"Kohalik ajakirjandus peab toimima kui demokraatia tugisammas – pakkuma kohalikele elanikele põhjalikku ülevaadet valitsuskorraldusest ja majandusvõimu toimetamisest, et nad saaks kodanikena valimistel informeeritud otsuseid teha."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
VABAMÜÜRLASED JA 1980-NDATE NOSTALGIA Vaata mida uut näeb sel suvel Kiek in de Köki kindlustusmuuseumis? (2)
03. juuli 2022
Kuvatõmmis

Peale keskaegse sõjapidamiste, katku, nälja ja kuritegude, pajatavad Kiek en di Köki kindlustusmuuseumi näitused meile põnevaid lugusid ka lähemast ajaloost. 

Selleks et aru saada, mida huvitavat selle suve jooksul Keik in de Kökis näha võib, võttis reporter Kristiina endale hoonekompleksi tuurile appi kindlustusmuuseumi külastusjuhi Peeter Talvari, kellega käia läbi mõned põnevamad kohad.  Avastamist neis kõrgetes tornides ja maa-alustes käikudes on palju.

Esimesena külastati kindlustusmuuseumiga ühenduses olevat Neitsitorni tippu, kus hiljuti taastatud interjöör viib külastajaid 80-ndate kõige kuumemasse kohta Tallinnas, nõukogude aja lõpus tegutsenud pealinna noobleimasse tornikohvikusse. Kohviku serviisid, küünlajalad – viimnegi detail hoiab tornis 80-ndate atmosfääri ning meenutab olümpiaaegset disaini.

„Kes tahab 80-ndate nostalgiat meenutada, siis siin saab seda teha,“ ütles külastusjuht Peeter Talvar. „Siin on inimesed juba käinud ja meenutanud, mida tehtud ja joodud sai ning kui lõbus siin oli.“

Maa-alustes käikudes leidsid peavarju punkarid

Järgmisena suunduti Bastioni käikudesse, kus õhutemperatuur ka suvisel aastaajal jääb kümne ja viieteistkümne kraadi vahele.

Salapärased Bastioni käigud ehitati 17. sajandil selleks, et varjata sõdurite sõjavarustust, ent läbi aastasadade on sel maa-alusel maailmal olnud erinevaid funktsioone. Kui need käigud ühel hetkel unarusse jäid, leidsid sealt eri aegadel peavarju nii kodutud kui ka mässumeelsed punkarid.

“Siin olnud punkarid olid enamasti 13-16 aastased erikoolidest ära jooksnud noored,“ kirjeldas Talvar. „Neil oli ka ma oma liider, kes on meil tänaselgi päeval külas käinud ja rääkinud, kuidas nende elu siin käis, mida nad tegid ja kuidas Pika Hermanni tornist ENSV lippu sai alla toodud.“

Bastioni käikude värvikas ajalugu on teinud sellest täna tõelise turismimagneti. Rohkem kui kilomeetrine maa-alune maailm on ka tänagi ohu korral pealinna suurim varjend. “Tavapommitamise eest on siin inimene kaitstud, aga keemiarünnaku või tuumarünnaku puhul on ka siin halvasti,“ lisas Talvar.

Salapärane vabamüürlaste seltskond

Tulles aga taas maa peale on Kiek in de Kökis jätkuvalt avatud ka linnaloomade näitus, mida saab külastada terve perega. Lapsed saavad mängida keskaegseid lauamänge ja koguda läbi tegevuste teadmisi, kuidas keskajal Tallinnas loomi peeti.

Viimaseks üks värskeim muuseumi näitus – Lühikese jala väravatornis saab Kalevipoja looži näitel tutvuda sellega, kuidas tegutses kahe maailmasõja vahel salapärane vabamüürlaste seltskond.

“See oli salaühing, mille tegemistest me väga palju ei tea, aga Kalevipoja looži kohta üht-teist teame,“ märkis Talvar. „Näiteks kuulusid siia nii naised kui ka mehed. Tuntumad liikmed olid Gunnar Aarma vanemad. Seda, kas ka Gunnar Aarma sellesse seltskonda kuulus, ei tea.“

Rohkem näituste ja teemade kohta saab teada kui külastada suve jooksul kindlustusmuuseumit ise. Kuuma ilma korral on jahutus Bastioni käikudes garanteeritud.

Huvilised saavad Tallinna linnamuuseumi kodulehel endale välja vaadata või grupile broneerida ka meelepärase ringkäigu.

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

vot tak
13. juuli 2022 17:30
Vabamüürlus ja Moskva. https://www.youtube.com/watch?v=DRTd_o94SQk
seltskond
9. juuli 2022 10:28
h ttps://freemasonrywatch.org/1index.html h ttp://www.whale.to/b/freemason.html