.

Jalgrattaid varastavad peamiselt narkomaanid, kes leiavad neile väga kiiresti ostjad. Suur osa rattaid müüakse maha paari tunni jooksul. Varastatud rattaid leitakse Atspoli hinnangul üles vähe. “Rattad on üsna anonüümsed ja omanikud ei hoolitse selle eest, et neid rattaid siis hiljem nende poolt oleks võimalik tuvastada,” ütles ta.

Pandimajad on üks rattavaraste lemmikkohti. “Ma saan põhimõtteliselt iga nädala alguses nimekirja, kus on 7-8 varastatud jalgratast,” ütles Kella pandimaja juhataja Philip Mägi. “Nimekirjas on seerianumbrid, ratta mark ja värvikombinatsioon, mille alusel me saame siis teada, kas jalgratas on varastatud või mitte.”

Pane vargaid tähele

Abilinnapea Vladimir Svet nentis, et mida rohkem rattaid tänavaile tekib, seda rohkem neid ka varastatakse. “Meil on praegu asutatud politseiga üks töörühm, mis analüüsibki meetmeid, mida me võime koos politseiga teha selleks, et vähendada rattavarguste arvu,” rääkis ta. “Aga enne, kui me saame rääkida mingitest tegevuskavadest, tuleb rõhutada, et kõige parem kindlustus rattavarguse vastu on ikkagi rattalukk.”

Teine oluline asi, mis Sveti hinnangul aitab vähendada nii rattavargusi kui ka üleüldse igasugust vandaalitsemist ja kõiksugu kuritegusid, on kogukonna tähelepanu. “Mida rohkem me jälgime seda, kes on need inimesed, kes meie majade hoovides käivad, seda vähem on vandaalitsemist ja rattavargusi,” mainis ta.

Svet avaldas lootust, et linnal tekib koostöös politseiga mingi korralik tegevuskava. “Ettepanekud ja mõtted selle kohta, kuidas üldiselt teha ennetustööd rattavarguste suhtes ja kuidas aidata kaasa sellele, et ratas muutuks igapäevaseks sõiduvahendiks Tallinna linnas,” mainis ta.
Ideekorjega kesklinnas selgus, et inimesed soovivad rohkem rattaparklaid. Kokku esitati enam kui 40 ettepanekut, milles pakuti välja poolsada lisakohta rataste turvaliseks hoidmiseks.

Kuidas oma kaherattalist sõpra varaste eest kaitsta?

• Jalgrattaid varastatakse just seetõttu, et seda on lihtne teha. Vargus võtab vähe aega, põgeneda saab kiiresti ning on võimalik jääda anonüümseks. Samuti on võimalik ratast kiiresti maha müüa, kuna nõudlus odavate rataste järele on suur. Sageli müüakse varastatud ratas edasi kuni kümme korda odavamalt.
• Seetõttu kasuta jämedat lukku, mida ei ole võimalik läbi hammustada või lahti murda.
• Pargi võimalusel oma ratas videovalvega rattahoidlasse või kohta, mis ei jääks teiste silmade eest varju.
• Tee enda rattast ja raami numbrist fotod ja hoia neid kindlas kohas.
• Kallima jalgratta puhul kaalu selle kindlustamist.
• Varguse puhul teavita sellest viivitamata politseid ning anna edasi kogu teadaolev info: ajavahemik, millal vargus toimus; koht, millise lukuga lukustatud oli; ratta nimetus, värvus, raaminumber, eritunnused. Samuti teavitada kogukonda, korrusmajade puhul teisi maja elanikke. Teavitades teisi ja politseid, on lootust oma kaherattaline tagasi saada. Politsei on õige omanikuni tagasi toimetanud ka rattaid, mille kadumisest on möödunud juba aastaid.
• Kõigist politsei leitud ratastest on tehtud pildid ning neid on võimalik vaadata politsei leitud esemete lehelt https://www.politsei.ee/et/leitud-esemed

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

variant
7. juuli 2022 16:44
Rohkem valvekaameraid ja salamärgid rattaraami külge.