"Kohalik ajakirjandus peab toimima kui demokraatia tugisammas – pakkuma kohalikele elanikele põhjalikku ülevaadet valitsuskorraldusest ja majandusvõimu toimetamisest, et nad saaks kodanikena valimistel informeeritud otsuseid teha."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
Keskerakond: toidukaupade käibemaks tuleb langetada 9 protsendile! (2)
19. juuli 2022
Foto Mats Õun

Riigikogu Keskerakonna fraktsioon andis tänasel istungil üle eelnõu langetada toiduainete käibemaks üheksale protsendile. Riigikogu liikme Tõnis Mölderi sõnul on erakordselt kõrge ja inimeste toimetulekut mõjutava inflatsiooni tingimustes riigi kohustus oma inimestele erinevate meetmetega appi tulla.Oleme seiskohal, et toiduainete käibemaksu langetamine 9 protsendile on praeguses olukorras Eesti inimeste ja ettevõtete toimetulekuks hädavajalik samm,” ütles ta. “Valitsuselt on vaja kiireid tegusid, oleme inflatsiooni poolest Euroopa kõige esimesed.”

“Hinnarekordeid purustavate energiahindade mõju jõuab ka poelettidele. Juunis kallines Eesti Konjunktuuriinstituudi toidukorvi maksumus aastases võrdluses koguni 18 protsenti. Kui viimastel aastatel on toidukorvi kallinemine jäänud maksimaalselt 2 euro piiresse, siis tänavu suurenes maksumus rohkem kui 14 euro võrra,” ütles Mölder. “Viimased uuringud näitavad, et hinnaralli mõjutab oluliselt ka toidukaupade tarbimist – inimeste ostukorvis kasvab soodushinnaga ja odavamate toodete osakaal, mis omakorda avaldab mõju elukvaliteedile. Eestimaalased eelistavad kodumaist toitu, kuid on samas väga hinnatundlikud.”

Mölder lisab, et käibemaksuerisusega on võimalik väiksema sissetulekuga inimestele toitu kättesaadavamaks teha ja nende elujärge parandada. “Eesti on üks neljast Euroopa Liidu liikmesriigist, kus ei rakendata toiduainetele käibemaksu soodusmäära,” lausus ta. “Enamik riikidest on käibemaksu alandanud 0-15 protsendini. Näiteks Soomes on toiduainete käibemaks 14% ja Rootsis 12% ning Lätis kehtib värsketele puu- ja köögiviljadele alates 2018. aastast 5% käibemaks. Toit moodustab pere eelarves kõige suurema osa, sellele kulub ca 21 protsenti väljaminekutest.”

Keskerakonna volikogu esimees ütleb, et kõikide sisendite hinnad on tõusnud ja kasvutempo jätkub ning see tähendab, et hinnalagi ootab meid veel ees. “Importkauba hinnasurve tingimustes töötab suur osa Eesti toiduainetetööstusest ellujäämise piiril,” rääkis ta. “Valdavalt tegutsevad siinsel turul oma toodangut müüvad välismaised toiduainete tootjad koduriigi poolt pakutavatel soodustingimustel, samamoodi peaks toidujulgeoleku eest seisma ka Eesti valitsus.”

Eelnõu kohaselt tuleks langetada 9 protsendile toidukaupade, jookide ja muude selliste inimestele tarbimiseks mõeldud toorainete ja nende valmistamiseks või säilitamiseks kasutatavate maitseainete, säilitusainete, värv- ja muude lisaainete käibemaks. Samuti tuleb langetada restorani- ja toitlustusteenuste ning sööda- ja segasööda ning nende valmistamiseks kasutatavate tooraine- ja lisaaine, loomade toiduainena kasutatavate tööstuse jäätmed ning sööda tooraine käibemaks.

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Teine arvaja
19. juuli 2022 13:32
Eelmise arvajaga nõus. Elu nii meil kui mujal on juba ammu näidanud, et lõviosa sellest käibemaksu langetamisest läheks otse hulgi- ja lõppmüüjate tasku kusjuures tarbija võid oleks parimal juhul vaid paar protsenti ning sedagi üksnes esimestel maksu langetusele järgnevatel päevadel. Samas kui kaudne kaotus riigieelarvesse laekumata jäänud tulude tõttu võib hiljem sellele samale tarbijale esmasest hetkelisest pisikesest võidust hoopis suuremaks osutuda. Aga Keskerakond oma populistliku võidu ilmselt saaks, millega siis jälle järjekordsetele valimistele vastu minna ilma, et vahepeal midagi reaalselt valijate heaks tehtud oleks.
Minu Arvamus
19. juuli 2022 10:57
Keskerakond: toidukaupade käibemaks tuleb langetada 9 protsendile! Ja mida see annab? Hinnad langevad nädalaks vaevumärgatavalt ja kaupmees tõstab hinnad uuesti, pannes tasku vaheltkasu. See käibemaksu langetamine toiduainetele on kasulik vaid kaupmeestele, kellele käibemaks niikuinii tagastatakse, kinni maksab selle lõpptarbija.