"Hea nali on siis, kui sa ei pea selle järel ütlema, et ma tegin nalja. Kui sa seda juba pead ütlema, siis järelikult polnudki tegu naljaga."

Tõnis Niinemets, näitleja ja koomik
Intresside tõus hakkab piirama kodulaenude kasvu Ka majanduse kiire kasv aeglustub (0)
30. juuli 2022
Kuvatõmmis

Senine intressitõus on olnud siiski veel väike, kuid inflatsioonitempo püsides intressimäära tõstmised jätkuvad ja intress muutub üha olulisemaks laenuteeninduskulude mõttes. Seega kõrgemad intressimäärad tulevikus vähendavad uute laenude võtmist, võrreldes seniste madalate intressimääradega,“ kommenteeris rahandusministeeriumi analüütik Madis Aben EURIBOR-i tõusu tõttu kallinenud eluasemelaenu intresse.

Intress on laenuraha hind ja enamiku kaupade puhul on nii, et kui hind tõuseb, siis nõudlus selle kauba järele väheneb. Nii on ka laenurahaga. „Intressimäära tõstmise põhjuseks Euroopa Keskpanga poolt ongi laenamise pidurdamine ja säästmise soodustamine selleks, et nõudlust kaupade-teenuste järele majanduses piirata,“ selgitas Aben.

Tema sõnul sõltub eluasemelaenude puhul laenusumma ka kinnisvara hinnatasemest, mis viimasel ajal on kiiresti tõusnud. Kui kinnisvara hinnatõus peaks pidurduma või hinnad koguni langema, siis tähendab see ka väiksemat laenuvajadust. Inimeste laenuteenindusvõime on enamasti seotud igakuise sissetulekuga. Kõrgem laenuintress võimaldab sama sissetuleku juures võtta veidi vähem eluasemelaenu, kuna suurem summa laenuteeninduskuludest kulub intressimakseteks.

„Intressimäärade tõstmise tagamõte ongi majanduse hoo piiramine vähema laenuraha turule tulemise kaudu. Vähem vahendeid kaupade-teenuste ostmiseks piirab hinnatõusu ja vähendab majandusaktiivsust. Praegu on aga lisaks intressimäärade tõusule ka muid, majanduse väliseid tegureid, mis Euroopa riikide majandusi jõuliselt raputavad ja kasvu pärsivad,“ tõdes Aben.

EURIBOR kahe protsendini

Eesti Panga ökonomisti Taavi Raudsaare sõnul pidurdab üldine laenukasvu aeglustumine omakorda majanduskasvu, sest tehinguteks kasutatava raha hulk ei suurene enam endises tempos. „Samas ei saa ka öelda, et oodatav intressitõus oleks sellises suurusjärgus, mis seab majandusele tõsiseid takistusi,“ möönis ta.

Raudsaar tõi esile, et rahapoliitiliste intressimäärade tõus mõjutab kuue kuu EURIBOR-i, millega on seotud enamus Eestis väljastavaid eluasemelaene. EURIBOR-i tõusu tõttu kasvavad omakorda ka siin väljastavate eluasemelaenude intressimäärad. Kui selle nädala alguses on kuue kuu EURIBOR ligikaudu 0,7%, siis turuosalised ootavad, et lähiaastatel jääb see 1-2% vahele. Sarnases suurusjärgus kasvaksid tõenäoliselt ka väljastavate eluasemelaenude intressimäärad.

Tema sõnul aga Eesti Pank alusintressimäära kerkimisest tuleneva laenuintressimäära tõusu kõrval muid suuri muutusi pankade laenutingimustes lähiaastatel ei eelda. „Küll võib kõrgem intressmäär vähendada natuke laenude nõudlust ja seeläbi aeglustada praegust väga kiiret laenukasvu,“ tõdes ta.

Laenu kaalutakse põhjalikumalt

Majanduskasvu seost kallima laenurahaga märkis ka Swedbanki vanemökonomist Liis Elmik. „Mida kallim raha on, seda suurem peab olema investeerimisprojekti tasuvus, et projekt ennast ära tasuks. See muudab ettevõtjad projektide osas ettevaatlikumaks. Mida vähem investeeritakse, seda aeglasem on majanduskasv,“ ütles ta.

Kõneldes konkreetselt eluasemelaenude kallinemisest märkis Swedbanki eluasemelaenude valdkonnajuht Anne Pärgma, et laenuvõtjate huvi laenu võtmise vastu ei ole vähenenud, küll aga küsitakse ja kaalutakse enam laenumaksete suurust, et see oleks pikaajaliselt jõukohane.

„Inimene, kes vajab eluaset, kellel omafinantseering olemas ning nüüd leiab sobiva vara, kaalub ostu ja laenuvõtmist põhjalikult, kuid arvatavasti tehingut edasi ei lükka. Euribor, millega laenulepingud on seotud, muutub ja jääb muutuma ka tulevikus. Sellega lihtsalt arvestatakse eelarves,“ lisas ta.

Eluasemelaenude väljastamisel analüüsib pank võetavat laenusummat intressiga 6% ning selles osas muudatusi hetkel ei näe, sest see on juba piisava puhvriga. 6% nõue tuleneb Eesti Panga määrusest.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.