"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Mobiil-ID-d ei pea enam politsei kodulehel aktiveerima (0)
04. juuli 2022
Scanpix/Pilt on illustratiivne

Alates laupäevast ei pea mobiil-ID-d politsei- ja piirivalveameti (PPA) kodulehel aktiveerima ja kõik vajaliku saab teha mobiilioperaatorite juures, lisaks saavad mobiil-ID-d taotleda ka lapsed alates seitsmendast eluaastast.

Laupäevast väljastavad kõik Eesti mobiilsideoperaatorid – Telia, Elisa ja Tele2 – uut Mobiil-ID-d. Kõik siiani väljastatud mobiil-IDd on jõus kehtivusaja lõpuni ehk maksimaalselt viis aastat ning neid saab endisel viisil kasutada. Ka pärast 2. juulit on mobiil-ID endiselt riikliku garantiiga isikutunnistus.

 „Alates 2022. aasta 2. juulist saab PPA kodulehel üksnes tühistada sellest kuupäevast varem välja antud mobiil-ID-sid. PPA teeninduses tühistatakse mobiil-ID nimevahetuse korral. Mobiil-ID-d aktiveerida enam PPA iseteeninduses või teeninduses ei saa,“ ütles PPA identiteedi ja staatuste büroo valdkonna koordineerija Marit Abram.

SK ID Solutionsi juhatuse liige Liisa Lukin rõhutas, et kõik, kes on praeguseks mobiil-ID taotlenud, kuid siiani mitte aktiveerinud, peaksid selle enne juulit PPA kodulehel aktiveerima.

„Nii enne 2. juulit kui pärast väljastatud mobiil-ID-d töötavad sama moodi, kuid on oluline teada, et varem taotletud ja aktiveerimata mobiil-ID-d tuleb PPA lehel aktiveerida enne laupäeva. Nende inimeste jaoks, kes juba kasutavad mobiil-ID-d, jätkub kõik sama moodi kuni nende mobiil-ID kasutusaja lõpuni. Kes pole aga veel mobiil-ID-d taotlenud, neil on soovitav seda kindlasti teha – alates laupäevast on see protsess veel lihtsam ja kiirem,” ütles Lukin.

Mobiil-ID-d saavad taotleda ka lapsed alates 7. eluaastast. Selleks peab nii lapsel kui tema seaduslikul eestkostjal olema Eesti isikukood ja eestkostja peab mobiil-ID taotluse allkirjastama. Lisaks ei pea mobiil-ID väljastamisel enam tasuma riigilõivu. Alates 2. juulist saab igaüks kasutada korraga mitut mobiil-IDd.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.