"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
galerii T1 keskuses alustas tegevust avalik raamaturiiul koos lugemiskohtadega (0)
28. juuli 2022
Fotod Albert Truuväärt

Neljapäeval avas T1 keskus koos mittetulundusühinguga Lasnaidee ja Eesti Hoiuraamatukoguga uue avaliku raamaturuumi. Keskuse esimesel korrusel peasissekäigu kõrval on raamaturiiulid ja istumiskohad. Raamatuid saab kohapeal lugeda, kaasa võtta ja tuua oma raamatuid vahetuseks.

Vaata galeriid (32)

„Me oleme juba varem avalikke raamaturiiuleid korraldanud. Mõni aasta tagasi paigaldati Laagna kogukonna aeda vanast külmkapist valmistatud raamatukapp, kust inimesed saavad raamatuid võtta, neid aias lugeda või koju kaasa viia,” ütles MTÜ Lasnaidee projektijuht Polina Ljaševa. “See osutus populaarseks – sinna tuuakse kogu aeg uusi raamatuid juurde. T1-ga oleme juba teinud mitmeid edukaid koostööprojekte, näiteks kärunäituse.”

Ljaševa sõnul keskus areneb. “Seetõttu tegime ettepaneku luua avalik raamaturiiul,” lisas ta. “Eesti Hoiuraamatukogu toetas projekti raamatutega. Loodame, et edaspidi täidavad riiuleid juba kaubanduskeskuse külastajad ja inimesed hakkavad loetud raamatuid teiste vastu vahetama.”

Raamaturuumi toimimiseks peaksid lugejad Ljaševa sõnul tooma koju võetud raamatute asemele oma raamatud, et raamaturiiul ei jääks tühjaks ja idee oleks jätkusuutlik. “Mõned inimesed lähenevad raamatute vahetamisele vastutustundetult: võtavad kvaliteetsed, värvilised raamatud, aga asemel midagi ei too või toovad vanad õpikud ja lagunenud raamatud, mida kellelegi ei ole vaja,” rääkis ta. “Loodame, et seda ei juhtu. Ja muidugi hoiame me esialgu riiulil ja raamatute valikul silma peal.“

Lugemise populariseerimine on väljunud raamatukogudest ja toonud lugemise integreerimise linnakeskkonda. Inimesed mõtestavad ümber kättesaadava raamatu ideed, nii et lugemist saab võtta kaasa kohvikus, poes, peatuses.

Esimesed avalikud raamatukapid – ühe riiuli tänavaraamatukogu – ei kandnud sotsiaalset ideed. See oli üks loomeprojekt. Arvatakse, et avaliku raamatukapi idee käisid välja Saksa fotokunstnikud Clegg ja Gutman 1990. aastatel. Projekt hakkas kasvama, laiendama oma piire, liikus Austriast Saksamaale ja Šveitsi ning levis seejärel üle kogu maailma.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.