Venemaa propaganda edu selles seisnebki, et valesid tambitakse järjekindlalt, seal ainult jaburused ongi. Kõige krooniks on aga ütlemine, et Venemaa pole kunagi kellelegi kallale tunginud.

Toomas Alatalu, väliskommentaator
President Karis: Teise maailmasõja tanki koht ei ole maantee ääres pjedestaalil, vaid muuseumis (4)
05. august 2022
President Alar Karis. Foto: Albert Truuväärt

“Mälestusmärgid ise on sõnatud, aga nende tähendus räägib meiega nüüd valjul häälel. Ka tank T-34 Narva jõe kaldal ei sümboliseeri enam vaid 1944. aasta sündmusi – Saksa vägede taganemist, Punaarmee edasitungi, langenud sõdureid ja Eesti jäämist jälle võõra võimu alla. Paljudele Eesti inimestele sümboliseerib see vana tank Vene vägede ohvriterohkeid rünnakuid Ukraina linnade ja külade pihta,” ütles president Alar Karis.

Karise sõnul ei ole teise maailmasõja tanki koht Narvat ja Narva-Jõesuud ühendava maantee ääres pjedestaalil, vaid muuseumis. “Olen Ukrainas ise näinud, millist valu ja leina toovad peaaegu samasugused Vene tankid,” rääksi ta.

Kui ta mõne aja eest arvas, et piisaks ka tanki juurde ajalugu selgitava tahvli lisamisest, siis enam sellest ei piisa. “Teise maailmasõja tanki koht ei ole Narvat ja Narva-Jõesuud ühendava maantee ääres pjedestaalil, vaid muuseumis. Muuseumis saaks tank jälle osaks ajaloost, ei laseks meid olevikus tülli ajada ning me saaksime lahendada tegelikke probleeme, milleks on Eesti inimeste toimetulek nii sel sügis-talvel kui ka edaspidi,” leidis riigipea.

Hauatäihiste ja mälestusmärkide koht on kalmistutel või muuseumide juures

Samamoodi peab tema sõnul juhtuma ka teiste Eesti linnades seisvate viimase ilmasõja mälestusmärkide ja hauatähistega, mis teisaldatakse parkidest muuseumide juurde või kalmistutele. “Ajalooline mitmekesisus sellega ei kao, vaid paigutub väärikalt sinna, kus ei tee paljudele haiget ega külva vastasseisu. Kalmisturahus saavad kõik mälestada Teises maailmasõjas langenuid. Ja üks oluline meenutus: Eesti ei osalenud selles sõjas riigina, vaid oli nii kommunistliku kui ka natsirežiimi ohver,” lausus Karis.

President lisas, et mälestusmärke ümber tõstes jääb ajalugu ikka alles, kogu oma vastuolulisuses ja valulikkuses. “Mulle meeldib lootusrikas ütlemine, et Eestis võib kogukondadel olla erinev minevik, kuid on ühine tulevik. Kõik siin alaliselt elamise kasuks otsustanud inimesed on üksteisele kaasmaalased, ja seda tasub meeles pidada,” toonitas riigipea.

Tuleb olla kannatlik

“Me vajame kannatlikkust, et inimestega rääkida ja neile riigivõimu otsuseid selgitada, kui kohalik omavalitsus jätab mingil põhjusel otsustamise keskvalitsuse mureks. Kõigile meie elanikele peab olema arusaadav, miks niisugused otsused on tehtud. Teisalt tähendab see, et võim peab selgitamise kõrval olema otsustav, siis ei saa kellelgi tekkida küsimust, kas valitsus oma otsuseid ka täita suudab. Suudab küll,” märkis Karis.

Presidendi sõnul on päris- ja sotsiaalmeedia täis õpetussõnu, mida ja kuidas tuleb teha sõjamärkidega, eriti Ida-Virus ning mida ja kuidas peavad sealsed kohalikud liidrid ütlema või mitte ütlema.

“Kes tahab Narvale ja üldse Ida-Virumaale tegelikult kasulik olla, mõelgu Põhjaranniku peatoimetaja Erik Gamzejevi üleskutsele: isamaaline tegu oleks Ida-Virumaale tööle ja  elama tulemine, mida saavad teha õpetajad, arstid, insenerid, ettevõtjad ja paljude teiste elualade inimesed, kes annaksid selle piirkonna arengule uue hoo ja tugevdaksid eestimeelsust. Nii ongi paljud teinud ja veel rohkemad loodetavasti teevad. Need, kes oskavad näha, et Narva ei ole ühe tanki linn,” lausus Karis.

Narva defineerimine ühe tanki linnana oleksk tema hinnangul solvav ja eksitav. “Mina ei soovi seda. Narva on palju enamat,” lõpetas riigipea.

Kommentaarid (4)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

laena & liisi
6. aug. 2022 19:28
1930. aastate algul ostis Nõukogude Liit mõned Walter Cristie tankid M1928 (USA), mille baasil arendati ja täiustati uus tank. Tanke T-34 ja selle baasil ehitatud liikursuurtükke ning muid eriotstarbelisi masinaid toodeti koostöös USA-ga kokku ligikaudu 84 070 eksemplari. Tanki valmistamisel kasutati esmakordselt insener Andrei Zavjalovi juhtimisel Mariupoli tehases välja töötatud soomussulamit 8S (марки 8С). Lisaks tankile T-34 läbis USA-s testimise ka tank KV-1. T-34 uued tehnilised lahendused võeti kasutusele ka USA armees. h ttps://et.wikipedia.org/wiki/T-34 NSV Liit sai ka oma tankitööstuse tööle, kuni selle toodang oli lõpuks konkurentsivõimeline ka Saksa tankide vastu, kuid sõjas sõtis NSV Liidu värvide all ikka 7000 ameerika tanki, enamasti keskmise suurusega tankide seas. Nõukogude lennuväele toimetati ka 18 700 lennukit, mis võrdus kolmekümne protsendiga kogu punakotkaste varustusest. On selge, et Ameerika abi aitas brittidel pommitada Dresdenit ja punaväel näiteks Tallinnat, kuid ega sakslased ka Londonit enne seda just terveks ei jätnud... h ttps://forte.delfi.ee/artikkel/77934988/abiprogramm-lend-lease-ehk-kuidas-ameeriklased-hoidsid-jalul-briti-ja-noukogude-sojamasinat
tegelikkus
6. aug. 2022 14:02
https://epl.delfi.ee/artikkel/120046536/kremli-juhtnoorid-kasivad-meedial-putinit-vorrelda-aleksander-nevskiga-kes-on-voitluses-laane-ateismi-vastu Nevski võitles siiski katoliku kiriku vastu. Tegemist oli konfliktiga ida – ja läänekiriku vahel, mis tekkis peale 1054. aasta kirikulõhet. Nevski oli Kuldhordi vasall, vastava jarlõki väljastas Batu–khaan, hiljem ka Möngke-khaan. Nevski lootis mongolite abiga ellu viia oma poliitilisi ambitsioone. Pärast rüüsteretke aastatel 1237–1238 tungisid mongolid järgmisel korral Põhja-Venemaale alles Aleksander Nevski kutsel, tema poliitilisi vastaseid kõrvaldama. Mongolid ise suhtusid erinevatesse religioonidesse tolerantselt.
Tubli!
6. aug. 2022 11:18
Rõõm kuulda ja näha, et Eesti kaitsevõime ja -tahe on jõudnud viimaks juba sellistesse kõrgustesse, et suudetakse asuda võitlusesse isegi varsti juba sajandi vanuse roostetanud tankiga!
lugeja
5. aug. 2022 21:16
https://www.delfi.ee/artikkel/120046452/katri-raik-narvalaste-seas-levib-uleskutse-havitada-saksa-sojavaekalmistu-ootame-vaga-et-valitsus-saadaks-tanki-kohta-mingi-signaali

Seotud artiklid