"Hea nali on siis, kui sa ei pea selle järel ütlema, et ma tegin nalja. Kui sa seda juba pead ütlema, siis järelikult polnudki tegu naljaga."

Tõnis Niinemets, näitleja ja koomik
Algab toetuste taotlemine ülikiire interneti võrkude rajamiseks (0)
26. juuli 2022
Foto Pixabay

Teisipäevast saab hakata taotlema toetust, mis loob Eesti inimestele võimaluse saada ligipääs ülikiire interneti juurdepääsuvõrgule – kokku investeeritakse võrkude ehitamiseks maapiirkondades 69 miljonit eurot. Uus toetusmeede toetab kiire internetiühenduse hoogsat levikut üle Eesti, sest ainuüksi investeeringu rahaline maht pole võrreldav ühegi varasema meetmega.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi kinnitusel on Eesti digiühiskond globaalselt tuntud oma innovaatilisuse ja kõrge arengutaseme poolest ning oluline on, et sellest saaksid osa võimalikult paljud Eesti majapidamised ja ettevõtted, sest üha rohkem teenuseid liigub digiruumi. Avanev toetusmeede viibki kiire interneti just nendeni, kes on seda pikisilmi oodanud.

Selleks, et kiire internetiühendus jõuaks suurima nõudlusega paikadesse on riik teinud tihedat koostööd kohalike omavalitsustega.

Toetuste taotlemist korraldab ja projekte aitab rakendusüksusena ellu viia Riigi Tugiteenuste Keskus. Selle elukestva õppe ja IT-arenduse talituse juhataja Marge Kõiva sõnul on oodatud projektitaotlused, mille põhjal ehitatakse valmis juurdepääsuvõrgu passiivne lairibataristu või ostetakse ning paigaldatakse juurdepääsuvõrgul teenuste osutamiseks vajalikud aktiivseadmed.

“Projekti koostamisel tuleb taotlejail silmas pidada, et juurdepääsuvõrk tuleb valmis ehitada hiljemalt kahe aasta jooksul alates toetuse saamisest. Samuti tuleb rajatavale võrgule tagada juurdepääs võrdsetel alustel ka teistele sideettevõtjatele,” selgitas Kõiva.

Ta lisas, et toetuse maksimaalne osakaal projekti kuludest on 70 protsenti ja maksimaalne toetus ühe aadressi kohta 3000 eurot. Juurdepääsuvõrguga liitumise hind võib lõppkasutajale olla maksimaalselt 200 eurot koos käibemaksuga. Kõiki juurdepääsuvõrguga liitumise võimaluse saavaid inimesi teavitatakse võimalusest, tingimustest ja liitumise taotluse esitamise tähtajast vähemalt kolm kuud enne ehituse algust.

Taotlusvooru aluseks on ettevõtlus- ja infotehnoloogiaministri kinnitatud kohaliku omavalitsuse prioriteetsete asustusüksuste ning seal olevate aadressiobjektide nimekiri, koos kohalike omavalitsuste vahelise eelarve jaotusega. Taotlusi saab esitada 22. septembril kella 17-ni ja taotlemine toimub e-toetuse keskkonna kaudu.

Käesoleva vooru toetuse maht on 24 miljonit eurot ning seda rahastatakse Euroopa taaste- ja vastupidavusrahastu NextGenerationEU vahenditest. 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.