"Hea nali on siis, kui sa ei pea selle järel ütlema, et ma tegin nalja. Kui sa seda juba pead ütlema, siis järelikult polnudki tegu naljaga."

Tõnis Niinemets, näitleja ja koomik
FOTOD Avatud talude päev sai Viljandimaal avalöögi (0)
23. juuli 2022
Maaeluministeerium

Дфгзэумфд, 23. juulil avati pidulikult üle-eestiline avatud talude päev. Viljandimaale Pajumäe tallu kogunenud rahvahulga ees sai suve suursündmus sõna otseses mõttes tugeva avalöögi.

Vaata galeriid (38)

Maaeluminister Urmas Kruuse ja Pajumäe talu peremees Viljar Veidenberg võtsid avatseremoonial demonstratiivselt kätte suure haamri ning lajatasid üheskoos sellega vastu puupakku. Hüüde „Kuulutame avatud talude päeva avatuks!“ järel hõiskas kohale sõitnud rahvas ning iga-aastane suursündmus oligi ametlikult alanud.

Minister Kruuse tuletas oma tervitussõnadega meelde, kuivõrd oluline on toidule ning selle tootjatele tänulik olla. „Avatud talude päev annab võimaluse näha, kuidas toit lauale jõuab. Me saame näha kui palju tööd, aega ja vaeva sinna läheb ning selle kõige oma silmaga nägemine suurendab austust toidu ja selle tootjate vastu veel rohkemgi,“ sõnas maaeluminister.

Samuti tänas minister kõiki talusid ja maaettevõtteid ning nende külastajaid, kes on aastate jooksul panustanud nii avatud talude päeva edusse kui ka üldisesse maaelu arengusse. „Kui me selle üritusega alustasime, oli taludest osavõtjaid umbes 100. Tänaseks on see arv tõusnud üle 300. See näitab, et me oleme õigel teel ja ajame õiget asja,“ ütles minister Kruuse.

Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhatuse esimees Roomet Sõrmus tõi enda tervitussõnades välja toidujulgeoleku tähtsuse. „Oleme üha enam hakanud mõtlema sellele, et toidu poelettideni jõudmine sõltub paljudest asjaoludest ja välismaised tarneahelad ei olegi nii töökindlad, nagu oleme arvanud. Me peame saama loota ka oma tootjatele. Senikaua, kui võrsub vili meie põldudel ja piima annavad meie oma lehmad, ei pea me puudust kartma,“ ütles Sõrmus.

Ürituse vältel kõlas lõõtsamuusika, mida esitasid muusikud koosseisudest Lõõtsavägilased ning Lõõtsanoobid. Talu peremees tegi kõigile huvilistele oma valdustest ekskursiooni ning külalised said proovida Pajumäe talu mahepiimatooteid.

Avatud talude päeva sündmused jätkuvad pühapäeval, 24. juulil. Külastajaid ootavad üle 300 talu kõikjal Eestis.

Avatud talude päeva korraldavad Maaeluministeerium, Põllumajandusuuringute Keskus, Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda, Eestimaa Talupidajate Keskliit ning Maaleht. Avatud talude päeva korraldamist rahastatakse Eesti maaelu arengukavast 2014–2020 ja Euroopa Maaelu Arengu Põllumajandusfondist.

Sel nädalavahetusel saab kaheksanda avatud talude päeva raames tutvuda üle 300 talu ja maaettevõttega üle Eesti. Kuigi avatud talude päeva põhipäevaks on pühapäev, 24. juuli, avab enamik sel suvisel suursündmusel osalevatest taludest külastajatele oma väravad juba laupäeval.

Kõik külalised saavad tutvuda nii suuremate farmide kui väiksemate taludega, näha põnevaid loomi, linde ja taimi, uudistada põllumajandustehnikat ning maitsta ehtsat talutoitu. Igal talul on oma programm, milles näidatakse enda eripärasid. Kuna kõik 300 talu on üksteisest täiesti erinevad ning paiknevad üle Eesti, leiab iga huviline kindlasti endale meelepärase talu või maaettevõtte. Enda päevakava paika panemiseks tasub tutvuda veebikaardi ning talude programmiga veebilehel avatudtalud.ee.

Suvise suursündmuse pidulik avamine toimub täna kell 12 Pajumäe talus Viljandimaal, kus pakutakse kohalikku toitu ning maahõngulist meelelahutust. Muusikat mängivad pillimehed ansamblist Lõõtsavägilased.

Avatud talude päeva korraldavad Maaeluministeerium, Põllumajandusuuringute Keskus, Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda, Eestimaa Talupidajate Keskliit ning Maaleht. Avatud talude päeva korraldamist rahastatakse Eesti maaelu arengukavast 2014–2020 ja Euroopa Maaelu Arengu Põllumajandusfondist.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.