Venemaa propaganda edu selles seisnebki, et valesid tambitakse järjekindlalt, seal ainult jaburused ongi. Kõige krooniks on aga ütlemine, et Venemaa pole kunagi kellelegi kallale tunginud.

Toomas Alatalu, väliskommentaator
Niinistö: Soome NATO-ga liitumise protsess edeneb oodatust kiiremini (0)
04. august 2022
Soome president Sauli Niinistö. Foto: Scanpix

“Arvan, et protsess edeneb veelgi kiiremini, kui seni arvati. Näiteks USA puhul ootas mõni aeglustumist seoses sügiseste vahevalimistega. Kuid see juhtus märkimisväärselt kiiresti nii USA kui ka 22 riigi jaoks, kes on meie liikmelisuse juba ratifitseerinud,” ütles Soome president Sauli Niinistö rahvusringhäälingule Yle, kommenteerides USA senati otsust ratifitseerida Soome ja Rootsi NATO liikmesus.

Tema sõnul kätkeb ratifitseerimine USA tahteavaldust, mille kohaselt võivad Soome ja Rootsi saada Ühendriikide toetust, kuigi kogu NATO julgeolekugarantiid veel ei kehti, sest alliansi lepingu viies artikkel nõuab selleks nende kahe riigi täisliikmesust, vahendab BNS.

“Kuigi mõni NATO riik ei ole veel ratifitseerinud Soome ja Rootsi kuulumist NATO-sse, saame tunda end nüüd turvaliselt. Usun, et teised riigid ratifitseerivad kiiresti,” ütles president.

Türgi tõrksus Soome ja Rootsi liitumise suhtes teda muretsema ei pane.

“Ma ei ole väga mures, läbirääkimised Türgiga käivad. Kaua need kestavad, ma ei ennusta. Seni on see protsess  läinud hästi ja see jätkub,” ütles Niinistö.

Yle teates öeldi ka, et Soome NATO liikmeks saamine nõuab kõigi 30 NATO riigi heakskiitu ning USA otsust nähti riigis kui tugevat toetusavaldust Soomele.

“See võib suurendada survet ka Türgile, kes on püüdnud takistada Soome ja Rootsi  NATO-ga liitumist,” märgib rahvusringhäälingu portaal.

Yle märkis, et Rootsi peaminister Magdalena Andersson kirjutas pärast USA senati hääletust oma suhtlusvõrgustikulehele tänusõnad Rootsi liikmesuse ratifitseerimise eest.

Soome ja Rootsi esitasid 18. mail avalduse alliansiga ühinemiseks. Taotluste arutamise blokeeris Türgi, kuid võttis hiljem oma vastuväited tagasi. 29. juunil otsustas NATO juhtkond kutsuda need riigid alliansiga liituma.

Alliansi peasekretär Jens Stoltenberg avaldas arvamust, et ratifitseerimisprotsess võib kesta kuni aasta.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.