"Hea nali on siis, kui sa ei pea selle järel ütlema, et ma tegin nalja. Kui sa seda juba pead ütlema, siis järelikult polnudki tegu naljaga."

Tõnis Niinemets, näitleja ja koomik
VIDEO Mustpeade maja ootab põnevaid muudatusi, keldrikorruselt leiab huvitava ajaloo ja müstilise olemisega ruume ning salakäike (0)
05. juuli 2022

Mustpeade maja üks vähestest renessansiaegsetest hoonetest, mis on Tallinna vanalinnas säilinud, kuid siinses miljöös hoone just eriti teravalt silma ei hakka. Kui aga tulla veidi lähemale, siis näeb siin ühte vihjet, mis viitab Mustpeade vennaskonnale ja midagi sellist mitte kuskil mujal Tallinna vanalinnas ei ole.

14. sajandil asutatud Mustpeade vennaskonda kuulusid noored vallalised valgenahalised kaupmehed. Ent kuna kristlikes põhimõtetes valitseb rassi ülesus, ei ole imekspandav, et nende patrooniks sai Aafrikast pärit varakristlik pühak. Mauritiuse Mustpeade vennaskond tegutses selles vanalinna hoones aastasadu kuni 1940. aastateni, mil seltsingu liikmed jätkasid tegevust eksiilis. Täna kuulub Mustpeade maja muusikale, nimelt tegutseb seal Tallinna Filharmoonia.

Seda huvitava ajalooga hoonet ootavad ees mõningad muudatused. Kuigi esmapilgul paistab ümberkorralduste ettevõtmine neis saalides olevat patt, ütles Tallinna Filharmoonia direktor Lennart Sundja, et paremaks kontsertide korraldamiseks oleks ikkagi tarvis majas ette võtta omajagu muudatusi.

Valge saaliga on Sundja sõnul lugu selline, et see sobib sellisena, nagu ta on, väga paljude ürituste jaoks. „Aga kui ma teen korra sellise kõva plaksatuse, siis te kuulete kuidas heli siin pendeldab edasi-tagasi 10 korda,“ märkis ta. „Mõnede instrumentide ja mõnede kollektiivide jaoks see lihtsalt ei sobi.“

Kooskõlas muinsuskaitsega kavandatakse lähema poole aasta jooksul Valge saali külgedele paigaldada helisummutavad kardinad, kuid kõigist kavandatud muudatustest on see vaid jäämäe tipp. Hoone neljast suurest saalist üks asub keldrikorrusel. Varem tegutses seal Taff Club, kuid sügisest kolib sellesse saali Eesti Nüüdismuusikakeskus. Keldrikorrusel ringi vaadates leiab sealt aga väga huvitava ajaloo ja müstilise olemisega ruume ning salakäike, mis ka leiavad varsti rohkem kasutust.

Sundja sõnul on mööda ühte teed väljapääs Pühavaimu tänavale ja sellel majal on tegelikult erinevatel kõrgustel kaks erinevat sissepääsu. „Tõepoolest, siin on ka üks selline võrratu ruum, mis vajaks värskendust, alustades kas või sellest laudisteest, mis täna teeb liikumise siledamaks, aga ei näe kuigi esteetiline ja ajastutruu välja,“ selgitas ta. „Tõenäoliselt on siin parem lahendus see, et panna kasvõi siledad graniitplaadid sinna keskele ja saada sellest koledast laudpõrandast lahti. Siis siin on tegelikult veel samamoodi võrratu väike ruumikene, kus teha mõnda kamberlikumas formaadis üritust.“

Et aga muusikainstrumente saaks paremini transportida ja parandada majas ligipääsetavust, ei ole muinsuskaitse all oleva hoone puhul just eriti palju valikuid. Pikalt kavandatud lifti ehitamise osas on tulevik üsnagi ebaselge.

Sundja sõnul on seal Poola restauraatorite päevilt valatud betoonist vahelagi. „Pole hullu, siit saame läbi minna, aga mõned meetrid allpool, oled sa juba hoopis vanemast ajast pärit keskaegse seina või põrandaga kohakuti ja siis see esmapilgul kerge ülesanne osutub päris keeruliseks,“ kirjeldas ta.

Pisemate treppide puhul on arhitektid välja käinud päris unikaalse lahenduse, mille järgi moodustub lift trepiastmetest ja see peaks ka Mustpeade majas olema teostatav.

Sundja sõnul olulisemaid nipet-näpet muudatused on plaanitud valmis saama novembrikuuks, mil maja on täidetud kontserdite, töötubade, installatsioonide ja veelgi värskema loominguga, sest siis toimub Mustpeade majas rahvusvaheline laste muusikafestival Big Bang.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.