"Hea nali on siis, kui sa ei pea selle järel ütlema, et ma tegin nalja. Kui sa seda juba pead ütlema, siis järelikult polnudki tegu naljaga."

Tõnis Niinemets, näitleja ja koomik
poliitiline avaldus Riigikogult valitsuse moodustamiseks toetuse saanud Kaja Kallas: meil on ainult üks vaenlane - Venemaa (7)
15. juuli 2022
Foto Erik Peinar

Riigikogu andis tänasel teisel erakorralisel istungil peaministrikandidaat Kaja Kallasele volitused valitsuse moodustamiseks. Kallast toetas 52 saadikut, vastu oli 26 saadikut.

Kallas tõi alustas oma kõnet rõhutades, et ehkki koalitsioon Keskerakonnaga on lõppenud, ei taha ta koostööd nendega viimase pooleteise aasta jooksul halvasti meenutada. „Meie koostöö oli suures osas ja eriti valitsuskabinetis hea ja tegus. Elu oli sättinud nii, et me sattusime riiki juhtima väga keerulisel ajal, ja kohati tundus, et enam hullemaks minna ei saa. Praegu ma selle viimase osas nii optimistlik ei ole. Tol korral loetlesin käsilolevaid kriise: tervisekriis, majanduskriis, vaimse tervise kriis, väärtuste kriis, korruptsioonikriis, rahvusvahelise maine kriis ja tõekriis,“ märkis Kallas.

Kallase sõnul ei ole tõekriis kusagile kadunud ja eriti keerulistel aegadel on paraku just poliitikutel kalduvus tõde väga tõsiselt väänata.

„Loomulikult mäletan minagi ülikooli filosoofia loengutest õpitut Platoni osundust, et tõde on suhteline. See aga ei tähenda, et täielik vale muutuks tõeks ainult seetõttu, et keegi seda tõe pähe esitab ja järjepidevalt kordab. Avatud ühiskonnas ei tohiks olla kohta lausvalede esitamiseks ühiskonna lõhestamise eesmärgil. Ütlesin teile eelmise valitsuse moodustamisel mandaati küsides ja kordan seda ka täna: tahan, et Eestis oleks inimestel hea elada, hea mõelda, hea töötada, hea lapsi kasvatada, hea nautida meie kaunist loodust. Tahan näha Eestit naeratamas, mitte kulm kipras ja rusikas taskus nurka tõmbumas. Tahan näha Eestit, mis on valla uutele ideedele ja huvitavatele arvamustele, Eestit, mis liigub tulevikku julge, avara ja targa pilguga,“ kinnitas ta.

Kõige olulisem on tagada julgeolek

Kallas tõi esile, et uue valitsuse ees seisvatest ülesannetest kõige olulisemad on tagada meie julgeolek, rakendada meetmeid energiakriisi ohjeldamiseks ning aidata inimesi igapäevaeluga toime tulla kiire hinnatõusu tingimustes.

Kallas kõneles, et Eestil on maailmas palju sõpru ja tegelikult ainult üks vaenlane – Venemaa, kelle tõttu oleme taasiseseisvumise aja kõige rängemas julgeolekukriisis ning kes on lisaks otsesele sõjalisele tegevusele suure määral kaasa aidanud nii energiahindade tõusule, sellega kaasnevale inflatsioonile ja loonud sellega ühiskonna ebastabiilsust. „Meile on Venemaa käitumine ühemõtteliselt jälle kord meelde tuletanud ammu tuntud tõe: mitte kunagi enam üksi, mitte kunagi enam Venemaa mõju all.“

Kallas rääkis, et Eesti on hästi kaitstud, aga muutunud julgeoleku olukord nõuab meilt veelgi suuremat panustamist riigikaitsesse. Ta tõi esile, et järgmise aasta riigieelarves tõusevad meie kaitsekulud juba 2,5%-ni meie majanduse kogutoodangust ning loetles konkreetseid investeeringuid.

„Sellega seoses tahangi peatuda uue loodava valitsuse vaata et kõige olulisemal ülesandel, Eesti pikaajalise julgeoleku tagamisel. Selleks on täielik eestikeelsele haridusele üleminek võimalikult kiiresti,“ jätkas Kallas. „Eestikeelsele haridusele üleminek hõlmab väga mitmeid Eesti ühiskonna ees seisvaid probleeme – haridust, julgeolekut, majandust, ühiskonna lõimumist. Seega on Eesti pikaajalise toimimise mõttes see reform hindamatu. Ärgem eirakem fakti, et Venemaa agressioonide puhul naaberriikide vastu on olnud esmaseks ettekäändeks vajadus kaitsta neis riikides elavaid venekeelseid inimesi. Eestikeelsele haridusele üleminek oleks pidanud toimuma juba ammu, aga paraku ei ole seda reformi suudetud viimase 30 aasta jooksul ellu viia. Uus valitsus võtab eestikeelsele haridusele üle minemist tagavad tegevused ette kohe, alates sellest sügisest. Lisaks esitame veel selle aasta sees parlamendile eelnõu, mis saab aluseks, et üleminek lasteaedades ja koolides käivituks juba 2024. aastal. 2030. aastaks on kogu haridus Eestis riigikeelne, eestikeelne.“

Kavas on tulumaksuvaba miinimumi kasv 30 protsendi võrra

Kallas jätkas, et ka inimeste toimetulek on osa julgeolekust ja uus valitsus seab eesmärgiks võtta vastu elektrituruseaduse muudatused, millega luuakse kodutarbijatele võimalus osta elektrit universaalteenusena. „Selleks kohustame Nord Pooli Eesti piirkonnas turgu valitsevat seisundit omavat ettevõtjat müüma toodetud elektrit Eesti kodu- ja väiketarbijatele ning kõigile elektri edasimüüjatele hinnaga, mille on kooskõlastanud Konkurentsiamet ning mis arvestab süsinikuheitme ja teiste tootmiskulude ja mõistliku kasumiga.“

Kallas lisas, et kuivõrd börs on pikalt Eesti inimestele toonud madalad elektri hinnad, ei taha me last koos pesuveega välja visata. Seetõttu peab kavandatav eelnõu olema kooskõlas Euroopa Liidu õiguse ja riigiabi reeglitega, kohtlema kõiki turuosalisi ja elektriteenuse edasimüüjaid võrdselt ning ei tohi takistada Eesti üleminekut taastuvenergiale. „Lisaks inimeste toetamisele on oluline keskenduda ka pikaajaliste probleemide lahendamisele. Seetõttu oleme koalitsioonis kokku leppinud ka meetmetes, mis aitaksid investeeringuid energeetikasse soodustada. Näiteks, planeerimisprotsesside lihtsustamine, liitumisvõimsuste pudelikaelade lahendamine ning korter- ja eramajade rekonstrueerimise toetamine. Oleme eesmärgiks seadnud selle, et juba 2030. aastal toodame sama palju taastuvenergiat, kui tarbime elektrina,“ sõnas Kallas.

Teine suur samm, mida uus valitsus Kallase sõnul võtab inimeste toimetuleku toetuseks, on lastetoetuste, üksikvanema toetuse ja lasterikka pere toetuse tõstmine suurel määral. Kolmas komponent inimeste toimetuleku tagamiseks sisaldab aga tema sõnul endas meetmeid, nagu tulumaksuvaba miinimumi kasv 30 protsendi võrra ja inimeste koormuse vähendamine pikaajalise hooldusteenusega seoses. Samuti on Kallase sõnul koalitsioonilepingu väga tähtis osa kõrghariduse rahastamine.

Kallas nentis, et eelolev sügis ja talv ei saa olema kerged. „Sõja lõppu Ukrainas ei paista, energia hinnad ei näita langemise märke, COVID kogub uuesti tuure, samuti võib majanduses minna keerulisemaks. Sellises olukorras on tähtis, et Eestil oleks ühtne ja teotahteline enamusvalitsus. Ma olen kindel, et praegu moodustamisel olev valitsus suudab Eestit sel raskel ajal edukalt juhtida.“

Peaministrikandidaat vastas Riigikogu liikmete arvukatele küsimustele.

Istungi stenogramm

Riigikogu istungite videosalvestisi saab vaadata https://www.youtube.com/riigikogu

Kommentaarid (7)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Minu Arvamus
17. juuli 2022 20:55
Kui Kaja Kallasele on ainult Venemaa vaenlane, kas Valgevene ja P.Korea on tema sõbrad ja liitlased? Eile rääkis Kaja, et Eesti on NATO poolt 100% kaitstud ja rohkem pole midagi vaja, täna räägib, et kuus kuud peame ise vastu pidama kuni NATO appi tuleb. Kersti Kaljulaid kutsus Putinit isegi Eestisse, Ugri-Soome päevadele. Kus on siin meie riigijuhtide loogika? Riigi siseprobleemidega ei tegele keegi, vaid mööda maailma luua seljas ringi lendamine, loosungite pildumine ja enda näitamine rahva raha eest
elron
16. juuli 2022 10:00
vaenlane on pigem ikka EKRE
Minu Arvamus
17. juuli 2022 20:57
Seda kindlasti. Kõikides Kaja Kallase hädades süüdistab ta siiani EKRE-t :)
Teadja
15. juuli 2022 16:31
Meil on tõesti vaid üks vaenlane aga see ei ole mitte Venemaa vaid hoopis omaenda lollus kuid milline loll seda ikka nii väga ise tunnistada on tahtnud.
marksism kui suurim oht
15. juuli 2022 13:34
Nii et Hiina on liitlane?
taustauurija
15. juuli 2022 19:22
Marksism on teatavasti läänelik väärtus!
vohh
15. juuli 2022 19:59
http://spartacus-educational.blogspot.com/2010/04/cia-and-american-communist-party.html