Venemaa propaganda edu selles seisnebki, et valesid tambitakse järjekindlalt, seal ainult jaburused ongi. Kõige krooniks on aga ütlemine, et Venemaa pole kunagi kellelegi kallale tunginud.

Toomas Alatalu, väliskommentaator
Politsei lõpetas kõrge punaväelase mälestusmärgi kadumise uurimise (0)
04. august 2022
Tamsa lahingust mahajäänud tehnika. Foto: militaar.net

Kuigi Nõo vallavalitsus tegi teises maailmasõjas hukkunud kindralmajorile Pavel Potapovile ja Tamsa tankilahingule pühendatud mälestusmärgi salajase kadumise kohta avalduse politseile, ei ähvarda kedagi karistus, sest puudub kannatanu, vahendab BNS.

Eramaal asunud mälestuskivi alla ei olnud teadaolevalt kedagi maetud. Samuti ei kuulunud mälestusmärk muinsuskaitsealuste objektide nimistusse. Selle kohta, kes ja kuhu mälestusmärgi viis, võib küll loogilisi oletusi teha, kuid ametnikel pole ses asjas kindlaid andmeid.

“Vald ei ole kuidagi selle kadumisega seotud. Kuna aga ühel hetkel selgus, et monument on lihtsalt läinud, otsustasime asjaolude selgitamiseks ikkagi politseile teate vormistada,” kommenteeris Nõo vallavanem Maano Koemets.

Politsei hakkas monumendi kadumist uurima ning püüdis esmalt kindlaks teha, keda tuleks pidada mälestusmärgi omanikuks. “Toimingute käigus ilmnes, et mälestusmärk ei olnud üheski registris. Ametlikult oli see viimati Nõo sovhoosi bilansis,” selgitas Tartu politseijaoskonna menetlusjuht Timo Reinthal.

Uurija tuvastas, et Eesti iseseisvuse taastamise järel sai erastamise ja maade tagastamiste käigus tähisest maaomaniku omand. Ühegi seaduse või lepingu alusel seda eraldi kellegi teise omandiks ei määratud. “Kuna maaomanik ise ei ole tunnistanud, et ta oleks kahju kannatanud, siis pole meil ka süütegu, mida uurida,” põhjendas Reinthal, miks kaasus lõpetati.

Küll aga läkitas politsei omakorda toimunu kohta teate keskkonnaametile, sest monument asus erilise kuppelmaastiku tõttu kaitse alla võetud alal. Keskkonnaministri käskkirjaga on 2021. aasta märtsikuus algatatud selle, rahva suus Kindralimäena tuntud koha looduskaitse alt välja arvamine, aga see ei ole veel siiski jõustunud. “Keskkonnaamet tuvastas piltide põhjal, et maaomanik ei ole loodusvormi kuidagi rikkunud ning seetõttu me menetlust ei algatada,” sõnas keskkonnaameti pressiesindaja Kristina Kurm.

Maa kuulub tervilja kasvatusega tegelevale osaühingule Ollipere. Selle esindaja Tarvo Olbrei küll suhtles Tartu Postimehega, kuid ajalehes avaldamiseks kommentaari andma ei soostunud.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.