"Kohalik ajakirjandus peab toimima kui demokraatia tugisammas – pakkuma kohalikele elanikele põhjalikku ülevaadet valitsuskorraldusest ja majandusvõimu toimetamisest, et nad saaks kodanikena valimistel informeeritud otsuseid teha."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
galerii Mihhail Kõlvart WTA turniirist: mida rohkem panustame tippspordile, seda rohkem areneb ka laste ja noorte sport, see on meie peamine eesmärk (1)
08. juuli 2022
Foto Mats Õun
Vaata galeriid (60)

„Ma usun, et WTA turniiri korraldamine ei ole au sees mitte ainult pealinnale, vaid kogu Eestile,“ ütles neljapäeval toimunud pressikonverentsil Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart. „Kui suured ja tähendusrikkad spordiüritused toimuvad Tallinnas, siis toovad need ka lapsi ja noori spordisaalidesse, mis on meie kõige suurem eesmärk.“

Esmakordne WTA 250 turniir Tallinn Open toimub 24. septembrist kuni 2. oktoobrini, mis toob naiste tennise maailma paremiku koju kätte. Kõlvarti sõnul toob WTA turniiri korraldamine Tallinnale ka kuulsust.

„Kindlasti tekib soov ka teistel alaliitudel suuri üritusi korraldada,“ sõnas ta. „Rahvusvahelisel tasemel on juba praegu näha, et Eestis ja Tallinnas on spordiorganisatsioonid, mis suudavad suuri spordiüritusi kõrgel tasemel korraldada. Need meelitavad siia rohkem üritusi ja ka turiste. Turistid, kes osalevad spordivõistlustel, jätavad siia ka kõige rohkem raha. See on väga pragmaatiline, aga minu arvates õige lähenemine, mis täiendavalt motiveerib meid selliseid üritusi toetama.“

Tenniseturniir on kingitus tennisefännidele. „Eriti kui Anett Kontaveit ja Kaia Kanepi saavad kodus mängida,“ lisas Kõlvart. „See on unikaalne üritus, kuhu on soovijaid palju rohkem, kui turniir pealtvaatajaid mahutada suudab.“

Tallinn toetab turniiri 400 000 euroga

Uhkust tunneb linnapea ka selle üle, et linna on võimalik televahendusel terves maailmas näha. „See on täiendav promo meie linnale,“ kinnitas ta. „Tallinna linna jaoks suurte ürituste läbiviimine on üheks prioriteediks, toetame alati korraldajaid ja mõnikord nende ürituste toimumine sõltubki linna toetusest. Mul on hea meel, et Tallinn sellist ressurssi spordiorganisatsioonidele pakub.“

Kõlvart ütles, et iga suur asi sõltub eelkõige inimestest, kes selle ette võtavad ning alles siis rahast. „Käesoleva aasta turniirile antud 400 000 euro suurune toetus tulenes sellest, et turniir ikkagi toimuda saaks,“ märkis ta. “Edaspidi saab summa olema suurusjärgus 100 000 eurot nagu meil on traditsiooniliselt eelarves selline rida rahvusvaheliste spordiürituste toetamiseks.”

WTA asepresident Fabrizio Sestini sõnul on selle nimel vaeva nähtud, et unistus reaalsuseks muuta. „Nagu öeldud, siis on see esimene WTA turniir Eestis ja usun, et see on praegu parim aeg pidada turniir Eestis, kui teil on maailma paremikus Anett Kontaveit ja Kaia Kanepi“ lausus ta. „Lisaks on Eestis kõrge tennisekultuur. Loodan, et see turniir saab olema edukas ja jätkame selle korraldamist Tallinnas ka järgenvatel aastatel.“

Esialgu sai Tallinn Open endale Kremlin Cupi litsentsi. “Pakkumine, mis meile tehti, on unikaalne,” ütles Eesti Tennise Liidu peasekretär Allar Hint. “Maailmas ongi vaid 50+ sellist turniiri ning sõda ja muud mured maailmas mängisid meile võimaluse kätte.”

Maailmas on pallikriis

Hint ütles, et turniirist võiksid inspiratsiooni saada nii nende tennisekogukond, – fännid kui ka mängijad. „Meie eesmärk on saavutada sama tase või teha Tallinn Open sama kuulsaks kui sellel nädalal lõppev Wimbeldoni turniir,“ kinnitas ta. „Sellised turniirid annavad väga hea lisa meie noormängijatele. Lisaks ka tennisefännidele, sest toome nendeni maailma tasemel tennise koju kätte.“

Ettevalmistus turniiriks käib hoolega ning tegeletakse juba ka ühe probleemiga – üllatuslikult on maailmas praegu tekkinud tennisepallide tootmise kriis.

Turniiriks on vaja ligi 5000 palli. „Lisaks muudele kriisidele maailmas on ka pallikriis,“ rääkis Eesti Tennise Liidu peasekretär Allar Hint. „Tennisepallide tootmine on piiratud. Tegeleme sellega, et leida pallid, mis on WTA nimekirjas ja ITF poolt litsentseeritud ning samuti otsime ka pallipartnerit.“

Tenniseturniirile on planeeritud 2500 kohaga tribüün. „Alanud on pallilaste ettevalmistus ja nende kogumine üle Eesti, joonekohtuniku otsimine algab kohe ja töötame ka selle nimel, et saaksime esmakordselt Eestis kasutada ka kotkasilma,“ märkis Hint. „See on jälje või palli maandumise jälgimine elektrooniliselt. Samamoodi tulevad WTA poolt peakohtunik ja pukikohtunik. Kohe kui nad on saabunud, alustame pukikohtunike eesti keele koolitusega, sest soovime, et nad pukis ka eesti keelt räägiksid. Kõigil turniiridel loetakse seisu ja antakse käsklusi kohalikus keeles, kohtunikele on see tihti väga põnev ja naljakas uut keelt õppida.

Sportlaste heaolu meie kätes

„Kui sportlased maanduvad Tallinna Lennujaamas, siis nende heaolu on meie kätes kuni hetkeni, mil nad uuesti lennuki peale saadame,“ ütles Hint. „Teeme kõik selleks, et nad tunneksid end siin võimalikult turvaliselt ja hästi. Selleks aitavad meid Tallink City hotell, Forus Tennisekeskus ning lisaks veel Amps Catreing, kes vastutab pealtvaatajate ja mängijate toitlustuse eest.

Kes Tallinn Openil mängivad, seda on praegu vara öelda. “Registreerimine läheb lukku neli nädalat enne võistluse algust,” kinnitas Hint. “Kuid jagatakse ka vabapääsmeid ehk wild card’e. Siin on ka oma piirangud, näiteks WTA 250 turniirist võib osa võtta ainult üks esikümne mängija ja kui sellel kohal püsib septembri lõpuks Anett Kontaveit, on tema see, kes vabapääsme teenib, vastasel juhul võib ka olla mõni teine mängija.”

Kokkuleppel rahvusvaheliste korraldajatega antakse vabapääsmeid nii põhiturniirile kui ka kvalifikatsiooni 2+2, mis tähendab, et pooled on Eesti tennisistid ja ülejäänud välismaalased. Täna selgub Eesti naiste tennisemeister, kellele on lubatud vabapääse kvalifikatsiooni.

Hint lisas, et lähinaabritest käivad läbirääkimised Läti esireketi Jelena Ostapenkoga, kuid Rootsi esireket, Eesti juurtega Rebecca Peterson peaks igal juhul Tallinnas mängima. “Venemaa ja Valgevene tennisistide osas on meil seisukoht, et neid ei tohi turniirile lubada,” märkis ta. “Selleks vajame valitsuse otsust, oleme saatnud nii kultuuri- kui ka siseministeeriumile palvekirja ja ootame analoogset otsust nagu on tehtud Rally Estonia osas.”

Omadele elatakse kaasa

Herne väljakutel võis näha ka traditsioonilist erinevate elualade kuulsuste tenniseturniir, kus sel aastal osaleb ka WTA Tallinn Open sponsorite meeskond.

Kuulsuste turniiril astusid teiste seas väljakule muusikud Bert Pringi, Jüri Pootsman ja Tom Olaf Urb, poliitikud Rainer Vakra, Kalle Muuli ja Kristen Michal, näitlejad Janek Joost, Raimo Pass ja Tarvo Krall, endised tippsportlased Indrek Sei, Allar Levandi, Ago Markvardt ja Mart Poom, ajakirjanikud Raul Ojassaar, Ivar Jurtšenko, Donatas Narmont ja Gunnar Leheste, kulturist Ott Kiivikas, kirurg Sven Troost ning moelooja Kairi Vilderson. WTA 250 Tallinn Open toetajate võistkonnas olid Toomas Susi Tallinkist ja Hans Pajoma Alexelast.

Laulja Jüri Pootsmann ütles, et tema üritab vähemalt kaks korda nädalas tennisetrenni jõuda. “Tennisepisik hakkas mulle külge selle vaatamisest,” rääkis laulja. “”Vahepeal tekivad mingisugused asjad, mis meeldivad, aga mida ei suuda seletada.”

Pootsmann hoiab ikka omadele kaasa. “Naistest elan kaasa Anett Kontaveidile ja meestest Nadalile,” lisas ta.

Kulturist ja treener Ott Kiivikas sõnas, et tema on väga suur tennisesõber. “Ma üritan ikka korra nädalas tennist mängida,” lausus ta. “Ootan, et WTA turniiril tuleks võit koju, elan mõlemale meie tüdrukule kaasas.”

Piletit WTA turniirile Kiivikal veel ei ole. “Ma ootan VIP pääset, et parema koha saaks,” lisas ta.

Pileteid WTA 250 turniir Tallinn Openile saab osta Piletitasku piletimüügikeskkonnas https://www.piletitasku.ee/et/custompage/2567.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

huvitav küll
7. juuli 2022 16:56
_Venemaa ja Valgevene tennisistide osas on meil seisukoht, et neid ei tohi turniirile lubada_ Kuna Venemaa ametlik propaganda peab Euroopa Liidu riike fašistlikeks, siis miks nad nii väga tahavad seal toimuvatel erinevatel võistlustel osaleda?