"Hea nali on siis, kui sa ei pea selle järel ütlema, et ma tegin nalja. Kui sa seda juba pead ütlema, siis järelikult polnudki tegu naljaga."

Tõnis Niinemets, näitleja ja koomik
uus koalitsioon Politoloog Tõnis Saarts: Sotsiaaldemokraatidel ja Isamaal on uues koalitsioonis rohkem väljapressimisruumi (0)
15. juuli 2022
Tõnis Saarts Foto Scanpix

Kuna Isamaal oli ka teisi koalitsioonivõimalusi, siis poleks nad kindlasti läinud koalitsiooni, kus saavad vaid paar ministrikohta. Teisalt on seesugune võrdne ministrikohtade jaotus kujunemas traditsiooniks, mis sai alguse juba Taavi Rõivase valitsuse ajal,“ kommenteeris Tallinna Ülikooli poliitikateadlane Tõnis Saarts ministriportfellide jaotust tulevases valitsuses.

Saartsi sõnul erineb aga uus loodav kolmikliit varasematest Reformierakonna, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna ja Isamaa liitudest, sest praeguse võimuliidu maailmavaatelised alused on muutunud.

„Esiteks, Isamaa on märksa konservatiivsem ja sotsid majanduslikult palju vasakpoolsemad kui varem. Teiseks, puhtalt turuliberaalne ideoloogia on oma külgetõmmet minetamas ja seda isegi paremtiival. Kolmandaks, ei toimu enam Keskerakonnale kompromissitut vastandumist ja demoniseerimist. Ja neljandaks, uksed on lahti ka alternatiivsete koalitsioonide moodustamisele, mis annab väiksematele parteritele (Isamaa ja SDE) suurema jõuõla ja väljapressimisruumi kui varasemates kolmikliitudes,“ märkis ta.

Kõneldes uues koalitsioonilepingus välja pakutud kiiretest reformidest tõi Saarts esile, et kui poliitikud on vastavad lubadused andnud, siis otsused jõuab selle ajaga ära teha küll. Oleneb kuidas hakatakse suhtuma eelarvetasakaalu ja laenuvõtmisesse. Kui mõlema puhul pole enam nii jäika hoiakut nagu varem, siis need lubadused viiakse ka ilmselt ellu. „Iseküsimus on rakendamises ja selles, millal nende otsuste mõju tavakodanikuni jõuab. Siin on kindlasti mitmekuine lõtk,“ lisas ta.

Samas on koalitsiooni juhtjõud Reformierakond ise nüüdseks loobumas tasakaalus eelarve nõudja rollist. „Loosungi ja ideaalina võib see säilida, kuid praegune koalitsioonileping küll tasakaalus eelarve saavutamisele kaasa ei aita, pigem vastupidi,“ kinnitas politoloog.

Kuidas aga võivad sellist maailmavaatelist muutust vastu võtta Reformierakonna valijad on praegu, kaheksa kuud enne valimisi keeruline öelda. „Selge see, et kui erakond taandub oma kolm aastakümmet propageeritud maailmavaatelisest dogmast, siis ta peab tagamaid ka oma valijatele arusaadavalt selgitama,“ märkis ta. 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.