"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
uuring Eesti on automatkade sihtkohana Euroopa maade esikümnes (0)
31. juuli 2022
Autogeenius

Eesti asub automatkade sihtkohana Euroopa 33 riigi seas kaheksandal kohal, selgub reisilahenduste otsingumootori Kayak värskest analüüsist.

“Sel suvel on tähelepanu keskmes bensiinihinnad, sest ülemaailmse inflatsiooni ja kütusepuuduse mõjud ei möödu meist jälge jätmata. Prioriseerisimegi selle punkti enda indeksis ja lisasime ka kämpimiskategooria – arvestades selle kasvavat populaarsust,” kommenteeris Kayak Saksa meediaplatvormil Presseportal.de enda uuringut.

Autoga tehtavate seiklusreiside ehk roadtrip‘ide sihtkohaanalüüsis jagati riigid ära 24 kategooria ja viie reisimisviisi järgi. Riigid mahutati ühest sajani ulatuvale punktiskaalale. Kui Saksamaa teenis üldarvestuses maksimumi ehk 100 punkti, siis Eesti jäi 67 punktiga kaheksandaks. Läti platseerus enne Islandit, Sloveeniat ja Norrat 26. kohale ning viimase koha võttis üldarvestuses Belgia.

Esimesed kaks poodiumikohta haaranud Saksamaa ja Hispaania järel kolmandale kohale pääsenud Leedu paistis silma soodsate autorendi-, parkimis- ja majutushindade poolest. Sellele lisandus kämpimispiirangute vähesus – nagu mujalgi Baltikumis ja Skandinaavias – ning arvestatav kogus laagriplatse. 

Kütusehindade poolest positsioneerus Eesti 12. kohale Prantsusmaa ja Šveitsi vahele. Kütusekalliduse esikolmiku moodustasid ootuspäraselt Taani, Norra ja Soome, soodsamaid kütusehindu leiab aga endisest idablokist ja Türgist.

Kolmandale kohale pääses Eesti jätkusuutlikkuse kategoorias, mis hõlmab õhukvaliteeti, autode hulka ja ummikuid. Selles kategoorias tõusis esimeseks Holland tänu elektriautode laadimisjaamade ülitihedale võrgustikule, soodsatele laadimishindadele ning madalale autode arvule elaniku kohta. Sarnaselt ülejäänud Ida-Euroopale ja Türgile ei jäänud aga elektriautosõbralikkuse poolest millegagi silma ka Eesti. 

Uuringus väljatoodud metsiku kämpimise statistika seevastu ei võta BNS-i hinnangul arvesse tegelikku olukorda. Näiteks pole tabeli järgi Tšehhis lubatud avalikus kohas matkabussiga laagrisse jääda, kuigi heaperemeheliku käitumise korral on pahandused sama hästi kui välistatud. Belgias aga, mis tabeli järgi justkui tolereeriks vabalt kämpimist, on see tegelikkuses vägagi keeruline. Reaalne situatsioon võib seal sageli olla keerulisemgi kui Hollandis, kus vabalt kämpimine on seadusega keelatud. Samuti on see tegevus raskendatud mitmetes Hispaania piirkondades.

UNESCO maailmapärandi poolest on Eesti viimaste seas ning sai Läti ja Iirimaaga sama punktiskoori. Veel tagasihoidlikum olukord on maailmapärandiga vaid Luksemburgis. Tabeli tipus püsivad aga Itaalia, Saksamaa, Hispaania, Prantsusmaa, Ühendkuningriik, Türgi ja Kreeka.

Looduskauniduse poolest jäi Eesti 21. kohale ehk enam-vähem samale pulgale Leedu, Türgi, Bulgaaria ja Lätiga. Looduskaunite riikide esiviisiku moodustavad Island, Austria, Hispaania, Šveits ja Norra. 

Analüüsi taga olev USA ettevõte Kayak käitab enda põhitegevusena lendude, hotellide, üüriautode ja soodsate puhkamisvõimaluste otsingumootorit, mis võrdleb sadu pakkumisi ja hindu.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.