Tasub vaadata, et valitsus liiga ulatuslike riiklike kulutustega hinnatõusule lisahoogu ei anna. Kehtestades seeläbi justkui kogemata täiendavat “inflatsioonimaksu."

Madis Müller, Eesti Panga president
Tööandjad soovivad tööstuskindlustusmakse senisele tasemele jätta (0)
03. august 2022
Scanpix

Kui tervise- ja tööminister Peep Peterson käis teisipäeval välja idee tõsta töötuskindlustusmakse määra, siis Eesti Tööandjate Keskliidu ettepanek on jätta tööstuskindlustusmakse määr praegusele tasemele, kus töötaja osa on 1,6 protsenti ja tööandja osa 0,8 protsenti.

Eesti Tööandjate Keskliidu juhik ja töötukassa nõukogu liikme Arto Aasa sõnul tagab selline maksemäär töötukassale piisavad tulud oma kohustuste täitmiseks. “Töötuskindlustusmakse on sihtotstarbeliselt kogutav maks. Seetõttu tuleks enne maksemäära muutmist esmalt üle vaadata töötukassa pakutavad teenused ning nende põhjendatus. Pole saladus, et viimastel aastatel on uusi teenuseid ja toetuseid üha juurde tulnud, millel kõigil on oma hind,” rääkis Aas.

Prognooside kohaselt on töötuskindlustuse kogukulud tänavu 255 miljonit, tulud 258 miljonit eurot. Lisaks on töötukassal eelmise aasta lõpu seisuga reserve 506 miljonit eurot. “Seega on töötukassa tulude ja reservide maht on hetkel täiesti piisav, et olla tööpuuduse suurenemiseks valmis. Ligi 20-protsendilise inflatsiooni tingimustes pole praegu rahavaru kogumine ka majanduslikult otstarbekas, selle reaalne väärtus kahaneb kiirelt,” rääkis Aas.

Tööandjatel ja töövõtjatel seisab Aasa sõnul lähikuudel ees keeruline aeg, mille põhjuseks on nii Ukraina sõja mõju, energiahinna ja muude sisendite kallinemine, inflatsioon ühiskonnale laiemalt ning tööjõupuudus, mis survestab tööjõukulusid. “Eksperdid ennustavad majanduse jahtumist aasta teises pooles. Põhjendamatu maksutõus pingestaks nii töötajate kui ettevõtjate olukorda veelgi. Sellistes tingimustes on maksurahu ja stabiilsus eriti oluline,” lisas Aas.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.