"Hea nali on siis, kui sa ei pea selle järel ütlema, et ma tegin nalja. Kui sa seda juba pead ütlema, siis järelikult polnudki tegu naljaga."

Tõnis Niinemets, näitleja ja koomik
Valitsus saatis Soome ja Rootsi NATO-ga liitumise riigikogu ette (0)
05. juuli 2022
Foto Scanpix

Valitsus esitas teisipäeval riigikogule ratifitseerimiseks Soome ja Rootsi NATO-ga liitumise protokollid ning tegi ettepaneku kutsuda selleks kokku erakorraline riigikogu istung.

Peaminister Kallase sõnul on Eesti ratifitseerimisprotsessiga loodetavasti üks kiiremaid. „Kinnitasin juba kevadel oma Soome ja Rootsi kolleegidele, et neil pole NATO-s paremat sõpra kui Eesti. Tervitame nende liitumist NATO-ga kahel käel ning teeme omaltpoolt võimalikult kiiresti kõik vajalikud sammud. Just allkirjastas Eesti alaline esindaja NATO juures suursaadik Jüri Luik koos ülejäänud 29 liitlasega Brüsselis liitumisprotokollid ning pidasime kohe valitsuse erakorralise istungi. Tegime ettepaneku, et juba homme koguneks Riigikogu ratifitseerimist arutama,“ märkis peaminister Kallas.

Peaminister Kaja Kallas sõnas, et tegu on ajaloolise pöördepunktiga. „Peagi kuulub NATO-sse kogu Põhjala ja Balti regioon. See tugevdab nii kogu regiooni kui ka terve alliansi kaitset. Vaid pool aastat tagasi nõudis Venemaa ultimaatumitega NATO uste sulgemist, kuid NATO on ühtsem kui kunagi varem ja loodan, et on peagi kahe võimeka liitlase võrra tugevam,“ sõnas peaminister.

Soome ja Rootsi esitasid taotlused NATO-ga liitumiseks 18. mail 2022. NATO riigi- ja valitsusjuhid otsustasid eelmisel nädalal Madridi tippkohtumisel kutsuda Soome ja Rootsi NATO-ga ühinema. Teisipäeval allkirjastati Brüsselis liitumisprotokollid. Soome ja Rootsi liikmeks saamiseks on vajalik, et kõik liitlased protokollid heaks kiidaksid oma õiguse kohaselt. Eestis peab protokollid ratifitseerima riigikogu. 

Riigikogu arutab erakorralisel istungil Soome ja Rootsi NATO-ga liitumislepingu ratifitseerimist.

Riigikogu esimees Jüri Ratas kutsus Vabariigi Valitsuse ettepanekul Toompea lossi istungisaali kokku Riigikogu erakorralise istungjärgu 6. juulil järgmise töö ajagraafikuga.

Erakorralise istungjärgu esimene istung algab kell 12 ja kestab kuni päevakorra ammendumiseni. Esimese istungi päevakorras on Vabariigi Valitsuse algatatud Soome Vabariigi ja Rootsi Kuningriigi ühinemist käsitlevate Põhja-Atlandi lepingu protokollide heakskiitmise seaduse eelnõu (643 SE) esimene lugemine.

Üks tund pärast esimese istungi lõppu algab väliskomisjoni istung.

Erakorralise istungjärgu teine istung algab kaks tundi pärast esimese istungi lõppu ja kestab kuni päevakorra ammendumiseni. Teise istungi päevakorras on Vabariigi Valitsuse algatatud Soome Vabariigi ja Rootsi Kuningriigi ühinemist käsitlevate Põhja-Atlandi lepingu protokollide heakskiitmise seaduse eelnõu (643 SE) teine lugemine.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.