"Hea nali on siis, kui sa ei pea selle järel ütlema, et ma tegin nalja. Kui sa seda juba pead ütlema, siis järelikult polnudki tegu naljaga."

Tõnis Niinemets, näitleja ja koomik
Mihhail Kõlvart: gaasivarustuse hädaolukorra peaks välja kuulutama riik (1)
12. juuli 2022
Albert Truuväärt

Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart pöördus majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi (MKM) poole, kuna leiab, et gaasivarustuse hädaolukorra välja kuulutamine ei peaks praeguses olukorras olema kohalike omavalitsuste (KOV) vaid riigi ülesanne.

Juuni lõpus pöördus MKM omavalitsuste poole, et selgitada võimalusi soojatootmises gaasi asendamiseks alternatiivsete kütustega. Märgiti, et muu hulgas on võimalik kuulutada välja KOV-i tasemel hädaolukord, mis võimaldaks teha erandi keskkonnanormides, mis omakorda annaks võimaluse gaasi asendada õhku saastavama põlevkiviõliga.

“Olukorda, kus kaugkütte toimepidevus võib katkeda üleriigilise gaasipuuduse tõttu, ei saa lahendada kohaliku omavalitsuse tasandil, sest üleriigiline või ülemaailmne gaasitarne häire või selle oht, ei ole kohaliku tasandi küsimus. Kohalikel omavalitsustel puudub võimalus hinnata, kas üleriigilised gaasitarned tagavad kaugküttega varustamise, samuti pole kohalikul tasandil võimalik võtta kasutusele mitteturupõhiseid meetmeid, et kindlustada piisavad gaasitarned,” leiab aga Kõlvart.

Tema sõnul on maagaasiga varustamise tagamine riiklik ülesanne, mistõttu gaasivarustuse olulise tarnehäirest tekkinud hädaolukorrast teatamise ja selle lahendamise juhtimine on riigi kohustus. Kuna tegemist on riikliku hädaolukorraga, on seadusandja ja valitsus näinud ette ka abinõud ning meetmed riiklikul tasandil hädaolukorra lahendamiseks, mille korraldamise peab tagama MKM, lisas ta.

Maagaasiga varustamise toimepidevuse nõudeid sätestava määruse järgi on tegemist riikliku hädaolukorraga, kui esineb erandlikult suur gaasinõudlus; märkimisväärne tarnehäire või tarneolukorra muu märkimisväärne häire; või turumeetmed ei taga piisavat gaasivarustust, mistõttu tuleb täiendavalt kasutusele võtta mitteturupõhised meetmed, et kindlustada gaasitarne eelkõige kaitstud tarbijatele, tõi linnapea välja.

“Antud juhul vastab olukord vähemalt kahele tingimusele – esineb märkimisväärne maagaasi tarnehäire ja turumeetmed ei taga piisavat gaasivarustust. Seega tuleneb õigusaktidest üheselt, et tegemist riikliku hädaolukorraga või selle ohuga,” toonitas ta.

Kõlvart tegi seega ettepaneku, et ministeerium kehtestaks gaasivarustuse hädaolukorra, kuid lisas, et kui MKM siiski ei võta otsust lähiajal vastu, siis Tallinna linn otsustab ise hädaolukorra kaugkütte toimimise tagamiseks.

Linnapea sõnul viis soojatootja AS Utilitas Tallinn juba aprillis läbi katse põlevkiviõli kasutamisel ning teeb praegu täiendavaid investeeringuid, et Tallinna kaugkütte tagamiseks saaks reservkütusena kasutada ka põlevkiviõli.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

stiilinäitaja
18. juuli 2022 08:25
Saksamaal arutatakse majandusministri ettepanekul, milliste kõige haisvamate kehaosade pesemisest piisab, et säästa kuuma vett. Samuti soovitatakse vähem liha süüa – see hoiab samuti gaasi kokku. https://epl.delfi.ee/artikkel/120036622/poliitkolumnist-yana-toom-the-winter-is-coming-talv-on-tulekul