"Eesti meedia on olnud alati veidi paremale poole kallutatud, sotsiaalmeedia uhuu-gruppe ei tasu uskuda."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
uuring Enamus tööealistest inimestest on kogenud töökohal kiusamist (1)
28. juuli 2022
Foto: Pixabay

Värskest CV-Online’i uuringust selgub, et tervelt 82 protsenti tööealistest inimestest on ise töökohal kiusamist kogenud, 42 protsenti neist kogeb seda tihti ning teavitamiseni jõuavad vaid 59 protsenti kiusamise juhtudest. “Tööandja ülesanne on märgata, pooled ühisesse mõtteruumi tuua ning kehtestada, milline on lubatud ja hinnatud käitumine. Eriti vajalik on väärtuste rõhutamine ja jõuline sekkumine juhul, kui kiusajaks on töötaja enda juht,” sõnas CV-Online’i turundusjuht Karla Oder.

Uuringust selgus, et 60 protsenti on kogenud töö liigset kontrollimist või pidevat kritiseerimist, 50 protsenti seisukohtade ignoreerimist ja 48 protsenti vaimset vägivalda. 46 protsenti kurtis, et ei anta töö tegemiseks vajalikke vahendeid, 43 protsenti on kogenud pöördumiste ignoreerimist, 41 protsenti laimu levitamist nin 35 protsenti seda, et antakse ülemäärane töökoormus ning  tööülesanded ei vasta kompetentsile või tööjuhendile.

Vähesemal määral toodi välja surve avaldamist õiguste mitte kasutamiseks, vihjete tegemist töölt lahkumiseks, peamiste vastutusvaldkondade ära võtmist, seksuaalse alatooniga kommentaare ning füüsilise vägivalla tarvitamist.

Küsitluses uuriti ka tööandjatelt, kas organisatsioonis suhtutakse töökiusamisse tõsiselt, ning lausa 69,5 protsenti suhtub kiusamisse tõsiselt ning püüab seda tõkestada. 30,5 protsenti vastanud organisatsioonidest ei suhtu töökiusamisse tõsiselt, tuues peamisteks põhjusteks eeldust, et töötajad saavad ise hakkama ning lisaks ei ole ressurssi/inimest, kes sellega tegeleks.

Uuringust ilmneb, et suisa kolmandik vastajatest on kiusamise tõttu tööle tulemata jätnud ning ka ülejäänute tervisele mõjub selline olukord laastavalt. Tegu on väga tõsise probleemiga, mis nõuab tööandja kohest sekkumist. Vastajatest, keda on tööl kiusatud, teavitab sellest vaid 59 protsenti. Ülejäänud eelistavad juhtunust mitte rääkida.

Kõige levinumateks vaikimise põhjusteks on arvamus, et nii on lihtsam, ei osata kuhugi pöörduda, kardetakse töökaaslaste või juhtide pahameelt ning tuntakse hirmu töökoha kaotamise ees. Peamiselt usaldatakse tööl toimuvast kiusamisest rääkida oma perele. Kindlasti tasuks luua töötajatele turvaline võimalus töökiusust ka oma tööandjat teavitada.

Uuringu andmetel informeerib kiusamisest juhte 58 protsenti ja töökaaslasi 56 protsenti kiusatavatest. Kõige sagedamini on kiusajaks töötaja otsene kaastöötaja 64 protsendiga või kolleeg mõnest teisest osakonnast 10 protsendiga. 58 protsendil juhtudest kiusab töötajat tema otsene ülemus ja 25 protsendil juhtudest ettevõtte tegevjuht.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

sama
28. juuli 2022 19:44
https://www.delfi.ee/artikkel/120042338/uuring-enamik-inimestest-on-tookohal-kiusamist-kogenud-kuid-ei-julge-sellest-hirmu-tottu-teada-anda/kommentaarid