"Kohalik ajakirjandus peab toimima kui demokraatia tugisammas – pakkuma kohalikele elanikele põhjalikku ülevaadet valitsuskorraldusest ja majandusvõimu toimetamisest, et nad saaks kodanikena valimistel informeeritud otsuseid teha."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
Karis tegi Kallasele ettepaneku uue valitsuse moodustamiseks (1)
14. juuli 2022
Alar Karis Foto: Mats Õun

Arvestades Reformierakonna, Isamaa ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna kokkulepet moodustada uus koalitsioon, tegi president Alar Karis Kaja Kallasele kui Reformierakonna esimehele ettepaneku uue valitsuse moodustamiseks.

Eelnevalt rääkis president Alar Karis kõigi parlamendierakondade esimeestega, saamaks viimast ülevaadet sisepoliitilistest jõujoontest.

“Ootan valitsuskoalitsiooni, mis hoolimata suvest asuks kohe tööle ja kus kõik ministrid asuksid kohe poliitiliselt juhtima enda vastutusvaldkondi,” ütles president Karis.

“Mina ei ole nõus kasutama väljendit vahevalitsus või üleminekuvalitsus,” rõhutas riigipea. “Uue koalitsiooni järgmised kaheksa kuud nõuavad kõigilt koalitsioonierakondadelt, kogu valitsuselt jäägitut pühendumist ja see pole valimiskampaania. See on Eesti juhtimine läbi mitme kriisi, kus põimuvad julgeolek, pandeemia, majandus, inimeste hakkama saamine ja riigi rahanduse tugevatel jalgadel hoidmine.”

Riigipea sõnul on ka praeguses olukorras senise peaministri tagasiastumine ja uue valitsuse moodustamise aluste tutvustamine riigikogule parlamentaarse riigi loomulik osa. “Parlamendi enamuse toetus annab uuele valitsusele tugevuse, opositsiooni kaasamine pole tühi lubadus või sõnakõlks, see on normaalne riigivalitsemise viis,” ütles president Karis.

“Pean oluliseks, et uus koalitsioon töötaks algusest peale meeskonnana, et erakonnad leiaksid valitsusse tugevad ministrikandidaadid ning erakondade delegatsioone valitsuses juhiksid poliitikud, kellel on pädevus otsustada ja need otsused ka jäävad kehtima. Siis muutub just valitsus kohaks, kus täitevvõim teeb riigivalitsemiseks lõplikke otsuseid,” ütles riigipea.  

President Karis kohtub lähipäevil uue koalitsiooni ministrikandidaatidega, et saada ülevaade nende kavatsustest oma valdkondade poliitilisel eestvedamisel.

Põhiseaduse kohaselt määrab peaministri kandidaadi riigipea ja volitused valitsuse moodustamiseks annab talle parlament. Seejärel nimetab riigipea valitsuse ametisse, misjärel annavad ministrid riigikogu ees ametivande.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

lugeja
16. juuli 2022 14:02
Eesti peaminister Kaja Kallase avaldus NATO kaitseplaanide kohta oli liialt detailne ning sel moel liitlaste tähelepanu saamine on küsitava väärtusega. Kaitseplaane Financial Timesi veergudel kokku ei panda, see nõuab usaldust ja ühiseid arusaamu. Täna tundub, et peaminister on avaldanud lauseid, mis on seotud salastatud kaitseplaanidega ning mida nüüd võib lugeda ja nendest järeldusi teha ka idanaaber. Kui see on nii, on tegemist väga tõsise olukorraga. https://kesknadal.ee/2022/06/23/liimets-nato-kaitseplaanide-avalik-lahkamine-peaministri-poolt-tostatab-tosiseid-kusimusi/