Tasub vaadata, et valitsus liiga ulatuslike riiklike kulutustega hinnatõusule lisahoogu ei anna. Kehtestades seeläbi justkui kogemata täiendavat “inflatsioonimaksu."

Madis Müller, Eesti Panga president
VIDEO ja GALERII Avaliku imetamise tabu on lahtumas: Imetamine vähendab ema jaoks vähiriski ja on lapsele tugeva immuunsuse tõstmiseks (1)
03. august 2022

Augusti esimesel nädalal tähistatakse terves maailmas rahvusvahelist rinnaga toitmise nädalat. Lapse toitmine on küll igati loomulik tegevus, kuid siiski on tekitanud palju vastakaid arvamusi, kus imetada ja kui kaua seda teha.

Vaata galeriid (36)

Tänasel ITK Naistekliiniku korraldatud imetamispiknikul arutati mitmeid värsketele emadele olulisi teemasid, ka avaliku imetamise tabu. “Mina olen kahe käega selle poolt, et on vaja imetada seal, kus laps parajasti süüa tahab, mitte, et pead ringi vaatama kuhu poole joosta, et ennast varjata,” rääkis nelja lapse ema Tatjana. “Laps ei oska oodata, see on tema jaoks maailma lõpp.”

Paraku on palju näiteid, kus avalik imetamine mõnda inimest häirib. Õnneks on sellest rohkem rääkima hakatud ning aasta-aastalt on olukord paranemas.

“Kui me ise sööme siis me tahame ju ka süüa laua ääres või pidulikumal sündmusel valge laudlina ääres, laps ei erine meist, ta on lihtsalt väiksem vorm inimesest,” tõi ITK Naistekliiniku ämmaemandusjuht Vivian Arusaar näite. “Seetõttu tänan neid inimesi, kes sallivad ja kutsun üles mõtlema neid inimesi, kes peavad sallivust veel kasvatama.” Lisastressi pole emale tõesti vaja, kuna imetamine ei pruugi alati libedalt minna ning tekkida võib mitmeid muresid. Tänapäeval aitab neile lahendust leida imetamisnõustaja.

“Esimese lapsega, kes sündis 17 aastat tagasi oli nii suur mure, et ma ei saanud teda rinnale ja ma ei saanud kuskilt ka abi, kuna tol ajal ei olnud imetamise nõustamine nii arenenud,” lisas Tatjana. “Ma sain ta lõpuks rinnale ja imetasin poolteist aastat, mis oli ka selle aja kohta ebaharuldane. Sel ajal räägiti, et aasta on maksimum ja siis pead nö kraanid kinni keerama.”

Palju arutatakse ka täna, kaua on normaalne last rinnaga toita ning ka pikalt toitmisele vaadatakse tihti viltu. “Imetamine vähendab ema jaoks vähiriski ja on lapsele tugeva immuunsuse tõstmiseks ning sisaldab põletikuvastaseid aineid, mida mujalt ei saa” selgitas ämmaemand ja imetamisnõustaja Kärt Pehk. “See on ema ja lapse ühine otsus, kui kaua imetada, kas poolteist või seitse aastat, see on ainult nende otsus, mitte kellegi teise.”

Tänapäeval aitab lapse toitmise probleemidele ja sellega seotud küsimustele lahendust leida imetamisnõustaja, kelle poole tasub pöörduda ka siis kui piim erituma ei hakka. Tihti on võimalik olukord ümber pöörata.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

lombitagune
6. aug. 2022 20:00
https://objektiiv.ee/usa-asepresidendi-arust-on-naiste-rasedaks-jaamine-tosine-probleem/