"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
SEB Päikesepaneelid võivad Eesti kliimas ära tasuda (1)
10. juuli 2022
Keskkonnatehnika

SEB Panga vaates on väide, et päikesepaneelid ei tasu Eesti kliimas ära müüt, kuna näiteks Eestiga samas kliimavööndis asuv Saksamaa on maailmas neljas riik, kes kasutab kõige enam päikese abil toodetud elektrit ning Eestis on võimalik toota elektrit päikeseenergia abil sama efektiivselt kui seal. 

Kõige intensiivsem tootmise periood toimub märtsist oktoobrini – kõige produktiivsemaks kuuks tootlikkuse poolest kipub olema mai, selgitas Tallinna Tehnikaülikooli teadur Taavi Raadik SEB pressiteates.

Enne paigaldamist tuleb panga teatel kindlasti võtta ühendust kohaliku omavalitsusega ning arutada, kas ja millised on võimalused paneelide paigaldamiseks. Loa korral tuleb esitada taotlus elektriettevõttele ning kalkuleerida, kui suur on tarbimine, millised on paigaldamise võimalused ning kuidas süsteem üles ehitada. Samas võib paigaldamise ka teenusena sisse osta.

Päikesepaneele on võimalik paigaldada ka kortermajadele – kortermaja vanus ning tüüp ei ole sealjuures olulised, kui katus on sobivas seisukorras ning kandevõime on piisav.

“Elektrilevi andmetel esitab taotluse ligi 1000 inimest kuus sooviga hakata päikeseenergia abil elektrit tootma,” märkis Raadik ning lisas, et külastades ka erinevate teenusepakkujate veebilehti, kajastub seal suur huvi päikeseenergia vastu. “Jaanuarist alates on huviliste arv mitmekordistunud. Potentsiaal on meeletu,” lisas Raadik.

Korteriühistutel avaneb võimalus küsida toetust päikesepaneelide jaoks

EAS-i ja Kredexi ühendasutus hakkab alates esmaspäevast korteriühistutele pakkuma toetust päikesepaneelide ostuks ja paigalduseks – toetuseks jagatakse 5 miljonit eurot ja taotlusvoor on avatud kuniks raha jätkub.

“Praeguste energiahindade juures on väga oluline, et kõik otsiksid võimalusi energiasäästuks ning jätkusuutlikuks energiakasutuseks. Riik aitab majapidamisi omalt poolt uue toetusega. Korteriühistute päikesepaneelide toetus suurendab Eesti energia varustuskindlust ning võimaldab elanikel osaleda rohepöördes,” sõnas majandus- ja taristuministri ülesandeid täitev Maris Lauri.

Toetuse määr on 30 protsenti, kui paneelidega kompenseeritakse vaid elamu üldelektri tarbimist. Juhul, kui lisaks sellele kompenseeritakse ka korterite tarbimist või kui paneelid integreeritakse katuse või fassaadi kattematerjalidesse või paigaldatakse ka salvestusseade, on toetuse määr 40 protsenti. Suurim toetussumma taotleja kohta on 150 000 eurot.

Kredexi ja EAS-i ühendasutuse eluaseme- ja energiatõhususe osakonna juhi Triin Reinsalu sõnul on aasta-aastalt kasvanud nende korteriühistute hulk, kes tervikliku rekonstrueerimise käigus taastuvenergia lahendused kasutusele võtavad. “Näeme selget suunda, et viimastel aastatel on hoogustunud nende korteriühistute hulk, kes kodumaja korrastades katustele päikesepargi rajavad. Nüüd on ühistutel veel täiendav võimalus panustada hoone energiatõhususse.”

Toetust saavad korterelamud, mis on kasutusele võetud enne 2000. aastat ning milles on kolm või enam korteriomandit. Samuti peab toetuse saamiseks korterelamu olema kantud ehitisregistrisse. Enne taotluse esitamist ei tohi tegevustega alustada ega teha selleks ka ettemaksu.

Korterelamute terviklikuks rekonstrueerimiseks saab toetust taas taotleda aasta lõpus.

Väikeelamute omanikel on endiselt võimalik päikesepaneelide paigaldamiseks kasutada Kredexi väikeelamute rekonstrueerimistoetust.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Tõdemus
11. juuli 2022 08:01
Tore! Loobume odavast vene gaasist ja seame endid samas kohe sõltuvusse hiina odavatest päikesepaneelidest, et siis jälle mõne uue poliitilise avantüüri ajal avastada, et ei ole enam kedagi kes kogu seda päikeseenergeetikat hooldaks, uuendaks, varuosadega varustaks jne. Ja ka päikese aktiivsus on atmosfääri ülakihtidesse jõudnud püssirohusuitsu tõttu loodetust oluliselt väiksem!