Tasub vaadata, et valitsus liiga ulatuslike riiklike kulutustega hinnatõusule lisahoogu ei anna. Kehtestades seeläbi justkui kogemata täiendavat “inflatsioonimaksu."

Madis Müller, Eesti Panga president
USA ratifitseeris Soome ja Rootsi ühinemise NATO-ga (1)
04. august 2022
Foto: Scanpix

USA senat ratifitseeris kolmapäeval Rootsi ja Soome liitumise NATO-ga, vahendab BNS.

Senat hääletas tulemusega 95:1 kahe Põhjamaa ühinemise poolt. Vastu hääletas vabariiklasest senaator Josh Hawley. Lisaks jäi erapooletuks vabariiklane Rand Paul.

Juba enne hääletust peeti heakskiidu andmist kindlaks. Esindajatekoda kiitis Soome ja Rootsi liitumiste heaks juba juulis.

USA oli 30 NATO riigi seas 23. kohal, kes selle seni ametlikult heaks kiitnud. Itaalia kiitis Soome ja Rootsi ühinemise heaks kolmapäeval ja Prantsusmaa teisipäeval.

NATO liikmelisus tuleb ratifitseerida kõigis 30 praeguses sõjalise alliansi liikmesriigis. Türgi on kahe riigi liitumisega seoses ainsana vastuseisu osutanud.

Türgi kutsus alles juuli keskel Ankaras jutuajamisele Rootsi diplomaadi seoses kurdide korraldatud meeleavaldusega Stockholmis. Türgi võimuesindajate sõnul võis meeleavaldusel olla “terrorismipropaganda” tunnuseid.

Soome ja Rootsi allkirjastasid juunis Türgiga dokumendi, mille alusel toetab Ankara nende kahe Põhjamaa NATO-sse astumist. Vastutasuks toetavad Soome ja Rootsi Türgit tema julgeolekuga seotud muredes.

Kui ühinemine kõikides riikides ratifitseeritakse, siis saadab alliansi peasekretär Soome ja Rootsi valitsustele ametlikud kutsed organisatsiooniga liitumiseks kõigi NATO liikmete nimel. Soomest ja Rootsist saavad NATO liikmed päeval, mil nad deponeerivad oma ühinemisdokumendid USA valitsusele.

Soome ja Rootsi avaldasid huvi NATO-ga liitumise vastu pärast seda, kui Venemaa veebruaris Ukrainasse tungis.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

varia
4. aug. 2022 17:46
h ttps://maailm.postimees.ee/7575704/endine-usa-kaitsevae-juhataja-kui-putinit-ei-peatata-on-baltikum-jargmine Kui Putinit Ukrainas ei peatata, siis on admiral Mulleni hinnangul Balti riigid järgmised. «Peame olema valmis pikaks võitluseks ja tagama, et Venemaa ei teeks seda uuesti. h ttps://objektiiv.ee/valgatused--mart-helme-praegune-olukord-on-kui-taiusliku-tormi-saabumise-hetk/ Rahvusvahelised analüütikud, kes ütlesid pärast 2008. aasta Vene-Gruusia sõda, et järgmine lahingukoht saab olema Ukraina, ei eksinud. Nüüd väidavad needsamad analüütikud, et järgmine lahingukoht on Baltikum. h ttps://uueduudised.ee/uudis/eesti/video-i-mart-helme-praegu-kaib-geopoliitiline-murrang-vana-maailmakorra-lagunemine-joujoonte-nihkumine/ Eesti olukord on geopoliitilise kokkuleppe tulemus: võib muutuda kokkulepe ja võib muutuda ka staatus.