"Kohalik ajakirjandus peab toimima kui demokraatia tugisammas – pakkuma kohalikele elanikele põhjalikku ülevaadet valitsuskorraldusest ja majandusvõimu toimetamisest, et nad saaks kodanikena valimistel informeeritud otsuseid teha."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
Kasahstan tähistab täna pealinna päeva (1)
06. juuli 2022

Kasahstani pealinn Nur-Sultan tähistab 6. juulil oma 24. aastapäeva. Enne 1998. aastat kandis linn nime Akmola, samal aastal langetati haldusreformi käigus otsus, tuua riigi pealinn siia üle. Uue pealinna rahvusvaheline esitlus toimus 10. juunil 1998. Alates 2000. aastast on Nur-Sultan Rahvusvahelise Pealinnade ja Suurlinnade Assamblee liige.

Pealinna pindala ületab 722 ruutkilomeetrit, elanike arv on rohkem kui miljon inimest. Pealinnas korraldatakse regulaarselt maailma ja traditsiooniliste religioonide juhtide kongresse, majandusfoorumeid ja muid olulisi rahvusvahelisi üritusi.

Nur-Sultanis toimus ajalooline OSCE tippkohtumine  ning SCO ja Islami Koostöö Organisatsiooni juubeli tippkohtumised. 2011. aasta alguses võõrustas vabariigi pealinn VII Aasia talimängude osalejaid ja külalisi. 2017. aastal toimus pealinnas rahvusvaheline näitus EXPO 2017, mille tarbeks ehitati Jesili jõe vasakkaldale terve näitusekompleks. Mugav asukoht Euraasia mandri keskel teeb Kasahstani pealinna majanduslikult soodsaks transpordi-, side- ja logistikakeskuseks, omamoodi transiidisillaks Euroopa ja Aasia vahel. Alates 2011. aastast töötab linnas Eesti Vabariigi Suursaatkond Kasahstanis.

Kasahstani pealinna ehitamine on saanud omamoodi rahvuslikuks ideeks, kuna uue linna mastaapne arendamine oli üks esimesi suuremaid projekte pärast riigi iseseisvumist 1991. aastal. Seetõttu on pealinn saanud paljude Kasahstani elanike jaoks iseseisvuse sümboliks.

Sel aastal valmistub Kasahstani pealinn järgmiseks märgiliseks sündmuseks – 14.–15.09.2022 toimub linnas Maailma ja Traditsiooniliste Religioonide Juhtide Kongressi VII istung, mille peateemaks on „Maailma ja traditsiooniliste konfessioonide liidrite juhtide roll inimkonna vaimses arengus pandeemiajärgsel ajastul“.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

ehitaja
9. juuli 2022 11:41
http://www.whale.to/c/astana_khazakhstan.html