"Eesti meedia on olnud alati veidi paremale poole kallutatud, sotsiaalmeedia uhuu-gruppe ei tasu uskuda."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
video ja fotod Kirjanike Maja tähistas 60. sünnipäeva luule- ja muusikaõhtuga (0)
07. juuli 2022

Eesti Kirjanike Liit tähistas kolmapäeval Tallinna Kirjanike Maja 60. sünnipäeva luule- ja muusikaõhtuga “Majatäis laule ja lugusid”. Kirjanike Maja sisehoovis ja musta laega saalis lugesid ning laulsid Kirjanike Maja klassikute-residentide ning iseenda tekste Helin-Mari Arder, Asko Künnap, Mari-Liis Müürsepp, Jürgen Rooste, Karl Martin Sinijärv, Sirli Staub ja Kalev Vapper, pillidel loovad meeleolu Siim Aimla ja Jaan Jaanson.

Vaata galeriid (60)

Raamatukogude 2022 aasta esimese 6 kuuga, on raamatukogudes üle Eesti tehtud kokku veidi enam kui viis miljonit laenutust. Agaramad lugejad asuvad Tartumaal, Võrumaal, Põlvamaal, Hiiumaal ja Lääne-Virumaal. 

Luuletaja Karl-Martin Sinijärve sõnul leiab raamat, olgu too ükskõik mis formaadis, kas paberiformaadis või e-raamatuna, tee lugejani.

“Sest oluline on ju sisu, mitte vorm,” ütles ta. “Kuigi alates luulekogudest ning lõpetades suurte pildiraamatutega on terve hulk säherdusi teoseid, mis ikkagi tahavad füüsilist kuju. Pigem on väga vahva, et on olemas veel üks võimalus (e-teos), heade lugudeni, heade sõnaseadeteni jõudmiseks ning raamatud, mis nõuavad füüsilist vormi.”

Sinijärv lisas veel naljaga pooleks, et tema arvates pole mitte ühtegi võimalust enam nö koleda raamatu tegemiseks.

“Kui aga ikka füüsiline asi, siis peab ta olema kuntsiteos,” lausus ta. “Eestis elab ja toimetab hetkel umbes mitusada kirjanikku. Lisaks veel need, kellest me mitte midagi ei tea. Muidugi ka need, kelle me oleme ära unustanud, aga kes vääriksid üles otsimist ja kes tihtipeale enam ei ela ka. Igaüks neist kirjanikest elab täitsa isemoodi.”

Sinijärve sõnul on kirjaniku ja looja võlu ongi tolles, et igaüks on isemoodi, mis omakorda muudab nendega suhtlemise, teataval määral keerulisemaks.

Sinijärv on Harju tänav 1 kirjanike majas elanud 18 aastat oma elust. Hetkel on Sinijärve taskus pooleli, Elin Toona raamat: Pagulusse, lugu elust, sõjast ja rahust. 

August ja Heili Volbergi projekteeritud maja ehitati ekstra kirjanike liidu ning kirjanike tarvis Harju tänava pommitatud alale. Hoone järgib toonast populaarset Skandinaavia modernistliku arhitektuuri esteetikat. Klassikaks on tunnistatud hoone Kuninga tänava tiivas asuvate ruumide ja restorani Pegasus sisekujundused, mida on püütud alles hoida tänapäevani.

Paslikult ja õiglaselt sattus maja ehitamine sulaaega, mil kirjanikel ja kunstnikel lubati veidi enam suud pruukida. Hoone valmimise ajal juhtis Eesti Kirjanike Liitu Juhan Smuul.

Majas on elanud ja loonud eesti kirjandusele olulised autorid: Viidingute suguvõsa ja hiljem Tarandid, Raudade suguvõsa, Jaan Kross ja Ellen Niit oma lastega, Rummod, Sangad, Kaplinskid, Suumanni Sass, Enn Vetemaa ja mitmed teised. Majas kasvas üles Erni Hiire lapselaps Karl-Martin Sinijärv. Seal näeb praegu Mihkel Mutti, Aino Pervikut, Jelena Skulskajat, Aksel Tamme ja teisi kirjainimesi.

Eesti Kirjanike Liit tähistab tänavu veel augustis Koidu tänava Kirjanike Maja 25. sünnipäeva, septembris kirjanike Käsmu loomemaja 25. sünnipäeva, oktoobris Eesti Kirjanike Liidu 100. juubelit ja detsembris Tartu Kirjanduse Maja 90. sünnipäeva.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.