"Kohalik ajakirjandus peab toimima kui demokraatia tugisammas – pakkuma kohalikele elanikele põhjalikku ülevaadet valitsuskorraldusest ja majandusvõimu toimetamisest, et nad saaks kodanikena valimistel informeeritud otsuseid teha."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
Nakkuste arv Udusel Albionil kasvab taas hüppeliselt Britid on suvepuhkuste ajaks jäämas taas koroonalõksu (0)
13. juuli 2022
Ilja Matusihis/Pilt on illustratiivne

Kuna koroonasse nakatumise määr Ühendkuningriigis taas tõuseb, siis peaksite enne lennukile astumist end uuesti testima ning varuma mitu tõhusat kaitsemaski,“ kirjutab Briti väljaanne The Guardian enne suurt puhkuste hooaja algust, mis tõotas veel kevadel tulla koroonavaba.

Kavatsedes suunduda kõrvetavale Mallorca rannale või tantsida muusikafestivalil neoonlippude all, lootsid miljonid britid seekordsele covidi-vabale suvele. Kuid nii see ei läinud. Nakkuste arv Udusel Albionil kasvab taas hüppeliselt. Kuidas saavad inimesed olla kindlad, et on oma seekordste puhkuseplaanidega ikka õigel teel?

Covidiga lennukisse või rongile?

Rahvarohked ruumid sobivad ideaalselt nakkuse levikuks. Praegu domineerima hakanud Omicroni tüved BA.4 ja BA.5 väldivad väidetavalt tõhusalt antikehade immuunsust ja levivad umbes kolmandiku võrra kiiremini kui varasemad variandid. Nii võite tunda end üsna ebamugavalt, kui peate lennukis suruma end istuma võõra inimese kõrvale, kes pidevalt köhib ja röhib.

Kuid ekspertide sõnul nähakse lennukites ebaõiglaselt nakkuse reservuaare. Tegelikult on nakatumisrisk neis palju väiksem kui muudes siseruumides. Rongide ja muude transpordivahendite puhul sõltub see sellest, kas neis on kaasaegsed ventilatsioonisüsteemid. „Kaaluge kindlasti maski kandmist rahvarohketes kohtades, ühistranspordis ja lennujaamas, kus on rahvast,” ütles Hongkongi Ülikooli epidemioloog, professor Ben Cowling. „Lennukis endas on ventilatsioon suurepärane, nii et risk seal istudes on palju väiksem.”

Maskid: kanda või mitte kanda?

Paljudele Ühendkuningriigis võivad maskid tunduda juba minevikuna, kuid see pole nii mitte kõigi riikide puhul. Seega enne teele asumist tuleb tutvuda reeglitega. Näiteks Itaalia on säilitanud nõude kanda ühistranspordis, välja arvatud lennukites, FFP2 maski. Samasugused nõuded kehtivad mitmetes lennufirmades.

Sind võib motiveerida ka soov olla vastutustundlik kodanik või enesealalhoidmine. Sel juhul on FFP2 mask, mis filtreerib välja potentsiaalselt nakkusohtlikud osakesed õhus, parem kui riidest või ühekordselt kasutatav pabermask. „Kui olete mures, soovitan tungivalt maski kanda,” ütles Leedsi ülikooli dotsent, doktor Stephen Griffin. „Mask on küll praeguseks muudetud vabaduse vastasuse sümboliks, kuid see on mõistlik ja ei tekita palju probleeme. Miks rikkuda oma puhkust kehva enesetundega kuskil hotellitoas istudes, kui oli võimalus seda vältida kõigest õigel ajal maski kandes?”

Festivalid ja klubielu

Sellel suvel on festivalid tagasi, alates Primaverast Hispaanias kuni Tomorrowlandini, maailma suurima tantsumuusika festivalini Belgias Boomi linnas. Kas need suured kogunemised viivad haiguspuhanguteni, nagu juhtus hiljuti Inglismaal?

Anekdootlikult teatasid paljud inimesed, et pärast Glastonbury festivali oli nende covidi test positiivne, kuigi sellel osales umbes 200 000 inimest. Samas tervel Inglismaal oli eelmisel nädalal covidi haigestunud umbes üks inimene 30-st. Raske on kindlaks teha, kas sellised sündmused mõjutavad praeguses etapis üldist haigestumist.

Kui proovite oma riske hinnata, kehtib terve mõistuse nõue: siseruumides ja rahvarohketes kohtades on nakatumise tõenäosus suurem. See stsenaarium võib olla asjakohane festivalil või ööklubis, aga samavõrra ka kõrgetasemeliste puhkuseürituste puhul, nagu pärastlõuna umbses muuseumis või rahvarohkes kunstigaleriis või keskaegse kiriku võlvide uurimine.

„Üks kord, kui ma hiljuti välismaal viibisin, oli mikrobioloogia konverents Põhja-Iirimaal, kus sain covidi,” märkis Griffin. „Ma ise tegin kõik selleks, et konverents oleks mulle turvaline, kuid tulin tagasi siiski koos koroonaga. Olen üsna kindel, et tabasin selle restoranis.”

Välisruumid on üldiselt madala riskiga ning kui midagi muud, siis aitab see, et inimestel on puhkusel olles vähem sotsiaalseid kontakte. „Sageli on inimesed oma peredega ja nad ei loo tavaliselt palju kontakte väljaspool oma leibkonda, olles töölt ja koolist eemal,” ütles Londoni hügieeni ja troopilise meditsiini kooli professor John Edmunds. „Tegelikult ei ole puhkusel viibimine eriti suur risk. On erandeid, nagu klubides ja baarides käimine, aga ma ei tahaks takistada inimestel lõbutsemast.“

Test enne lendamist?

Jällegi kontrollige oma sihtkoha reegleid. Paljudes kohtades Euroopas ei nõuta enam, et registreeriksite end, suur paberihunnik käte vahel, kuid testimisnõuded ei ole siiski ära haihtunud. Ühendkuningriiki reisijad peavad esitama vaktsiinisertifikaadi või näitama negatiivset tulemust 72 tunni jooksul tehtud PCR-testist või 48 tunni jooksul enne väljalendu tehtud antigeenitestist. Sarnased nõuded on Hispaanial ja Portugalil.

Kas reisijad peaksid tundma moraalset kohustust ja ikkagi enne lendamist testi sooritama? Edmunds sõnas, et ta ei taha inimestele ütelda, mida teha, kuid märkis, et meditsiinilise läbivaatuse väljakujunenud reegel on see, et testi pole mõtet teha, kui te ei kavatse tegutseda positiivse tulemuse nimel.

„Kui keegi testib ennast ja saab teada, et ta on positiivne, kuid läheb ikkagi, siis mis mõte sellel on?” küsis ta. „Ideaaljuhul, kui olete kindel, et te ei peaks lennukisse või ühistransporti istuma, siis seate teised inimesed ohtu.”

Muidugi on praegusel ajal, mil paljudel on ka rahalisi raskusi, lennust loobumine valus. Kuid mõnel lennufirmal kehtivad siiski konkreetsed tagasimaksereeglid, kui lendu tuleb covidi tõttu muuta. Nad pakuvad lendude muutmisel ka rohkem paindlikkust kui pandeemiaeelsel ajal.

Kas pean näitama vaktsiinikaarti?

Mõnes kohas, sealhulgas USA-s, on vaktsineerimine absoluutseks nõudeks. Teiste sihtkohtade puhul tähendab mittevaktsineeritus üldiselt testide tegemist. Kõigil, kellel on õigus saada tõhustusvaktsiin, või lastele, kes pole esimest annust saanud, tuleb end sihtkoha riigi reeglitega kurssi viia. „Me teame, et korduvad doosid annavad täiendava kaitse raskete haiguste eest. Ent paari kuu jooksul annab see annus ka suhteliselt hea kaitse nakkuse eest,” ütles Cowling. „On aeg süstida, kui teil on vaja seda reisimiseks teha.”

Mõnes riigis, näiteks Ühendkuningriigis, kehtivad nüüd minimaalsed juriidilised isolatsiooninõuded. Kuid näiteks Prantsusmaa ja Itaalia nõuavad pärast positiivset testi endiselt seitsmepäevast isolatsiooni. Äärmuslikul juhul nõuavad mõned riigid hotelli- või haiglapõhist karantiini. „Üks minu doktorantidest veetis peret külastades 18 päeva Shanghai haigla isolatsiooniruumis,” tõdes Cowling. „Kui veedate selle isolatsiooniruumis, võib see olla teistsugune puhkus kui algselt plaanisite.”

Koroonaviiruse juhtumite arv on viimastel nädalatel järsult kasvanud. Viimaste andmete kohaselt oli eelmisel nädalal kogu Ühendkuningriigis juhtumeid umbes 2,3 miljonit. Kuid praeguses etapis, kus üldine levimus on suur ja paljud riigid vähendavad järelevalvet, on raske täpselt kindlaks teha, millised riigid on kuu-paari pärast taas koroona levialad. „Ühendkuningriigiski toimuvat on piisavalt raske ennustada, kuigi meil on paremad andmed kui mujal,” sõnas Edmunds. “Haigestumist polegi võimalik suure täpsusega ennustada.”

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.