Tasub vaadata, et valitsus liiga ulatuslike riiklike kulutustega hinnatõusule lisahoogu ei anna. Kehtestades seeläbi justkui kogemata täiendavat “inflatsioonimaksu."

Madis Müller, Eesti Panga president
VIDEO Ingrid Joya Tsirel ja Kadri Voorand viivad inimesed oma kontserditel rändama: kogetakse hingerahu, VAU-efekti ja rõõmu (0)
01. august 2022

„Mina saadan inimesi mõnusa muusikaga ja Ingrid Joya segab omalt poolt sinna sisse ägedaid narratiive ja lugusid, mis on minu meelest nagu laulud,“ ütles helilooja Kadri Voorand, kelle sõnul on kontsert-rännak mõnus paik, kus ei segata inimeste mõtetele vahele.

Kadri Voorand ja Ingrid Joya Tsirel alustasid kontsertrännaku avaliku sarjaga 2022. aastal ja ühel juulikuu nädalavahetusel esineti ka Haapsalus enesearengufestivalil „Hea elu“, kus osales üle 1000 inimese. Kas see võib tähendada seda, et Eesti inimene on päriselt väsinud kantseliitlikust asjade ajamisest ja liigsest pidulikkusest?

Ehkki kontsert toimus keerulisel ajal, mil paljude hinges oli mure, kogeti kontsertrännakul hingerahu, rõõmu ilu ja olulisust. Enesearenguterapeut Ingrid Joya Tsirel sõnab, et usub, et olles sisemiselt õnnelik ja rahus, saab seda tuhandekordselt ka enda ümber maailmale jagada.

Tsirel lisas, et duo kombineerib valmistumist kontsertrännakuks ja samal ajal kõik, mis lava peal juhtuma saab, on totaalselt improvisatsioon. „Inimesed saavad siit “vau” elamuse “ või uue kogemuse,” kirjeldas Tsirel. “Tavaliselt saadakse selline elamus reisides, lennates või laevaga sõites, aga nüüd saab selle siin kohapeal kätte. Kontsertrännakud võiksid vabalt olla reisimise alternatiiviks.”

Voorandi hinnangul ei pruugi publik arugi saada, et tegu on improvisatsiooniga. „Mõni päev tagasi enesearengufestivalil „Hea elu“ improviseeris Ingrid minu isiklikku elu oma lugude sisse,” kirjeldas ta. “Mina improviseerin omakorda sedasama elu oma laulude sisse, spontaansetesse ja uutesse meloodiatesse. Inimestel ei olnud võib-olla õrna aimu, et see kõik sündis sel õhtul.”

Voorand rõhutas, et inimesed tulevad kohale lootuses kuulda head kontserti ja saada Tsirelilt häid mõtteid – täpselt seda nad saavadki. „Minu meelest on see kõik hästi klaar, kuid samas mitte midagi klaari ei ole,” ütles ta. “Sellist formaati maailmas ei eksisteeri. On olemas ambientne ja pikk burdoon heli ning keegi juhendab meditatsiooni. Meil on kontsert ja mõnus storytelling.“

Tsireli sõnul sündis idee läbi isikliku kogemuse. „Mina tegin ühte sündmust, kuhu Kadri sattus osalejana ja siis ta hakkas mõnusasti kaasa helisema, kuidagi tekkis äge äratundmine, et peaksime midagi koos tegema,“ kirjeldas ta. „Siis hakkasimegi kahekesi ja sõpradega koos jämmima. Kadri tegi muusikat ja mina ei suutnud kuidagi vait olla – nii see läks. See oli meie jaoks nii inspireeriv ja tahtsime seda teiste inimestega jagada: saad minna ja nautida muusikat mittea teades, mis laval saama hakkab. See on nagu teater ja kontsert koos.”

Esinemises on ka stand up elemente

Voorandi hinnangul on nende esinemises ka väike stand-up element sees. „Me paneme oma isikliku kogemustepagasi kõik mängu,“ selgitas ta. „Minu meelest alla selle ei saagi üldse kunsti teha. Igal rännakul jõuab minuni isiklikke sõnumeid inimestelt, kes on esmakordselt midagi sellist kogenud.”

Inimesed on mõnikord vahel suisa šokeeritud. “Nad pigem ütlevad, et kuidas saab olla, et nii ausalt räägime asjadest,” sõnas Voorand. „Meile endale on see ka teraapiline. Mehed ja ka mõned naised vahel kardavad sõnu nagu teraapia, meditatsioon, eneseareng. Meie puhul sellist asja kartma ei pea. Kõik on hästi selge ja klaar, lihtsasti tarbitav.“

Voorand lisas, et ta tunnetab, kuidas peale kontsert-rännakut on külastajad justkui omavahel tuttavaks saanud. „Kuidagi hakatakse omavahel suhtlema ja vaadatakse teineteisele silma,“ ütles ta. „See energia on täiesti teine, mis peale kontserti juhtub. See on midagi, mille pärast tahan seda uuesti ja uuesti teha.“

Kontsertrännakud sobivad reisimise alternatiiviks

Voorandi sõnul on nad proovinud erinevaid rännakuid nii füüsilises maailmas kui ka iseenda sees. „Ma arvan, et meil on endal mingisugune rännak selleni juba selja taga ja see rännak on midagi, mis toimub igapäevaelus,“ lausus ta. „Kui sa küsid, et kuidas ma igapäevaselt hoian oma õnne ja rahu, siis ongi see, et ma luban endale igasse päeva rännakut.”

Praegusel suvisel ajal sõidab Voorand väga palju autoga. “Mulle tegelikult meeldib sõita,” ütles ta. “Aga praegu on juba neid sõitmise väga palju olnud. Ükspäev tuli isegi kümme tundi päevas, kuna olid otsad Valgamaa – Hiiumaa ja tagasi Haapsallu. Ma luban endale autos endiselt väga palju muusikat kuulata. Minu jaoks on sellised väikesed momendid ka rännakud iseenda sisse.“

Ingrid Joya Tsireli ja Kadri Voorandi esinemist saab järgmiseks kogeda 13. augustil Saaremaal toimuval Hingefestivalil.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.