"Hea nali on siis, kui sa ei pea selle järel ütlema, et ma tegin nalja. Kui sa seda juba pead ütlema, siis järelikult polnudki tegu naljaga."

Tõnis Niinemets, näitleja ja koomik
koroona suvel ei puhka Covid-19 viirusesse nakatumine kasvab, oht haigestuda on endiselt suur (0)
13. juuli 2022
Foto: Scanpix / foto on illustratiivne

Tervisekassa suvine kampaania “Koroona suvel ei puhka” kutsub inimesi vaktsineerima. „Täna alanud kampaaniaga soovime juhtida tähelepanu faktile, et Covid-19 ei ole meie seast kuhugi kadunud,” ütles Tervisekassa esmatasandi teenuste osakonna juhataja Külli Friedemann. “Suvel võib jääda mulje, et pandeemia on justkui lõppenud, viirus alistatud ning muretsemiseks pole enam põhjust. Paraku see nii ei ole, sest on palju inimesi, keda viirus jätkuvalt ohustab. Oluline on, et riskirühmad ja need, kes ei ole ennast veel vaktsineerinud, seda teeksid, et kaitsta ennast raske haigestumise ning haiglasse sattumise eest.”

Suvel, kui paljud inimesed puhkavad, ohustab endiselt Eesti elanikke koroonaviirus, eeskätt riskirühmasid ja vaktsineerimata inimesi. Seetõttu kutsub Tervisekassa alanud kampaaniaga „Koroona suvel ei puhka“ üles kõiki, kes ei ole teinud esimest tõhustusdoosi või vaktsineerimiskuuriga alustanud, ennast COVID-19 haiguse vastu vaktsineerima.

Terviseameti hinnangul on koroonaviiruse levik praegu keskmine ja oht haigestuda endiselt suur, seda eriti eakatel ja neil, kes ei ole ennast vaktsineerinud või inimestel, kellel on mõni krooniline haigus.

Terviseameti nakkushaiguste osakonna juhataja Hanna Sepa sõnul on vaktsineerimine jätkuvalt kõige turvalisem viis ennast raske haigestumise eest kaitsta. „Aga vaktsineerimise kõrval kehtivad jätkuvalt ka teised soovitused – eelistada väliskeskkonda siseruumidele, hoida võimalusel distantsi ning jälgida head kätehügieeni,“ selgitas Sepp.

Praeguseks on selged teadmised selles osas, et vaktsineerimine vähendab kordades riski haigestuda raskelt ja see on kõige efektiivsem viis kaitsta ennast ning oma lähedasi, aga ka neid, kellele võib haigus mõjuda laastavalt. „Meie tervisekäitumine ja valmisolek täna kujundab otseselt koroonapandeemia olemust sügiskuudel ning ka edaspidi,“ lisas Friedemann.

Teadusnõukoja juhi Toivo Maimetsa sõnul on uuemad viiruse tüved, eriti praegu põhiliselt leviv Omikron BA.5, väga suure nakatamisvõimega. „Vaktsineerimine aitab nakatumise korral haigusega oluliselt lihtsamini hakkama saada. Meie teadlaste andmed näitavad, et ainuüksi sel aastal on koroonavaktsiinid Eestis ära hoidnud sadu surmasid.”

Alates 1. juunist korraldab vaktsineerimisega seotud kommunikatsiooni ja teavituskampaaniaid Tervisekassa. Avatud vaktsineerimispunktide leidmiseks või vaktsineerimisega seotud küsimuste korral on võimalik informatsiooni leida veebilehelt www.vaktsineeri.ee või helistades riigi infotelefonil 1247.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.