"Hea nali on siis, kui sa ei pea selle järel ütlema, et ma tegin nalja. Kui sa seda juba pead ütlema, siis järelikult polnudki tegu naljaga."

Tõnis Niinemets, näitleja ja koomik
Peep Peterson: Alampalga saajatel on täna rahakotist puudu vähemalt 120 eurot, nad laiutavad käsi ning on päriselt hädas (1)
07. juuli 2022
Ametiühingute Keskliit andis riigikogu esimehele Jüri Ratasele üle 5000 kogutud toetusallkirja miinimumpalga erakorraliseks tõstmiseks 700 eurole ja tulumaksuvaba miinimumi tõstmiseks samale tasemele. Foto Mats Õun

“Kui need kaks liigutust riigikogu ja tööandjate poolt ära teha, siis saaksime peaaegu sada eurot miinimumpalga saajatele kompensatsiooniks taskusse,” ütles Ametiühingute Keskliidu esimees Peep Peterson. “Allkirju koguti nii ametiühingu liikmetelt, tänavatel, internetis, kuu ajaga saime üle 5000 toetusallkirja.”

Ametiühingute Keskliit andis täna riigikogu esimehele Jüri Ratasele üle 5000 kogutud toetusallkirja miinimumpalga erakorraliseks tõstmiseks 700 eurole ja tulumaksuvaba miinimumi tõstmiseks samale tasemele. “Et võimalusel juba aasta keskel saada liikuma alampalk,” kinnitas Peterson.

Ametiühingute Keskliidu esimehe sõnul läheb miinimumpalk inimestele oodatust rohkem korda. „Puhkuste perioodi kuumalaines tänaval inimestega vesteldes saime kinnitust sellele, et hakkamasaamine on tõesti ootamatult ja järsult muutunud raskemaks,“ lausus ta.

„Kogu teenitud palk ei kulu sundkulutustele mitte ainult miinimumpalga teenijatel, vaid abi vajavad ka mediaanpalga teenijad, lastega pered ja tegelikult veel paljud teised,“ jätkas Peterson tuletades meede ametiühingute rehkendust, mille järgi annaks miinimumpalga ja maksusoodustuse tõus 700 eurole inimestele 96 eurot hõlpu. 

Varasematest uuringutest selgub Petersoni sõnul, et miinimumpalga tõus mõjutab poolt tööturust ehk hetkel kõiki töötegijaid kuni 1330-eurose kuupalgaga. “Paljudel allkirja andjatel on ka omakasu sees, sest tänu sellele võib ka nende palganumber nihkuda,” rääkis ta. “Enamus, kes oma allkirja andsid teenivad tõenäoliselt rohkem kui miinimumpalka. Nad olid solidaarsed mõttega, et miinimumpalk peab tõusma, et kõigil oleks toimetulek tagatud.”‘

Koalitsioonikõnelustes jõuti juunis kompromissini tõsta maksuvabastust ning uue kokkuleppe järgi tõuseb tulumaksuvaba miinimum seniselt 500 eurolt 654 euroni kuus. “See 654 eurot jääb väheks, kuid loomulikult on see parem kui mitte midagi, aga seda jääb väheks,” märkis Peterson. “Riigikogu on sunnitud meie allkirjade tõttu kindlasti seda teemat arutama ja vähemasti kõlab 700 eurot aruteludes läbi ning pannakse tuleviku mõttes idee kirja. Ma loodan, et seekord otsitakse võimalust, et tulumaksuvaa miinimum 700 euroni tõsta vähemalt ära kinnitada, sest viimased viis aastat ei ole tulumaksuvaba miinimum tõusnud. See on kõige parem toetus, mida riik anda saab, sest see läheb kõige õigemasse kohta.”

Peterson lisas, et olenemata sellest, et peetakse läbirääkimisi uue valitsuskoalitsiooni loomiseks, töötavad ametiühingud iga valitsusega. “Saame täpselt selle, mida demokraatia meile annab,” lausus ta. “Võib-olla mõne teise kombinatsiooniga oleks lihtsam, aga teeme koostööd sellega, mis saada on. Siiamaani on meil olnud väga hea koostll ka varasemate valitsustega, näiteks Jüri Ratase valitsusega. Oluline on, et inimesed tuleksid toime ja seda üritame vaatamata valitsuse koosseisule ka teha.”

Inimesed on finantsiliselt erinevates olukordades. “Mõni on väga soliidse summa endale panka kogunud,” selgitas Peterson. “Mõni jällegi teenib nii, et jääb ülegi ja mõni on sellises seisus, et on oma säästud juba kõik ära rakendanud ja kui sellele inimesele öelda, et lülita veel midagi välja, siis ei ole tal selleks lihtsalt võimalust.”

Petersoni sõnul peab valmis olema eesolevaks sügiseks. “Inimesed peavad arvestama, et võib minna veel raskemaks,” ütles ta. “Praegu ei tasuks raha liialt kulutada, vaid koguda sügiskuudeks, mil elektrihinnad ja elektrivajadus on suurem, sest siis on ka kulutused suuremad.”

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Õnneks
11. juuli 2022 14:02
ei ole pensionärid a/ü liikmed, palju neil puudu jääb, ei huvita kedagi. Kes elada ei jõua, sureb maha.