"Hea nali on siis, kui sa ei pea selle järel ütlema, et ma tegin nalja. Kui sa seda juba pead ütlema, siis järelikult polnudki tegu naljaga."

Tõnis Niinemets, näitleja ja koomik
video Kuumalaine: Kas Euroopa metsik kuumus jõuab ka Eestisse? (0)
20. juuli 2022
Tuletõrjujad võitlesid Hispaanias kontrolli alt väljunud metsatulekahjudega. Foto Scanpix

Euroopat räsib üks läbi aegade hullemaid põudasid. Lääne-Euroopas leviv kuumus on mitmete metsapõlengute tekitajaks ning samuti on sagenenud kuumalainest tingitud surmad. Lämmatavad temperatuurid tabasid teisipäeval suurt osa Lääne-Euroopast, kuid metsik kuumalaine suundub põhja poole.

Neljapäeval ja reedel saame osa Lääne-Euroopa kuumusest, mis jõuab meile õnneks lahjenenud kujul. Kuuma maksimum jõuab meile reedel 30 kraadiga. Laupäeval eemaldub soojalaine Peipsi taha ning ikka koos kohati tugevate vihmahoogude ja äikesega.

Suurbritannias purunes teisipäeval kõigi aegade õhutemperatuuri rekord, kui esialgsete tulemuste kohaselt mõõdeti Heathrow’ lennujaamas 40,2 kraadi sooja. Prantsusmaal anti välja äärmusliku kuumuse hoiatused ja Hollandis teatati juulikuu rekordilistest temperatuuridest.

Prantsusmaal, Portugalis, Hispaanias ja Kreekas puhkenud metsatulekahjud on sundinud tuhandeid inimesi oma kodudest evakueeruma.

Hispaania loodeosas Zamora regioonis hukkus metsatulekahjudes kaks inimest ja rongiliiklus peatati selles piirkonnas rööbaste läheduses puhkenud tulekahju tõttu. Portugali põhjaosas hukkus tulekahjude eest põgeneda püüdnud vanem paar.

Kuumalained on inimtegevusest tingitud kliimamuutuse tõttu sagenenud, intensiivsemad ja kestavad kauem. Saksamaa keskkonnaminister Steffi Lemke ütles, et kliimakriis tähendab, et riik peab uuesti läbi mõtlema oma ettevalmistused väga kuumaks ilmaks, põuaks ja üleujutusteks.

Metsatulekahjud kestsid mitmeid päevi. Prantsusmaa linnas Nantes’is oli nende kõigi aegade kuumim päev.

Rohkem kui 30 000 inimest on pidanud põgenema, mitmed laagriplatsid on hävitatud ja evakueeritute jaoks on rajatud hädavarjundid.

Hispaanias ja Portugalis on viimastel päevadel kuumuse tõttu hukkunud üle 1000 inimese. Loodeosas Losacio linnas hukkus pühapäeval metsatulekahjus üks tuletõrjuja ja esmaspäeval leiti 69-aastase karjase surnukeha.

Eriti rängalt on kannatada saanud edelaosas asuv populaarne turismipiirkond Gironde, kus tuletõrjujad võitlesid suure leegiga, mis on viimase nädala jooksul hävitanud 19 300 hektarit (47 700 aakrit) maad. Bordeaux’ linna kattis teisipäeva varahommikul suits, kuna tuul muutis suunda.

“See on koletis nagu kaheksajalg, mis kasvab ja kasvab nii ees, taga ja ka mõlemal küljel,” ütles Gironde’i piirkonna president Jean-Luc Gleyze.

Kõige kuumemad temperatuurid on nüüdseks liikunud põhja ja itta. Kaugel Bretagne’i loodeosas on pidanud oma kodudest lahkuma sajad inimesed ning tulekahju on hävitanud 1400 hektarit taimestikku.

Tosin La Teste-de-Buchi loomaaia looma suri stressi ja kõrgete temperatuuride tõttu, teatas valitsus. Veterinaararste, loomaaiapidajaid ja teisi hõlmavas keerulises operatsioonis viidi 363 teisaldatavat looma konvoides 65 km (40 miili) kaugusel asuvasse Bordeaux-Pessaci loomaaeda.

Sánchez: Hispaanias on kuumalaine nõudnud üle 500 inimelu

Hispaanias on kümnepäevane kuumalaine nõudnud üle 500 inimelu, ütles kolmapäeval peaminister Pedro Sánchez.

Peaminister ütles: “Selle kuumalaine ajal suri nende kõrgete temperatuuride tõttu üle 500 inimese, näitavad andmed.”

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.