"Kohalik ajakirjandus peab toimima kui demokraatia tugisammas – pakkuma kohalikele elanikele põhjalikku ülevaadet valitsuskorraldusest ja majandusvõimu toimetamisest, et nad saaks kodanikena valimistel informeeritud otsuseid teha."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
liiklusõnnetuste arvud kergliikuritega on tõusvas joones Sähkukampaaniat saadavad kasvanud õnnetuste hulk ja supertõukside konfiskeerimised (1)
11. juuli 2022
Ilja Matusihis/Pilt on illustratiivne

Käesoleval aastal on toimunud ligikaudu 120 kergliikuriga õnnetust. Eelmisel aastal oli samal ajal arv alla 100. Kahjuks näitab see, et liiklusõnnetuste arvud kergliikuritega on tõusvas joones. Mida rohkem neid tänavapilti lisandub, seda tõenäolisem on ka õnnetuste arv,“ rääkis Transpordiameti ennetustöö osakonna liiklusekspert Liis Sepp.

Statistika näitab ka seda, et 30% liiklusõnnetusse sattunud kergliikurijuhtidest on joobes ehk trend on kindlasti murettekitav. Transpordiamet korraldab koos Bolti ja Tuulega sel suvel teavituskampaania „Kui tõuksiga, siis kainelt, üksi ja rahulikult”, mis keskendub elektriliste tõukerataste ohutusele ja neid puudutavate ohutusreeglite meelde tuletamisele. Mullu toimus 223 liiklusõnnetust, milles üheks osalejaks oli kergliikurijuht.

Kuigi suvine kergliikurite kampaania on tänavapildis ja raadioeetris kuni septembrini ning teemat hoitakse pildil erinevate artiklite ning tele- ja raadiosaatega, saadab seda kõike järjest rohkem õnnetusi ning politsei üha karmistuv järelevalve. Alles mõne päeva eest konfiskeeriti sõiduriistad, mille tippkiirused pn üle 100 km/h ning mis sobiksid rohkem ringrajale kui kõnniteedele.

Kergliikuri valmistajakiirus aga ei tohi olla suurem kui 25 km/h. Tegemist on maksimaalse lubatud sõidukiirusega Eestis. Kiiruse valikul tuleb alati arvestada teeoludega (kate, laius, teel olevad puulehed või liiv) ja asjaoluga, et teisi liiklejaid ei tohi liiga suure kiirusevaliku tõttu ohustada. „Seetõttu tuleb jalakäijate läheduses hoog maha võtta ja sõita sellise kiirusega, mis nende tempost oluliselt ei erine. Piirkiirus 25 km/h on jalakäijate vahel sõitmiseks kindlasti liiga kiire,“ manitseb Sepp kihutajaid.

Joobes juhtidele blokk

Elektritõukerattaid rentiva firma Tuul turundusjuhi Liisa-Maria Lillepea sõnul on koostöö Transpordiametiga kulgenud väga hästi. „Laiaulatuslik kampaania sai varakult suvehooajaks ette valmistatud ning kampaania püsib tänavapildis suve lõpuni. Lisaks tänavapildile oleme ohutussõnumitega ka tele- ja raadiosaadetes ja digireklaamides. Tagasisidest meie klientidelt on samuti kumama jäänud koostöö sõnumid, kampaania on inimestele hästi meelde jäänud,“ kinnitas ta.

Rääkides sellest, mida teeb Tuul selleks, et takistada alkoholijoobes juhti Tuule-päraselt sähkusid rentimast, siis nende peamine fookus on teavitustööl, et juhtida kasutajate tähelepanu kehtivatele liikluseeskirjadele ning ohtudele, mis kaasnevad purjus peaga sõitmisega. „Sähku kasutamine on keelatud joobeseisundis. Kui Tuul avastab, et klient on meie tõukerattaga joobeseisundis sõitnud, siis teavitame teda, et ta on lisaks kehtivatele seadustele rikkunud ka meie kasutajatingimusi ning blokeerime ta konto lühiajaliselt. Korduva eksimuse korral blokeerime konto jäädavalt,“ selgitas Lillepea.

Lisaks tehakse teavitust oma sotsiaalmeedia kanalites ja äpisiseses kommunikatsioonis. Näiteks õhtustel kellaagadel, kui risk on kõige suurem, tuleb sellekohane automaatne meeldetuletus, mille kasutaja peab sulgema enne kui ta renti alustad saab.

Kiivrid loosiks

Mis puudutab alla 16-aastaste kiivri kandmise kohustust, siis on tõuksifirma ka varasemalt nii ohutusüritustel kui ka Tuule tehase külastustel jaganud tasuta kiivreid. „Ka Tuule kodulehel on kiivrid ostmiseks saadaval ning viimaste nädalate jooksul on kiivreid ka üha enam ostetud. Loosime ka aktiivselt kiivreid oma sotsiaalmeedia kanalites välja, et kiivrite kasutus üha rohkemate inimesteni jõuaks,“ märkis Lillepea.

Kergliiklusvahenditega õnnetustest kolmveerand on olnud need, kus elektritõukeratta juht kukkus. Ja kui sõitjaks on nooruk ilma kiivrita, siis võivad tagajärjed olla traagilised, nagu juhtus hiljuti Tartus. Sageli on nende kukkumiste taga aga ka suur sõidukiirus, valed sõiduvõtted, ootamatu takistus teel või alkoholijoove.

Seetõttu annab seekordne teavituskampaania soovitusi just kergliikurijuhile endale – kui sõidad tõuksiga, siis alati kainelt, üksi ja rahulikult. Kampaania kestab kuni septembrini. 

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Arvamus
10. juuli 2022 11:34
Propageerida ja soosida tuleks ikkagi liikumist oma lihasjõu toimel mitte erinevaid mootorsõidukeid kasutades. Eriti veel, kui vaadata meie üldiseid enam kui kehvapoolseid tervisnäitajaid või siis üha kiirenevas tempos tänavapilti lisanduvaid ülekaalulisi lapsi nagu ka lotendavate kõhtude-tagumikega mehi-naisi, kes enam tihti oma nutiseadmete ekraanidest suurt kaugemale ei näegi. Ehkki tegelikult oma elukorraldust natuke arukamalt planeerides jätkuks piisavalt aega nii üheks kui teiseks aga oleksime kõik samas tublisti tervemad ja ka silmale ilusamad vaadata kui seni.