Venemaa propaganda edu selles seisnebki, et valesid tambitakse järjekindlalt, seal ainult jaburused ongi. Kõige krooniks on aga ütlemine, et Venemaa pole kunagi kellelegi kallale tunginud.

Toomas Alatalu, väliskommentaator
Kassipeksja ja majasüütaja ei ilmunud kohtusse karistust vastu võtma (1)
02. august 2022
Sulev Jänes. Foto Scanpix

Enam kui kümme aastat tagasi Suure-Jaani kiriku ukse ja tunamullu samas linnas tühja maja süüdanud Sulev Jänes, kes veetis möödunud aastal kuus kuud vangis ja pidi ülejäänud karistust kandma tingimisi, pani vahepeal toime uue kuriteo, kuid ei ilmunud karistuse saamiseks kohtusse, vahendab BNS.

Teisipäeval kell 11 Viljandi kohtumajas alanud istungil olid kohal küll kohtunik Aivar Hint ja Tartu vangla vanemkriminaalhooldusametnik Merilyn Enders, kuid mitte Jänes, kes pidi möödunud aasta jaanuaris tehtud kohtuotsuse järgi hoiduma pärast vanglast vabanemist kaks aastat alkoholi tarbimisest ning mitte panema toime uut kuritegu.

Kohtunik rääkis, et aastapikkune vangistus pööratakse täitmisele seetõttu, et Jänest on nähtud korduvalt alkoholijoobes ringi liikumas ning Jänese kriminaalhooldajalt oli tulnud teade, et Jänes on pannud toime kehalise väärkohtlemise.

“On näha, et isik ei täida kohtuotsust,” ütles Hint ja lisas, et Jänesega on proovitud korduvalt telefonitsi ühendust saada. Kohtukutse sai Jänes Hindi sõnul 26. juulil.

Et Jänes kohale ei ilmunud, ei saanud ka asja arutada. Vanemkriminaalhooldusametnik Enders taotles Jänese kohtupinki sundtoomist ja vahistamist. Uue kohtuistungi kuupäev pole veel selge.

Jänes süütas 23. oktoobril 2020 Suure-Jaanis tühjana seisva maja. Tulekahju tagajärjel olid ühekorruselisel puitelamul kuuma- ja veekahjustused. Maja omanik sai 9240 eurot kahju.

Mullu jaanuaris kinnitas kohus kokkuleppemenetlusena otsuse, millega Jänesele mõisteti aasta ja kuue kuu pikkune vangistus. Sellest kuus kuud kandis Jänes kohe vanglas ära, ülejäänud karistus jäeti tingimisi.

Jänes on ka varem vangis istunud. Eelmine kord sattus ta kohtu ette joobes autojuhtimise eest. Ka siis kehtestati tema suhtes käitumiskontroll, keelati tal alkoholi tarvitamine ning lubati tingimisi vabadusse. Et Jänes otsustas ikkagi alkoholi pruukida, saadeti ta peagi trellide taha.

Mõni kuu pärast vanglast vabanemist sattus ta politsei huviorbiiti sellega, et peksis jõhkralt oma emale kuuluvat kassi ning tegi sellest video, mille postitas ühismeediasse. Ise põhjendas ta peksmist sellega, et kass olevat kuldnokapesa rüüstanud. Politsei viis toona raskes joobes mehe kainenema. Kassi võtsid loomakaitsjad oma hoole alla ning ta raviti terveks.

Jänes pälvis 2010. aasta oktoobris tähelepanu sellega, et kuhjas Suure-Jaani kiriku välisukse ette suure hunniku mahalangenud puulehti, riputas ukselingi külge oma jope ja süütas need siis põlema. Tules hävis ajalooline uks, mille hinnaks pakuti toona umbes 3000 eurot. Annetajate abiga uks taastati. Jänesele määrati aga ukse põletamise ja purjus peaga sõitmise eest 830 tunni pikkune ühiskondlikult kasuliku töö tegemise kohustus.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

metsküla kalju
15. aug. 2022 22:28
Saab selle rõveda venna lõpuks trellide taha, segab siin mu pässiku äri, väga hea!