"Kohalik ajakirjandus peab toimima kui demokraatia tugisammas – pakkuma kohalikele elanikele põhjalikku ülevaadet valitsuskorraldusest ja majandusvõimu toimetamisest, et nad saaks kodanikena valimistel informeeritud otsuseid teha."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
videolugu Sekskursioon viib pealinna kõige kõlvatumatele tänavatele (3)
10. juuli 2022

Linnaekskursioonid on eilne päev, sest Tallinna uudised käisid vanalinnas sekskursioonil. Sekskursioon viib külastajad pealinna kõige kõlvatumatele tänavatele. Näeme ära, kus asus Punane klooster ehk Tallinna esimene bordell, proovime tilliviset ning arvame ära, milliseid armujooke keskajal müüsid apteekrihärrad linna elanikele.

Kristi Paatsi Kalamaja muuseumi juhataja ja kõlvatuste-huviline viis meid läbi vanalinna sekskursioonile. “Alustame siit Vene tänavalt Tallinna linnaelumuuseumi juurest, sest selles majas asub näitus „Kõlvatu Tallinn“,” tutvustas ta.

Näitus Kõlvatu Tallinn räägib elust bordellides, prostitusioonist ja seksuaalkäitumisest Tallinnas keskajast kuni 20. sajandi alguseni. Näitus viib külastajad Tallinna esimese tuntuima pornograafia-kuninga eluruumidesse, tutvustab prostituutide kundesid ning kirjeldab karistusi, mis tabasid aastasadade eest truudust murdnud partnereid.

„Kui tulete sekskursioonile, siiis see ei ole selline ekskursioon, kus ainult räägitakse, vaid siin saab ka ise kaasa teha,” ütles Paatsi. “Mul on käes kolm kotikest, kus on sees armurohud ja seisame siin Raeapteegi juures, kust neid armujooke sai keskajal ka osta. Nüüd arvame ära, mis nendes kotikestes sees on.”

Muskaatpähklit kasutati armurohuna

Esimeses salapärases kotis oli ingver, mis on täna tuntud peamiselt kui maitseaine ja immuunsuse tugevdaja. Ingver jõudis Euroopasse 11. sajandil. Tegu oli toona luksuskaubaga, mille eest rikkad maksid muinasjutulist hinda ning lootsid sellest saada ka muinasjutulist kasu.

„Ingver on armurohi põhiliselt meestele,” rääkis Paatsi. “See suurendab seemnerakkude arvu ja nende liikumiskiirust. See toimib meeste puhul kõige rohkem. See ei ole müüt.“

Järgmises kotikeses oli muskaatpähkel, mida ettevaatlikus koguses kasutatakse täna toitude maitsestamiseks. Keskajal kuulus ka muskaatpähkel armurohtude sfääri, olles justkui tõeline armutunnete eliksiir. „See on samuti meestele,” sõnas Paatsi. “Mehed pidid selle alla neelama, seejärel liikus see kõhtu ning tuli hiljem tagant välja. Edasi riivis mees selle pähkli naise, keda ta tahab endale saada, veini sisse.”

Kolmandas kotis peitusid kardemoniseemned. Keskajal usuti, et kardemoniõli välispidselt kasutades nii meestel kui ka naistel, pikeneb kirelõõma. “Mõne asja kohta võiks öelda, et ärge kodus järgi proovige, näiteks muskaatpähkel, ärge seda kodus järgi proovige,” märkis Paatsi.

Lamba umbsoolest kondoom

Et kire nautimine ei tooks kaasa erinevaid tagajärgi mõeldi ka aastasadade eest kaitsevahenditele. Ühed levinumad, mida täna teame olid lamba umbsoolest tehtud kondoomid.

„Sellises tavaolekus on see kondoom kuivanud, aga enne kasutamist tuli see vette või piima sisse kasta, et ta läheks märjaks ning pehmeks,” selgitas Paatsi. “Sellel on küljes roosad paelakesed, mis seoti ihuliikme külge, et see ära ei tuleks. See kondoom on tehtud 1800. aastate retsepti järgi. Kui nüüd kondoom ära kasutati, loputati see ära, kuivatati, pandi raamatu vahele ning läks järgmine kordki kasutusse.”

Kuigi rasestumise tõneäosust need kondoomid küll vähendasid, siis sellega ka lambasoolest tehtud kondoomi võimed piirdusid, mistõttu keskajal ja ka hiljem mitmed suguhaigused, eesotsas süüfilisega, levisid epideemiselt.

Näitusel “Kõlvatu Tallinn” on välja pandud päris inimese süüfilisest kahjustatud luud. Kuidas toona kasutati selle haiguse raviks elavhõbedat ja miks kanti nina peal maske, sellest pajatagu rohkem juba näitus ise. Ekstreemset väljapanekut tasub alaealistel külastada koos vanematega.

Vanalinnas toimuval suvisel sekksursioonil osalemiseks saab osta pileteid aadressilt Fienta.com

Kommentaarid (3)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

vaatleja
10. juuli 2022 14:00
https://maailm.postimees.ee/7561280/sajad-tuhanded-inimesed-osalesid-madridi-pride-il Seadus lubaks alates 16 aasta vanustel noortel muuta omal soovil oma nime ja sugu isikutunnistuse dokumentidel.
Minu Arvamus
10. juuli 2022 13:03
Aga mida on teada keskajal pederastidest? Need olid teadaolevalt vaid eliidis. Seda ka oma lähisugulastega abiellumises ja oma pereringsetes seksuaalsuhetes, ka lastega? Mida on öelda hügieenist? Isegi seebist ja veest? enda juurest levivat haisu summutati lõhnaainetega. Vaid mõnedes taludes pesti end iga päev veega. Käimlates käisid saksad kõrvaltoas, kui see oli juba lämmatav, koliti pidudeks järgmisesse mõisa. Midagi tuletab meelde praeguseid mõisavalitsejaid.
tänapäev
10. juuli 2022 08:18
https://eestinen.fi/2022/07/sotsiaalmeedias-levib-uus-trend-vabbing/