"Eesti meedia on olnud alati veidi paremale poole kallutatud, sotsiaalmeedia uhuu-gruppe ei tasu uskuda."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
Ukraina ülikoolide sisseastumistestidele registreerus 300 õpilast (0)
04. august 2022
Foto: Scanpix / foto on illustratiivne

Ukraina ülikoolidesse bakalaureuseõppe sisseastumistestide tegemisele registreerus Eestis kokku 300 Ukraina õpilast, vahendab BNS.

Testid toimusid 25.-29. juulil Tallinna teeninduskoolis ja Tartu rakenduslikus kolledžis. Eestis oli enim Ukraina testitegijaid Tallinna teeninduskoolis, kuhu tulid osad õpilased ka Soomest.

Tallinna teeninduskooli direktori Meeli Kaldma sõnul tegid nad omalt poolt kõik, et sõja jalust põgenenud noored saaksid rahulikus õhkkonnas keskenduda.

„120 minuti jooksul tuli lahendada komplekstest, mis mõõtis teadmisi matemaatikas, ajaloos ja ukraina keeles. Õpilased olid testile registreerunud Ukraina eksamikeskuse vahendusel ning sealt tulid ka korraldajatele täpsed tehnilised nõudmised nii arvutite, ruumide kui ka tugipersonali osas. Kuna enamus sisseastujaid oli 17-aastased, siis vajasid nad ka pisut juhendamist ning õpilastele olid toeks koolis töötavad Ukrainast pärit spetsialistid,“ rääkis Kaldma.

Abiks ukrainakeelne tugipersonal

Tartu Rakendusliku Kolledži esindaja Helerin Võso tõdes, et testi läbiviimine sujus kenasti ja ka neil oli abiks ukrainakeelne tugipersonal ning Ukraina noored olid tänulikud, et Eesti riik nii Tallinnas kui Tartus sisseastumistesti sooritamise võimaluse pakkus.

„Osalejad said testijärgselt teada oma punktisumma, aga see info, kas nad ülikoolidesse soovitud erialadele pääsevad, tuleb õpilasele hiljem. Jagasime noortele kohapeal ka infomaterjale õppimisvõimaluste kohta Eesti kõrgkoolides ja kutseõppeasutustes, kus on heaks võimaluseks aasta kohaneda ja õppida eesti keelt näiteks kutsevaliku õppekava raames,“ rääkis Võso.

Lisaks Tallinnas ja Tartus juuli lõpus toimunud bakalaureuseõppesse astumise testidele, saavad huvilised Eestis veel teste teha täiendavatel aegadel augustis või septembris.

Palve sisseastumistestide korraldamiseks tuli Ukrainalt

Haridus- ja teadusministeeriumi peaeksperdi Kai Treieri sõnul palus Ukraina, et Euroopa riigid korraldaksid kodumaalt lahkunud noortele Ukraina kõrgkoolide sisseastumistesti.

„Seda võimalust pakub 23 riiki, kus on end bakalaureuseõppesse astumise testile registreerunud kokku ligi 25 000 huvilist. Kui Eestis pani end testile kirja 300, siis Lätis on osalemas 230 ja Leedus 450 noort. Enim on testile registreerunuid Poolas, kus pani end kirja 7900 ja Saksamaal 6500 noort.

Eestis koordineerib Ukraina ülikoolide sisseastumistestide läbiviimist haridus- ja teadusministeerium koostöös teste korraldavate kutseõppeasutustega. Õpilastele info jagamisega ja testile registreerimisega tegeles Ukraina eksamikeskus. Teste läbiviivatel riikidel tuleb tagada eksami tehniline korraldus, arvutiklassid ja vastav personal, kelle väljaõppe korraldas samuti Ukraina eksamikeskus.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.