"Eesti meedia on olnud alati veidi paremale poole kallutatud, sotsiaalmeedia uhuu-gruppe ei tasu uskuda."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
video ja galerii Liikumisabivahendi kasutaja: tänu Pirita invarannale sain esimest korda elus ujuma minna (0)
20. juuli 2022

“Mul puudub varasem ujumise kogemus ja tulin invaranda esmalt uudishimust,” ütles Helen Bokmann. “Kuna mul oli tegelikult plaanis spetsiaalne invarand ära testida, siis nüüd avanes hea võimalus ja ootan põnevusega ja natukene ka ärevusega, et mis saama hakkab. Ma lähen sõna otseses mõttes tundmatus kohas vette!”

Vaata galeriid (46)

Pirital valmis sel suvel ligipääsetav invarand, kus liikumisabivahendi kasutajal on võimalik ise hakkama saada, end turvaliselt tunda ja mugavalt veemõnusid nautida.

Pikakari ja Pirita rannas saavad liikumisraskustega inimesed vette minna spetsiaalse ratastooliga. Invarand koosneb riietuskabiinist, merekonteinerist inventari hoiustamiseks, puidust terrassist ja varjualusest ning merele võimalikult lähedale rajatud kaldteest.

“Esialgu tuleks kohale tulla ja siis saab näha, mis meil siin olemas on,” rääkis G4S merendusosakonna juhataja Henry Seemel. “Siin on sellised põnevad asjad nagu ujuvratastool, väga hea vetelpääste kollektiiv, kes räägivad teile rannast ja veest. Ma arvan, et see sõnum ja keskkond utsitab inimesi ujuma.”

Abivägi on Seemeli sõnul olemas ja sellest puudu ei ole. “Kui inimesel on soovi, siis on meie pääse kollektiiv valmis aitama,” lisas ta.

Mõlemas rannas on kolm spetsiaalset ujukitega ratastooli, mis on võimelised liikuma ka liival. Konteineri juures on abiks vastava väljaõppe saanud töötaja, kes annab kätte inventari ja aitab ujuja vette minekuks turvaliselt ette valmistada.

Varasem kokkupuude suurema veekoguga puudus

Bokmann ütles, et senine kokkupuude veega on piirdunud vanni ja dušiga. “Varasemalt ei ole olnud sellist võimalust, et liikumisraskustega inimesed saaksid vette minna,” lausus ta “Ja kuna võimalusi ei olnud, siis ei panustanud ma ka ujuma õppimisele.”

Et ratastooliga ujumine oleks ohutu, tohib vette minna vaid koos isikliku saatjaga. Invarannad valmisid Tallinna Sotsiaal- ja Tervishoiuameti, linnaosavalitsuste ja turvaettevõtte G4S koostöös.

“See tuleks siia, riiete vahetus, ratastoolisõit, ujumine – kõik see eeldab, et sul on ikkagi kaasas ka hooldaja, kes tunneb sinu haiguslugu ja kellega koos julged vette minna,” märkis Seemel. “Meie meeskond aitab tooli vahetada, räägib ohutusreeglitest ja hoiab silma peal inimestel, kes vette läksid.”

Seemel lisas, et iga asja valmimisel on oma aeg. “Ma arvan, et see on väga vajalik invarand, sest seda tõesti ei ole varem olnud,” rääkis ta. “Ma arvan, et ka meie elus juhtuvad mingid sündmused, milleks me peame valmis olema. Pirita ja Paljassaare ranna näol oli linn valmis selliseks põnevaks väljakutseks nagu invarannaehitamine. Mujal Eestis sellist kompleksi ei ole ehk need on kaks esimest randa, kus on nii rannavalve kui ka invarand koos.”

Siiamaani on Seemeli sõnul olnud invaranna külastajaid vähe. “Mõned on ikka käinud, aga eestlane on tavaliselt tagasihoidlik ja keegi peab nii-öelda otsa lahti tegema,” ütles ta. “Kui tuttavad on ühe korra läbi käinud, siis tullakse kindlasti rohkem.”

Liikusmiraskustega inimeste elu on palju muutunud

“Asjad on väga palju paranenud võrreldes mõne aasta taguse ajaga ja lähevad tegelikult igapäevaselt aina paremaks,” rääkis Bokmann. “Võimalused on liikumispuudega inimese jaoks palju avardunud. Eriti kiidaks ühistransporti – madalapõhjalised bussid, rongid, trollid ja trammid, igalepoole on täielik ligipääs. Ma arvan, et pigem on see olukord hea, aga alati on ka erandeid.”

Bokmann lisas, et enne kui välja läheb teeb ära korraliku eeltöö. “Vaatan ikka enne, millised need ligipääsetavad kohad on,” lausus ta. “Et tuleb ikkagi natukene vaeva näha endal, päris nii ei ole, et kui mõte tuleb välja minna, siis kohe lähen. Piisava eeltöö korral on võimalik selliseid kohti täiesti leida.”

Invaranna teenus on nii Pikakaris kui ka Pirital avatud kogu ametliku rannahooaja vältel 1. juunist kuni 31. augustini iga päev kell 12–18 ning on kasutajatele tasuta.

Nädalavahetustel võiks ujumisratastooli eelnevalt broneerida, helistades telefonil 54 25 04 24 (Pirita) või 56 66 24 55 (Pikakari). Vajalik info on leitav ka kohapeal ning Tallinna ligipääsetavuse infosüsteemis lips.tallinn.ee.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Seotud artiklid