"Hea nali on siis, kui sa ei pea selle järel ütlema, et ma tegin nalja. Kui sa seda juba pead ütlema, siis järelikult polnudki tegu naljaga."

Tõnis Niinemets, näitleja ja koomik
Tallinna hotellide käibekasvule andsid olulise tõuke Rammsteini kontsert ja lähinaabrite turistid (2)
29. juuli 2022
Turistid Tallinnas. Foto Scanpix

Juuli näitab tõepoolest väga positiivseid tulemusi ja võib öelda, et oleme jõuliselt liikumas taastumise suunal, seda lõpuks ka Tallinnas, mis on välisturistidest enim sõltuv. Käibekasvule andis väga olulise tõuke Rammsteini kontsert. Sellistel suurüritustel on tugev mõju mitmele sektorile,“ rääkis Eesti Hotellide ja Restoranide Liidu tegevjuht Killu Maidla.

Praeguste andmete järgi on juulis turism Tallinnas veel käibenumbrites 10-15% kriisieelsest ajast maas. „Seda ei ole tegelikult palju, aga inflatsiooni ja hinnatõusude ning palgakasvu tõttu ei saa me veel rääkida sektori täielikust taastumisest. Aga me liigume sinna suunas ja ettevõtted tunnevad üle pika aja töörõõmu. Meil on päriselt palju külastajaid ja sh välisturiste, keda viimase kahe aasta jooksul ikka juba haruldasteks saime pidada,“ märkis ta.

Kuid kuhugi pole kadunud koroonakriis ning uued turismi pärssivad asjad arenevad hinnaturul ja sõjas Ukrainas.

„Kindlasti mõjutab sõda turismi,“ märkis Maidla. „Kaugemad turud on ettevaatlikud, nende jaoks on Ukraina meile liiga lähedal. Südasuvel ja puhkuste tippnädalatel tasandab ehk naaberriikide külastaja selle puudujäägi, kuid sügis-talvisel madalhooajal tunneme neist segmentidest kindlasti oluliselt rohkem puudust.“

Hooajaline värbamine edukas

Loomulikult mõjutavad tema sõnul ka meid tooraine ja energiaallikate hinnatõusud, siit ei saa ükski sektor mööda. Samas tuntakse rõõmu, et saab tegutseda piirangutevabalt. Ta avaldas lootust, et sel sügisel oleme riigina ka paremini ette valmistunud ja viiruse levides ei hakata üksikuid ettevõtlusvaldkondi piirama.

Kui lennujaamad ei olnud valmis nii suureks turistide arvu kasvuks, siis hotellid olid selleks paremini valmis. Kevadine värbamine ja koolitamine oli väga aktiivne ja suuremahuline. „Aga me ei saa kinnitada, et olime täiesti valmis selleks hooajaks. Eestis on üleüldine tööjõukriis, kui lisame siia fakti, et meie sektor on selles kriisis pidanud toime tulema ja uusi inimesi värbama pärast kriisiaega, kus riik meie tegevusi piiras kuid töösuhete säilitamist ei toetanud ja tänu millele ca kolmandik meie töötajatest teistesse sektoritesse lahkus, siis saate aru kui keeruline on see olnud,“ möönis Maidla.

Seda kaotust ei saa paari kuuga tagasi teha ja see protsess on pooleli. „Jätkuvalt värbame, jätkuvalt koolitame ja panustame ettevõtjatega igati sellesse, et oma sektorit taas atraktiivseks ja turvaliseks teha.“

Ukraina sõda vähendab gruppe

Ka Hestia Hotel Group tegevjuht Kaisa Mailend tõdes, et sellel suvel on näha palju enam välisturiste, kui seda oli eelmisel aastal samal ajal. „Eelmisel aastal olid paljudes riikides kuni juuli lõpuni väga karmid koroonapiirangud, reisimine oli võimalik vaid koroonapassi alusel. Seega pole absoluutselt mõtet võrrelda statistilisi numbreid eelmise ega üle-eelmise aastaga.“

Ta tõdes siiski, et oleme endiselt koroonaeelsest ajast, ehk siis 2019. aastast maas, seda nii juuni kui ka ilmselt juuli ööbimiste ja keskmise hinna vaates. Kahjuks liigub statistika pooleteistkuulise viitega, juuni tulemusi Tallinna ja Eesti kontekstis veel ametlikult pole. Näitena on tänavu mais olnud soomlaste ööbimised Eestis rohkem kui 20 aasta tagusel tasemel. Ta avaldas lootust, et juuli ja august näitavad üle pika aja positiivset kasvu ning järele jõudmist 2019. aastale.

Samas sõja mõju Eesti turismile on Maidla sõnul siiski märgatav, sest suur osa Euroopast tulema pidanud grupireisi on jäänud realiseerumata või on saabunud siia vähendatud mahus. Palju on ebakindlust meie piirkonna turvalisuse pärast, kuid ka järjest kasvav inflatsioon ja energiakulude ettenägematu tõus panevad kulusid enam jälgima, jäetakse ära tavapärased suvised reisid ja ollakse säästlik.

„Võib öelda, et muutunud on suviste reisijate segment ning nende broneerimiste lühiajalisus, kõrge nõudluse ning hinnaga päevi suve jooksul on vaid suurürituste ajal. Aga vähemalt neid sel aastal on, mis annab meile indu turismisektoris edasi toimetada,“ ütles Maidla.

Üle kolmveerandi turistidest Tallinnas

Pärast koroonapiirangute mahavõtmist peatus maikuus Eesti majutusettevõtetes kokku 249 000 turisti, mis ületab mullust taset enam kui 170%, selgub statistikaameti andmetest. Eesti majutusettevõtetes peatus ligi 117 000 välis- ja 132 000 siseturisti. Välisturistide arv kasvas jõudsalt, kuid jäi mais kriisieelsele, 2019. aasta tasemele siiski ligi poole võrra alla.

Enim turiste saabus Soomest, kust neid reisis siia ligi 43 000 ning Lätist, kust tuli Eestisse ligi 15 000 inimest. Välisturistidest 72 protsenti peatus Tallinnas ja Harju maakonna majutusettevõtetes.

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Minu Arvamus
28. juuli 2022 16:54
Tallinna hotellide käibekasvule andsid olulise tõuke Rammsteini kontsert ja lähinaabrite turistid Uuele koroonalainele samuti. Kindlasti ka ahvirõugetele, sest valitsus tellis juba asjas osalevatele entusiastidele megakoguse vacciine.
meedik
28. juuli 2022 19:39
Eks omasooiharate arv on enam - vähem mingis suurusjärgus teada.

Seotud artiklid