"Eesti meedia on olnud alati veidi paremale poole kallutatud, sotsiaalmeedia uhuu-gruppe ei tasu uskuda."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
video ja Galerii Kakumäel tähistati esmamainimise 555. aastapäeva lähiümbruse ajalugu tutvustava raamatu esitlusega ja Anne Veski kontserdiga (0)
24. juuli 2022
Albert Truuväärt

Sel aastal möödub Kakumäe esmamainimisest 555 aastat. Väärikat tähtpäeva tähistati ühise sünnipäevapeoga laupäeval, 23. juulil algusega kell 16.00 Kakumäe rannas. Sünnipäevapeol esines alati särav Anne Veski ning toimus Kakumäe ja selle lähiümbruse ajalugu tutvustava raamatu esmaesitlus.

Haabersti linnaosavanem Oleg Siljanov sõnas, et Kakumäe väärikat tähtpäeva tähistatakse ühise sünnipäevapeoga Kakumäe rannas, kus lisaks rahvapeole toimub kauaoodatud Kakumäe ja selle lähiümbruse ajalugu tutvustava raamatu „Külad vete serval“ esmaesitlus. „Sünnipäevapeol esineb armastatud laulja ja kohalik superstaar Anne Veski. Ja nagu ühele õigele sünnipäevale kohane, siis ootab külalisi ka sünnipäevatort, mis sel korral kaalub lausa 50 kilo,“ ütles linnaosavanem ning kutsus huvilisi Kakumäe randa Kakumäe esmamainimise aastapäeva tähistama. 

Vaata galeriid (44)

Kakumäe Rahva Seltsi juhatuse esimehe Tõnu Peiti sõnul on suur rõõm, et Kakumäe tähtsa juubeli puhul on Kakumäe kohalik elanik Timo Panin valmis saanud raamatu, mis annab huvilistele ülevaate paikkonna külade nagu Kakumäe, Tiskre, Vismeistri, Pikaliiva, Õismäe ja Rocca al Mare sajandite jooksul välja kujunenud kirevast ajaloost.

„Kakumäest ja selle lähiümbrusest pole siiani keegi põhjalikumat koguteost varem kirjutanud. Lood kohalike kalurite ja põldurite õnnest ja õnnetustest on Kakumäe ajalugu tutvustavas raamatud tähtsal kohal. Erilise väärtuse lisaks hulgalistele arhiivmaterjalidele annavad raamatule üle 30 kohaliku põliselaniku pajatatud mälestused siinse piirkonna minevikust,“ rääkis Tõnu ning lisas, et soovijatel on võimalik sünnipäevapeolt see raamat endale ka osta ning maksta saab nii sularahas kui kaardiga.

Raamatu inspiratsiooniks olid kohalike lood

Timo Panin on Tallinnas, Kakumäel üles kasvanud. „Lapsepõlv möödus nii siinses rannas liivalosse ehitades ja ujudes kui ka koos sõpradega mööda ümbruskonna metsi ja heinamaid luusides,“ rääkis ta. „Huvi kohaliku elu mineviku vastu hakkasid kindlasti kasvatama naabrimehe põhjaliku detailsusega räägitud jutud enda lapsepõlvest siinsamas Kakumäe külje all asuvas Jõekülas. Lisaks aitasid kodukoha ajaloo vastu huvi tõstmisele kaasa lood vanaemalt, kes oli töötanud Kakumäe Kirovi-nimelises kalurikolhoosis koos siinkandis sündinud ja elanud inimestega. Tõsi on see, et Kakumäest ja selle lähiümbrusest pole siiani keegi põhjalikumat koguteost varem kirjutanud.“

Idee raamatut kirjutama hakata sündis Paninil veidi pärast seda, kui 2017. aasta veebruaris oli Kakumäe Rahva Selts Rocca al Mares Eesti Vabaõhumuuseumi Kolu kõrtsis korraldanud näituse “Kakumäe 550”. „Selleks ettevõtmiseks kogusin kohalikelt põliselanikelt näitusestendidele nii fotomaterjali kui ka meenutusi,“ ütles ta. „Siiski jäi mind pärast näituse toimumist vaevama mõte, et paljud veel küsitlemata vanemaealised kohalikud kannavad endas mälestusi, mis võiksid ehk paljudele huvi pakkuda. Nii saigi järgneva 3 aasta jooksul külastatud ligi 30 vanemaealist siinse piirkonnaga seotud inimest, kes olid nõus mulle oma mälestusi jagama. Muu hulgas oli raamatu kirjutamise ajendiks ka tõik, et Tiskre esmamainimisest möödub 2022. aastal 500, Kakumäe külal 555, Haabersti ja Rannamõisa koolimaja valmimisest aga 155 aastat.“

Kuiva ajalooga raamat lugejat ei tüüta

Raamat annab Panini sõnul ülevaate Kakumäe ja selle ümbruse (Vismeistri, Tiskre, Pikaliiva, vana Õismäe, Rocca-al Mare) külanimede tekkeloost ja kohalikke talupoegi omal ajal valitsenud mõisatest (Haabersti ja Rannamõisa). „Põhjalikult tuleb juttu siinkandis asunud suvemõisatest ja nende omanikest,“ märkis ta. „Saab ülevaate sellest, missugused talud ja nende peremehed on siin elanud alates Rootsi ajast kuni 20. sajandi esimese pooleni. Põhjalikult võib lugeda rannakülade kalurielust, põllutöödest ja kauplemisest salakaubaga. Ei jää välja ka lood koolist, kirikust ja kõrtsidest. Põnevaimaks, samas aga ka traagiliseks võib pidada peatükke, mis seostuvad Esimese ja Teise maailmasõjaga. Teose lõpuosas olen käsitlenud kolhooside tekkimise perioodi, pärast mida kohalik elu kardinaalselt muutus. Usun, et igaühel oleks sellest teosest avastada nii mõndagi uut ning leida äratundmist.“

Raamatu teeb Panini jaoks väärtuslikuks sealsed elavad mälestused ja inimeste meenutused. „Kuiva ajalugu seal praktiliselt ei olegi,“ kinnitas ta. „Muidugi on ka palju ajalooarhiivide materjale, aga need on ka huvitavad ja väga palju on inimeste lugusid. See ongi tegelikult üks lugude raamat. Seal on üle 500 foto. Käsikiri oli juba ligi 400 lehte pikk. Peab ütlema, et raamatu kirjutamine oli raske protsess, aga valmis ta sai.“

Lisaks Kakumäe esmamainimisele 555 aastat tagasi, möödub tänavu veel ka Tiskre esmamainimisest 500 aastat ning Haabersti kooli avamisest 155 aastat.

Kakumäe sünnipäevapidu toimub Kakumäe Rahva Seltsi eestvedamisel ja Haabersti Linnaosa Valitsuse toetusel. Sünnipäevapeost saab täpsemalt lugeda SIIT.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.