"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
TTÜ hakkab uurima võimalusi 5G rakendamiseks puidutööstuses (0)
06. juuli 2022
Tallinna Tehnikaülikool TalTech. Foto: Tehnopol

Tallinna Tehnikaülikooli (TTÜ) juhtimisel sai alguse Euroopa Liidu (EL) Horizon Europe innovatsiooniprojekt 5G-TIMBER, mille eesmärk on kiirendada 5G mobiilside, digitehnoloogiate ja tehisintellekti rakendamist puidutööstuse valdkonnas tegutsevates väike- ja keskmistes ettevõtetes (VKE).

1. juunil alanud kolmeaastase projekti eelarve on üle 10 miljoni euro ja lisaks Tallinna Tehnikaülikoolile löövad Eestist kaasa ettevõtted Harmet OÜ ja Hekotek AS. Uurimisasutustena kuuluvad konsortsiumisse veel VTT Soomest ja Milano polütehniline ülikool, lisaks ettevõtted Belgiast, Iirimaalt, Itaaliast, Norrast, Prantsusmaalt, Rootsist, Rumeeniast, Saksamaalt ja Soomest, teatas ülikool.

5G mobiilsidetehnoloogiate rakendamine tooks TTÜ teatel Euroopa tööstussektorile märkimisväärset kasu. Siiski on 5G ja selle abil realiseeritavate infotehnoloogiliste lahenduste nagu andmete hajus- ja servtöötluse ning lokaalse tehisintellekti rakendamine VKE-des pigem haruldane. Olulisteks takistuseks on märkimisväärsed kulud investeeringutele, tehnoloogilised riskid ja varasemate praktikate vähesus. Samas on väikeseerias masina- või puidutööstuse ning puitmajaehituse puhul probleemideks tootmise efektiivsus, jätkusuutlikkus ning tekkivate jäätmete maht. 

Puitu peab rohkem taaskasutama

“Puit on kõige laiemalt kasutatav jätkusuutlik ehitusmaterjal, mis leiab järjest rohkem rakendamist ehitiste renoveerimisel ja ajutistes hoonetes. Sellele vaatamata on Euroopas puidu alakasutus – puidust kasutatakse kõigest 63 protsenti. Puidu kasutamisega kaasneb ka 50 kuni 65 protsendini ulatuv jäätmete hulk. Tänu sellele langeb Euroopa ettevõtete konkurentsivõime võrreldes suurte eksportööridega nagu Hiina,” ütles tehnikaülikooli Thomas Johann Seebecki elektroonikainstituudi professor ja projekti koordinaator Muhammad Mahtab Alam pressiteates. 

Tema sõnul võetakse 5G-TIMBER projektis fookusesse tööstusliku tootmise keskkonnakaitseline ja sotsiaalne jätkusuutlikkus Euroopas, keskendudes puidu- ja ehitussektorile, millest viimane eraldab 36 protsenti kasvuhoonegaasidest Euroopas. Teadlased töötavad tihedalt koos puidutööstusega ning eesmärk on suurendada puidul baseeruvate materjalide taaskasutust 50 protsenti ning tõsta puitmajamoodulite tootmise efektiivsust 15 protsenti. “Samuti soovime tõsta nende valmidusastet tehasest väljumisel kuni 99 protsenti, vähendada moodulmajade paigaldamise töö mahtu ja tootereklamatsioonide hulka 10 protsendi võrra ning parendada töötajate ohutust puitmajade tootmisel ja paigaldamisel,” lisas Alam.  

Pikas perspektiivis peaks 5G-TIMBER projekt panustama kliimasõbralike toodete ja materjalide kasvava vajaduse rahuldamisse ja pikendama puitmaterjali elutsüklit 100 ja enama aastani vähendamaks jäätmeid ja kasvuhoonegaase. 

Ohutu ja jätkusuutlik tootmine

Iirimaa ettevõtte ja projektipartneri Inlecom tegevjuht Pat O’Sullivan ütles pressiteates, et projekti tulemused on rakendatavad oluliselt laiemalt väljaspool puidusektorit ja võimaldavad tutvustada jätkusuutlikku andmetel põhineva tootmise printsiipe paljudes erinevates EL-i toormeahelates. 

Ambitsiooni toetamiseks loob projekti partner Crowdhelix Iirimaalt vähemalt 150 ettevõttest koosneva võrgustiku. “Meie roll on luua mõjukas virtuaalne kogukond, mis koosneb ekspertidest tööstustootmises ja seotud valdkondades nagu teadus, arendus ja innovatsioon,” ütles ettevõtte tegevjuht Michael Browne. Tuuakse kokku ülikoolid, uurimisasutused, VKE-d, suured rahvusvahelised korporatsioonid, investorid, lõppkasutajad, poliitikate kujundajad, masina- ja puidutööstuse sidusrühmad, et projekti mõju oleks suurim. 

Projekti raames rajatakse 5G privaatvõrkude pilootpaigaldised, mis on seotud saeveskite seadmete ja puitmajamoodulite tootmise ja ehitusega. Pilootprojektid viiakse läbi Eestis, Norras ja Soomes. Planeeritud arendustöö tulemuseks on nii-öelda tööriistakast puiduvaldkonnas tegutsevatele ettevõtetele, mis toetab andmetel põhinevat efektiivset, ohutut ja jätkusuutlikku tootmist. 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.