"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
kuula lõõgastavat heliklippi suvistest loodushäältest Kuidas aitavad loodushelid argimuresid lahti mõtestada? (0)
19. juuli 2022
Pilt on illustratiivne Foto: Tallinna Tehnikaülikool

Kodumaal tuntud ja rahvusvaheliselt hinnatud loodusekspert Karl Adami soovitab argielu lahtimõtestamiseks ja lõõgastumiseks teadlikult rohkem looduses viibida. Kui päriselt metsa või mere äärde minna ei saa, on tänapäeval võimalused suunduda sinna helipildi abil.


Kümmekond aastat kodumaise tuntud loodussarja “Osoon” võttegruppi kuuluv ja rahvusvahelises loodusajakirjas National Geographic avaldatud loodusvaatleja, -operaator ning – fotograaf Karl Adami peab looduses viibimist kõige lihtsamaks vahendiks, millega ärevust ja stressi seljatada – ka siis kui selleks tuleb loodus vahel n-ö enda juurde tuua.

Loodusesse minek peab olema teadlik tegevus

Adami sõnul võib küll tunduda, et loodus ümbritseb meid igapäevaselt, kuid enda argimurede seljatamiseks ja avastamisrõõmu äratamiseks tasub asulatest pigem kaugemale kiigata. “Looduses viibimine on kahtlemata parim viis lõõgastumiseks ning hea ravim stressi ja ärevuse vastu,” usub Adami, kelle hinnangul võimaldab looduse keskel viibimine argielu lahti mõtestada.

Tänapäeval, mil elu on pigem linnakeskne, leidub tema sõnul loodusega ühenduse leidmiseks tänu tehnikale palju võimalusi. “Minu panus loodusoperaatori ja fotograafina seisneb selles, et saan tuua loodust rohkem inimesteni ning näidata avastusi, mille nägemiseks ei pruugi igaühel alati võimalust, õiget hetke ega ka aega tekkida,” selgitab Adami.

Nii pani ta hiljuti koostöös tehnoloogiaettevõttega Huawei kokku maheda Youtube’i heliklipi Eesti suvistest loodushäältest, mida igaüks saab soovi korral kuulata, et end korraks igapäevamõtetest eemale viia ja summutada ümbritsev müra hoopis looduse rahustavate häältega. “Müra foon on linnas viibides, aga ka päevast-päeva rahvarohkes kohas tööd tehes kahtlemata kõrge, mistõttu otsitakse sellest pääsemiseks üha enam lahendusi ka tehnoloogiast, sest alati pole võimalust rahulikku looduskeskkonda päriselt minna” märgib tehnoloogiaekspert Jekaterina Mishina, tuues näiteks üha parema tehnoloogiaga mürasummutavad kõrvaklapid.

Lõõgastust võivad pakkuda nii vaikus kui ka kirevad loodushelid

Adami sõnul ei mõju loodushääled kõigile ühtmoodi, vaid sõltuvad paljuski inimesest ning tema meeleolust. “Ühest küljest naudin ise aasta kõige vaiksemat aega, mil talvises põlismetsas võib kuulda isegi kõrvus kumisevat vaikust ja sinna vahele puuhiiglaste kääksumist. Teisest küljest ei saa miski vastu maikuu linnulaulule. Selle ühendkoori esitust saab siis kuulda tõepoolest päev läbi, kuid elavam on see päeva mõlemas otsas,” kirjeldab ta. 

Näiteks linnulaulu parimaks äraarvamiseks tuleb Adami sõnul õppida tundma lindude hingeelu, aastaringi ja ka elupaigaeelistusi: “Kuigi mulle meeldib ka niisama looduses liikuda ja varem sündiski enamus püütud loodushetki selliste retkede ajal, siis nüüd kulub suur hulka aega luuretegevuseks. Eks see nõuab omajagu tööd, et leida parimad paigad salvestamiseks ja koostööaltimad isendid.”

Kuigi ka eri liikide puhul on olemas ühiseid käitumisjooni, on iga isend siiski eraldi mõttemaailmaga indiviid. “Umbes nagu inimesedki,” tõdeb loodusekspert, kui kirjeldab tegureid, mida tal tuleb igapäevaselt oma töö tõttu looduses viibides arvesse võtta. Tänu tehnoloogiale on aga Adami sõnul nii tal endal kui ka teistel ametikaaslastel võimalik paljud neist põnevatest helidest oluliselt lihtsamini iga inimeseni tuua.

Veekogude hääled rahustavad meelt

“Kõige rahustavamaks pean ma isiklikult kõike veega seonduvat,” kirjeldab kogenud loodusekspert. “Kuna olen suure osa oma elust veetnud jõgede ümbruses, siis on mulle tuttavad jõe hääled eri aastaaegadel ja erineva veetaseme juures. Mõnes rohupuhmas istudes võib juba kaugelt ära kuulda, kes vees askeldab.”

Samas pakub Adami sõnul vägevat helimaastikku ka erinev jää veekogudel, eriti kui see kord liikuma hakkab. Sellise heli kuulmine ei pruugi alati kujuneda väga turvaliseks, mistõttu soovitab Adami pigem otsida põnevaid heliklippe, kus taoline elamus on kuulajate jaoks elavalt salvestatud.

“Küllap saab rahustava elamuse ka muudelt veekogudelt ja ka rabamaastikelt. Igal inimesel on oma maastik, mis maandab ja kus ta ennast hästi tunneb,” usub Adami. Seda kinnitab ka tehnoloogiaekspert ja Huawei koolitusjuht Jekaterina Mishina, kelle sõnul otsivad inimesed aina enam tehnilisi lahendusi, mis aitaksid elada stressivabamalt – olgu selleks võimalus väljuda oma igapäevasest töökeskkonnast või luua tehnika abil soovitud keskkond hoopis sinna, kus inimene ise parasjagu viibib. 

“Tänu kiirele tehnoloogia arengule ning mugavamatele lahendustele, nagu juhtmevabad seadmed või tõeliselt realistlik helielamus, on üha enam võimalik igaühel leida enda jaoks neid hetki, mis võimaldavad maandada igapäevast tempot, stressi ja ärevust,” kirjeldab ta, tuues näiteks uuel tehnoloogial põhinevad Huawei FreeBuds Pro 2 mudeli kõrvaklapid.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.