"Hea nali on siis, kui sa ei pea selle järel ütlema, et ma tegin nalja. Kui sa seda juba pead ütlema, siis järelikult polnudki tegu naljaga."

Tõnis Niinemets, näitleja ja koomik
Arco Vara: Tallinna korterite üürihinnad võivad tõusta viiendiku võrra (0)
26. juuli 2022
Scanpix

Arco Vara kinnisvarabüroo analüütiku Mihkel Eliste sõnul jätkub 2022. aasta teises pooles Tallinnas korterite nii müügi- kui üüriturul hinnakasv, jätkuv elamispindade kättesaadavuse halvenemine survestab aga turuaktiivsust langema.

2022.aasta esimesel poolaastal Eliste sõnul turuaktiivsus ootuspäraselt alanes. Kui 2021. aasta neljas kvartal oli Tallinna korteriturul viimaste aastate kõrgeima aktiivsusega, võis seejärel 2022. aasta esimeses kvartalis täheldada tehingute arvu hooajalist taandumist. Teises kvartalis tehti seejärel Tallinna korteriturul kokku 2754 ostu-müügitehingut, mida oli 20 protsenti rohkem kui eelmises kvartalis ning 7,7 protsenti enam kui 2021. aasta samal perioodil.

“Veel esimeses kvartalis alanes tehingute arv võrreldes aastatagusega taas üle pika aja, kuid sealjuures on olnud täheldada, et hooajaliselt tasandatult on turuaktiivsuse kasvuvõimalused olnud piiratud juba 2021. aasta teisest kvartalist ning seega edasine turuaktiivsuse langus 2022. aasta jooksul jätkub,” rääkis Eliste.

2022.aasta teises kvartalis tehtud korteritehingute osas kujunes Arco Vara andmetel Tallinnas mediaankeskmiseks hinnatasemeks 2803 eurot ruutmeetrist, mida oli 11 protsenti kõrgem kui sellele eelnenud kvartalis ning 31 protsenti enam kui aasta tagasi. Veel möödunud aasta kolmandas kvartalis oli aastane hinnatõus 8,9 protsenti, neljandas kvartalis 10 protsenti ja tänavu esimeses kvartalis 17 protsendi tasemel, mille juures hinnakasvu kiirenemine on olnud otseses suhtes üleüldise tarbijahindade kasvu kiirenemisega.

“Uute korterite osakaalu suurenemise taustal statistiliselt 2022. aastal hinnakasv jätkuvalt kiireneb, mis võib aasta teises pooles turul tegelikult toimuvast asuda taas veidi lahknema,” tõdes Eliste.

Hinnatõus siiski võrreldes esimese kvartaliga veidi aeglustus, mis indikeerib tema hinnangul aasta teises pooles vastava trendi tõenäolist jätkumist. “2021. aastal kasvas elamispindade käive kui ka nende soetamiseks väljastatud laenude käive oluliselt kiiremini kui elanikkonna sissetulekud ning taoline trend jätkub ka 2022. aastal, survestades ostu-müügitehingute aktiivsust alanema, kuid üürituru aktiivsust suurenema,” selgitas ta.

2022.aasta märtsis võis tema sõnul Tallinnas täheldada üüripakkumiste arvu ligi kolmandiku võrra vähenemist, mille taga olid aga suuresti pigem sõjapõgenikega seotud trendid, kuid üüripakkumiste edasine langus näis peatuvat juba aprillikuu teises pooles.

Üürihindade kasv seega tänavu kiireneb ning tõenäoliselt ületab ka üürijaskonna sissetulekute kasvu. Sealjuures prognoosib Eliste isegi üle 20-protsendilist hinnatõusu, viidates lähikuudeks Tallinna lähiümbruses ostuhuvi püsimisele kui ka üürimise aktiivsuse suurenemisele

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.