"Hea nali on siis, kui sa ei pea selle järel ütlema, et ma tegin nalja. Kui sa seda juba pead ütlema, siis järelikult polnudki tegu naljaga."

Tõnis Niinemets, näitleja ja koomik
Arstide Liidu juht Jaan Sütt: Niigi alarahastatud meditsiini valdkond sai valusa hoobi (1)
01. juuli 2022
Foto Mats Õun

Iga otsus, mis võtab tervishoiust raha vähemaks on halb otsus. Ilma korraliku haiglata ei saa ka arstid kvaliteetset ravi pakkuda ning patsiendid loota paremale ravile,“ kommenteeris Eesti Arstide Liidu juht, doktor Jaan Sütt tänast valitsuse otsust loobuda Tallinna haigla projekti toetamisest taaste- ja vastupidavusrahastust antava rahaga.

Uuest Tallinna haiglast ei võidaks ainult haiglapersonal, vaid eeskätt patsiendid. „Tänapäeva nõuded patsientide palatitele on hoopis teised, kui see oli nõukogude ajal. Niisuguseid suuri kuueseid palateid ei ehitata enam ammu, sest need pole lihtsalt patsiendisõbralikud. Aga Tallinna praegused suured haiglad on just sellest ajast suuresti pärit. Võrreldes praegustega olnuks uus haigla nagu öö ja päev. Mõnele küll tundub kodulähedane vana haigla kodusem, kuid patsiendi ravi ei ole neis tulevikus enam kindlasti nii hea, kui see olnuks uues haiglas“ rääkis ta.

Tervishoiupoliitiliselt oli ka arstidele uue haigla rajamisel selge, et tulevikus koondutakse ühtse katuse alla ning hakatakse koos tööle. „Nüüd aga vajus see unistus kokku. Valitsus peaks antud olukorras andma selge vastuse, milline saab olema tervishoiu tulevik ning kuidas rahastamisega edasi minna. Milliseid investeeringuid siis tehakse, kui praegu võetakse tervishoiu rahast sajad miljonid ära? Mida üldse peetakse valitsuse poole pealt tervishoius oluliseks?“ küsis Sütt.

Tervishoiust raha äravõtmine on kuritegelik käitumine

Ta oli ühel meelel endise sotsiaalministri Tanel Kiigega, et tervishoiust raha äravõtmine on kuritegelik käitumine. „Tervishoid on kindlasti niigi alarahastatud. Kogu OECD (arenenud riikide organisatsioon) seas peetakse Eesti tervishoidu üldse kõige kuluefektiivsemaks. Sama tööd tehakse teistes riikides oluliselt suurema rahastuse tingimustes. Rahastus on meile aga oluline seepärast, et näeme, kuidas viimase võimaluseni forsseeritud süsteem meil igapäevaselt vaikselt käib, seda nii arstide poole pealt kui ka infrastruktuuri osas. Põhjuseks on aga alarahastus, mis sai nüüd aga uue hoobi,“ tõdes ta.

Süti sõnul ootab arstide liit ära valitsuse selgitused, miks niisugune otsus ikkagi tehti.

Lääne-Tallinna Haigla juhi Arkadi Popovi sõnul on igal juhul fakt, et patsiendid selles mängus kaotavad ja kaotavad väga tõsiselt.

“Mul lihtsalt ei ole sõnu!” kommenteeris ta sotsiaalmeedias tänast valitsuse otsust, millega reformierakondlased otsustasid Tallinna Haigla projektilt ära võtta Euroopa Liidu rahastuse.

“Tänane olukord on ju selline, õues on +30 kraadi ning meie haiglaruumides, mis on ehtitatud 1970-el aastatel, seal sees olevates palatites on samuti temperatuur kohati +30 kraadi, isegi vahest kõrgem,” kirjeldas ta. “Tegelikult sellises ruumis ei tohiks töötada ega isegi haiglaravil viibida.”

Haiglahooned on vaja välja vahetada

Popovi sõnul on probleemiks, et haiglahooned ei ole enam kaasaegsed. “Need on vaja välja vahetada ja nende renoveerimine maksab ka palju,” lausus ta. “Aga see ei vii meid kuhugi, sest me ei saa arendada uusi tehnoloogiad nendes ruumides. Aga koos patsientidega kannatavad siin meedikud, kes peavad haiglaruumides töötama. Ning need noored meedikud, kes täna hommikul juba mõtlesid, et nad tuleksid uude Tallinna haiglasse tööle, siis täna õhtuks mõtlevad, et Soome, Rootsi ja Suurbritannia on igatahes atraktiivsemad riigid kui Eesti tervishoiusüsteem.”

Popovi sõnul selgus järsku, et Põhja-Eesti inimeste tervis, Eesti tervishoiusüsteemi areng ja tervishoiutöötajate heaolu ei olegi enam olulised.

“Vanad amortiseerunud ilma perspektiivita haiglate hooned käivad ka, noored arstid ja õed ehk leiavad paremat töökeskkonda välismaal, aga Eesti patsient on ju kannatlik ja leplik – kuhu ta ikka pääseb?! Ellujäämist ja kannatust meile,” lausus ta.

Popov ütles, et haiglate töörühmad ei peatu ja tegelevad eelprojekteerimisega edasi.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

nüanss
3. juuli 2022 19:20
https://www.err.ee/1608646306/mottekoda-venemaa-seab-majandust-umber-pikaks-sojaks-ukrainas