Tasub vaadata, et valitsus liiga ulatuslike riiklike kulutustega hinnatõusule lisahoogu ei anna. Kehtestades seeläbi justkui kogemata täiendavat “inflatsioonimaksu."

Madis Müller, Eesti Panga president
Ironman toob eeloleval nädalavahetusel Tallinna enam kui 10 000 triatlonisõpra ja mitmed liikluspiirangud (0)
05. august 2022
Ironman Tallinn 2020. Foto: Albert Truuväärt

“Ettevalmistused on käinud enam kui aasta ja hetkeseisuga meil on hea meel tõdeda, et Tallinna Ironmanile on ennast kirja pannud umbes 2500 osalejat ja koos kaasnevate üritustega – nii heategevusjooks kui lasteüritused eeldame, et sellel nädalavahetusel külastab Tallinna 3500 triatloniarmastajat,” ütles MTÜ Sportlik Eesti juhatuse liige Margus Lepik nädalavahetusel toimuvat spordi suursündmust kommenteerides.  

Arvestades, et iga väliskülaline toob keskmiselt kaasa kaks-kolm saatjat, siis peaksid sel nädalavahetusel Tallinna tänavatel Lepiku hinnangul liikuma enam kui 10000 triatlonisõpra.

“Erinevad võistlused algavad juba neljapäeval. Reedel toimuva heategevusjooksuga saavad ennast proovile panna lapsed Iron Kids võistlusel ja siis põhisündmus on tõesti sellel nädalavahetusel, 6. ja 7. augustil. Laupäeval siis täispikk Ironman Tallinn ja pühapäeval Ironman 70.3, mis on siis pool pool laupäevasest võistlusest,” selgitas Lepik.

Ironmani triatlon on alguse saanud Ameerikast Havailt ja selle ajalugu on juba pea 40 aastat pikk.

“See on tõesti pikk-pikk triatloni võistlus: Ironman koosneb 3,8 kilomeetrisest ujumisest, millele järgneb 180 kilomeetrit jalgrattasõitu ja selleks, et asi lõbusalt lõppeks, siis joostakse peale selle veel maratonijooks – 42 kilomeetrit,” loetles Lepik.

Tänavu on võistluskeskus ja finiš Lennusadamas

Ironman Tallinn saab stardi laupäeval kell 6.30  Harku järves, kus toimub ujumine. Rattasõit toimub kahel ringil ja viib võistlejad Tallinnast välja Tallinna ümbruskonna teedele.

“Meie võistluskeskus ja nii-öelda teine vahetusala, kus siis võistlejad ratta pealt suunduvad jooksule, on Lennusadamas ja jooks toimub Tallinna vanalinnas ja lennusadama ümbrustel tänavatel. Ja pühapäevane võistlus on siis pool sellest, et rattasõit ühel ringil ujumine samamoodi Harku järves ja jooks kahel ringil lennusadama ümbruses,” kirjeldas Margus Lepik.

“Sellel võistlusel, kuna ta on oluliselt lühem, on start kell 10 hommikul. Väga vara me tallinlasi üles ei aja, aga kindlasti on kaasaelamist piisavalt ka nendel võistlustel,” lisas Lepik, kelle sõnul on tänavusel Tallinna Ironmanil osalejaid 60st riigist ning kõige suurem osalejate hulk on, nagu tavapäraselt, Ühendkuningriigist, kus triatloniharrastus on väga populaarne.

“Suur tänu Ironman Tallinn korraldajatele, kes juba viiendat aastat järjest sedavõrd suure spordipeo siin Tallinnas püsti panevad. Tallinna jaoks on tegemist ühe olulisema spordisündmusega, nõndanimetatud brändiüritusega – on võistluse nimeski sees Tallinn –  ja loodame, et see jääb nii-öelda brändi ürituseks pikkadeks aastateks,” ütles Tallinna kultuuri- ja spordiameti juhataja asetäitja Aivo Normak.

“Mis puudutab üldist eluolu selle suure spordipeo ajal Tallinnas, siis paratamatult toob see kaasa mõningaid ajutisi liiklusmuudatusi. Kutsume üles inimesi olema kannatlikud ja ka tähelepanelikud. Kogu info on olemas internetilehel tallinn.ee ja ka triatloniakadeemia.ee, kus on detailselt juba kirjas suletud tänavalõigud või ühistranspordi liinid, mis on ajutiselt ümber suunatud,” lisas Normak.

Spordipidu toob kaasa liikluspiirangud

Spordiameti juhataja lohutas liiklejaid ka selles osas, et kogu Tallinna Ironmani võistlus kinni ei pane.

“Fookus on Haabersti, Põhja-Tallinn ja kesklinn. Rattadistants on põhiosas väljaspool Tallinna, ujumine Harku järves ja jooksutrass siin, Tallinna tänavatel.”

Liikluspiirangutest rääkides on Normaku sõnul esimesed inimeste toimetamisi puudutavad piirangud juba 4. ja 5. augustil.

“4. augustil toimub heategevusjooks ja liikluspiirangud on õhtusel ajal kella kaheksast kella üheksani. Argitoimetusi loodetavasti see kellelgi häiri. Iron Kids triatlon on reedel samamoodi õhtusel ajal kella kuue ja seitsme ajal,” selgitas Aivo Normak.

Triatloni põhipäevadel on liiklusmuudatusi rohkem ning kõigil, kel Haabersti, Kesklinna või Põhja-Tallinna piirkonda asja, tasuks interneti kodulehelt üle vaadata kehtivad piirangud ja siis planeerida oma marsruuti vastavalt sellele.

“Korraldajad on samuti telefonikõne kaugusel, kui on tõeline mure või häda,” lisas Normak.

“Ei maksa arvata, et triatlon toob endaga kaasa vaid piiranguid. Ei, ei, kindlasti mitte, et see on eelkõige suur spordipidu. Tõelised raudmehed ja raudnaised on võistlemas ja kui on inimestel aega, siis kindlasti kutsume osa saama sellest spordipeost: raja äärde tulema, kaasa elama, võistluskeskust külastama. Väga eriline on ju seekordne Ironmani võistlus sellegipoolest, et finiš on Lennusadamas ja muuseumimajas sees.”

Triatloniga seoses toimuvad muutused ka ühistranspordis ning parkimiskorralduses

Seoses Ironmani triatloni ja sellega seonduvate sündmustega suletakse laupäeval ja pühapäeval, 6. ja 7. augustil mitmeid tänavaid, piiratakse parkimist ning toimuvad muudatused ühistranspordiliikluses ja nende graafikutes. 

Vähemal määral toimuvad muudatused ka 4. ja 5. augustil. Detailne liiklusinfo on kättesaadav triatloni korraldajate kodulehel: https://triatloniakadeemia.ee/liiklus    

Laupäeval ja pühapäeval, 6.–7. augustil katkestavad töö bussiliin 62 ja trammiliinid 1 ja 2 ning suunatakse ümbersõidule bussiliinid nr 2, 3, 20A, 21, 21B, 27, 33, 36, 37, 40, 41, 41B, 59, 61, 66 ja 73. Samuti töötavad ajutised bussiliinid Hobujaama – Kalaranna ning Oja tee – Harkujärve.

Trammiliinide 1 ja 2 töö on katkestatud laupäeval, 6. augustil kell 11–18.15 ja pühapäeval, 7. augustil kell 11.50–16.30.Trammiliinid 1 ja 2, ümbersõidule suunatud bussiliinid ning bussiliin 72 töötavad mõlemal päeval vaba sõidugraafikuga. 

Ühistranspordi muudatuste kohta on detailne info kättesaadav Tallinna transpordi kodulehe https://transport.tallinn.ee teavituste alajaotuses, trammi- ja bussipeatustes ning veebirakenduses: https://eu.remix.com/map/522cb15a?latlng=59.43599,24.74542,12.913

Neljapäeval, 4. augustil kell 20.00–21.00 on liiklusele suletud Kalaranna tänav Kalasadama tänava ja Vesilennuki tänava vahelisel lõigul ning Kalasadama tänav Kursi tänava ja Kalaranna tänava vahelisel lõigul. Staapli tänav on suletud samal õhtul kell 20.15–21.00. Juurdepääs on tagatud kohalike elanike ja asutuste transpordile ning operatiivsõidukitele. 

Reedel, 5. augustil kell 18–19.30 on liiklusele suletud Kalaranna tänava kergliiklusteed.Haaberstis on liiklusele suletud Sõudebaasi tee ja Pikaliiva tänava lõik Keskküla tänava ja Paldiski maantee vahel alates reede,

5. augusti kella 12.00-st kuni pühapäeva, 7. augusti kella 12.30-ni. Sõudebaasi teele pääseb kohalike elanike transport loa alusel. Liiklusele on laupäeval ja pühapäeval,

6. ja 7. augustil suletud on järgmised teed, tänavad ja ristmikud (täpsem info liikluskorralduse muudatuste kaardil siin): Kesklinnas

 • Raekoja platsVana TurgVanaturu kaelViru tänavKuninga tänavKullassepa tänavKanuti tänav ja Aia tänava lõik Viru ja Kanuti tänava vahelisel lõigul alates laupäeva, 6. augusti kella 9.00-st kuni pühapäeva, 7. augusti kella 19.00-ni.

Põhja-Tallinnas ja Kesklinnas

 • Kalasadama tänava lõik Kalaranna tänava ja Põhja puiestee vahel, Põhja puiestee lõik Soo tänava ja Kursi tänava vahelisel lõigul, Suur-Rannavärava tänavMere puiestee lõik Suur-Rannavärava tänava ja Ahtri tänava vahel, Rannamäe tee lõik Kanuti tänava ja Suurtüki tänava vahelisel lõigul ja Suur Rannavärav 6. augustil kell 9.00–23.59-ni ja 7. augustil kell 10.30–19.00.
 • Tööstuse tänava lõik Kalaranna tänava ja Sitsi tänava vahel, Sitsi tänavPelguranna tänavSõle tänava kummagi sõidusuuna üks sõidurada Sitsi tänava ja Kopli tänava vahel, Kopli, Sõle ja Pelguranna tänava ristmiku üks sõidurada igas suunas ning Lahepea tänava kergliiklusteed laupäeval, 6. augustil kell 10.30–17.30 ja pühapäeval, 7. augustil kell 11.30–16.
 • Lennusadama tänav alates laupäeva, 6. augusti kella 10.30-st kuni pühapäeva, 7. augusti kella 16.00-ni.
 • Peetri tänava kõnnitee ja Staapli tänava kergliiklustee alates laupäeva, 6. augusti kella 9.00-st kuni pühapäeva, 7. augusti kella 19.00-ni.
 • Kalaranna tänava kergliiklusteed alates laupäeva, 6. augustil kella 9.00-st kuni pühapäeva, 7. augustil kella 19.00-ni.
 • Paldiski maantee lõik Lahepea tänava ja Ehitajate tee vahel laupäeval, 6. augustil kell 8.00–17.30 ja pühapäeval, 7. augustil kell 11.00–16.00.

Haaberstis

 • Paldiski maantee lõik Ehitajate tee ja Astangu tänava vahel ning Paldiski maantee, Ehitajate tee ja Rannamõisa tee ringristmiku mahasõit Paldiski suunal laupäeval, 6. augustil kell 4.00–17.30 ja pühapäeval, 7. augustil 2021 kell 7.30–16.00. Õismäe tee ja Mäeküla tee vahel on ühistranspordile avatud kummaski suunas üks sõidurada. K-Rauta kauplusele ja Inchcape Motors ärile ligipääs tagatud reguleerijatega;
 • Paldiski maantee lõik Lahepea tänava ja Ehitajate tee vahel laupäeval, 6. augustil kell 8.00–17.30 ja pühapäeval, 7. augustil kell 11.00–16.00.
 • Paldiski maantee lõik Astangu tänava ja Tähetorni tänava vahel laupäeval, 6. augustil kell 6.30–17.30 ja pühapäeval, 7. augustil kell 9.30–16.00
 • Lahepea tänava kergliiklusteed Merimetsas alates laupäeval, 6. augusti kell 10.30–17.30 ja pühapäeval, 7. augustil kell 11.30–16.00. 
 • Pikaliiva tänava lõik Keskküla tänavast kuni Paldiski maanteeni ja Sõudebaasi tänav (välja arvatud kohalikele elanikele loa alusel) alates reede, 5. augusti kella 12-st kuni pühapäeva, 7. augusti kella 12.30-ni.

Parkimine on keelatud

 • Kesklinnas Aia tänava lõigul Viru ja Kanuti tänava vahel laupäeval, 6. augustil alates keskööst kuni hommiku kella 7-ni (kell 00.00–07.00). 
 • Põhja-Tallinnas Pelguranna tänaval alates laupäeva, 6. augusti kella 00.00-st kuni pühapäeva, 7. augustil kella 16-ni.
 • Haaberstis Sõudebaasi tänaval alates reede, 5. augusti kella 00.00-st kuni pühapäeva, 7. augusti kella 12.30-ni.

 Ülevaade ajutistest liikluskorralduse muudatustest kaardil:

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.