"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Amet Käivad viimased ettevalmistused Euroopa Liidu ühtseks patendiks (0)
24. juuli 2022
Kuvatõmmis

Patendiamet teatel käivad praegu viimased ettevalmistused Euroopa Liidu (EL) ühtse toimega patendisüsteemi jõustamiseks, mis peaks ajapikku hõlmama 25 liikmesriiki, ent esialgu jõustub see 17-s liitumise ratifitseerinud liikmesriigis.

Täielikult on süsteemist praegu kõrvale jäänud Hispaania, märkis ameti patendiosakonna nõunik Raul Kartus ameti ajaveebis. 

Ühtse toimega patendisüsteemi pakett koosneb ühtse toimega Euroopa patendi loomise määrusest, ühtse patendi keelerežiimi määrusest ja lepingust EL-i riikide vahel ühtse ja spetsialiseeritud patendijurisdiktsiooni ehk ühtse patendikohustuse loomiseks.

Oma olemuselt on ühtne patent Kartuse selgitusel tavaline Euroopa patent, mis on jõustatud ühtse toime avalduse esitamisega korraga kõigis esialgu 17-s ühtse toimega patendisüsteemiga liitunud riigis.

Ühtse patendi keelerežiimi määrus sätestab, et ühtse toime taotlemise menetlus toimub tavalises Euroopa patendi menetluskeeles ehk inglise saksa või prantsuse keeles. Vaidluste korral kohtus peab patendiomanik esitama tõlke kohtus kasutatavas menetluskeeles. Juhul kui Euroopa patendi taotlus esitati esmalt mõnes EL-i liikmesriigi keeles, mis ei ole  Euroopa patendi menetluskeel, on võimalik taotleda patenditaotluse menetluskeelde tõlkimise eest kompensatsiooni.

Ühtne patendikohus on iseseisev rahvusvaheline kohus, mis hakkab tegelema ühtse toimega patendisüsteemiga liitunud riikide niinimetatud klassikalist Euroopa patenti ja ühtset patenti puudutavate kohtuvaidlustega vastavalt oma pädevusele. Osa kohtuvaidlusi, nagu näiteks autorsuse vaidlused, jäävad siiski riikide kohtute pädevusse.

Euroopa patendile ühtse toime andja ja ühtse patendi väljaandja on Euroopa Patendiamet (EPO). Praeguseks on EPO Kartuse sõnul nii õiguslike regulatsioonide kui ka infotehnoloogia poolest valmis ühtse toime avalduste vastuvõtmiseks ning taotlejate jaoks on saadaval ühtse patendi juhend ja hulk selgitavaid reklaammaterjale.

Ta lisas, et ettevalmistustööd ühtse patendikohtu tööle hakkamiseks on lõppjärgus, kuid nõuavad veel natuke aega. Käib kohtunike valik ja sellele järgneb nende koolitus, samuti koostatakse veel mõningaid kohtu toimimiseks vajalikke sisedokumente.

“Süsteemi jõustumise tähtpäeva teadasaamiseks tuleb tähele panna, millal Saksamaa oma ratifitseerimiskirja esitab. Vastavalt määrusele jõustub kogu pakett neljanda kuu esimesel päeval pärast viimast jõustamiseks vajalikku ratifitseerimist,” selgitas nõunik.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.