"Kiirabi tegeleb elutähtsate probleemidega, ta päästab elusid. Me ei tegele sisse kasvanud varbaküüntega, ei tegele nohuga, mis on kellelgi kolm päeva olnud."

Kiirabiõde Jaanus Tramberg
Vangide arv on langenud rekordmadalale tasemele (1)
07. august 2022
Pealinn

Kui möödunud kümnendi keskel oli Eesti kinnipidamisasutustes ligi 4400 vangi, siis nüüd on nende arv kahanenud rekordmadalale tasemele ja lähiajal ei saa välistada, et nende hulk kukub juba alla 2000.

Justiitsministeeriumi vanglate asekantsleri Rait Kuuse sõnul on tegemist riigi kriminaalpoliitika pikaajalise suunaga, mis kajastub ka näiteks kriminaalpoliitika põhialuste dokumendis. “Kui jaanuari alguses oli meil vanglates 2181 vangi, siis näiteks juuli keskpaigtas oli neid 2108. Siiski on meie vangide arv 100 000 elaniku kohta pisut enam kui kolm korda kõrgem kui Soomes,” rääkis Kuuse BNS-ile. 

Seega Põhjamaade tasemel Eesti praegu veel ei küüni, samuti on vangide arv võrdluses Euroopa Liidu keskmisega märksa kõrgem. “Vangide kõrge arv on endiselt väljakutse ka tänaste numbrite juures. Kuid vangide korduvkuritegude toimepanemise tase on meil sarnane põhjamaadega,” tõi Kuuse välja positiivse trendi. 

Justiitsministeeriumi kriminaalpoliitika osakond koos Soome kriminaalstatistikutega võrdlesid 2019. aastal retsidiivsust Eestis ja Soomes võrreldavate andmete alusel ehk kahe aasta jooksul pärast vabanemist jõustunud kohtuotsusega süüdimõistmist. Uuringutulemused näitasid, et Eesti ja Soome retsidiivsuse tase ei olegi nii erinev: Eestis on tagasipöördumise määr 34 protsenti ja Soomes 35 protsenti.

Kuuse sõnul on selle trendi aluseks järjepidev analüüsidel tuginev töö. “Alatest taasiseseisvumisest on toimunud mitmeid põhimõttelisi muudatusi nii kriminaalmenetluses kui karistusõiguses. 2000. aastate alguses võeti vastu nii uus karistusseadustik kui kriminaalmenetluse seadustik ning neid on uuendatud järjepidevalt nii õigusrikkumiste menetlemise kui õigusrikkujate kohtlemise osas,” selgitas Kuuse.

Vanglateenistuse vaatest on Kuuse sõnul kahtlemata oluline mainida 1998. aasta maikuus alustanud kriminaalhooldusametnikke, kelle hoole all on viimase 25 aasta jooksul olnud vangistuse alternatiivide ellu viimine. Praegu on vangistusele väga palju alternatiive üldkasulikust tööst elektroonilise järelevalveni.

Kuuse sõnul oli oluline tähis ka ennetähtaegse vabastamise süsteemi ümberkorraldamine 2007. aastal, samuti kriminaalhooldusetöö ja vanglate liitmine 2008. aastal. “Samuti tuleb esile tõsta üleminekut kambertüüpi vanglatele, mis jõudsid lõpule 2018. aasta lõpus avatud Tallinna vanglaga. See muudatus on võimaldanud keskenduda senisest enam vanglate ja kriminaalhooldustöö põhieesmärgile – õigusrikkujate taasühiskonnastamisele. Samuti on oluline eesmärk alaealiste õigusrikkujate taasühiskonnastamisel ilma vanglate kaasabita  – täna on meil vanglas vaid kolm alaealist. Vanglad ise on ehitatud selle arvestusega, et vangide arvu vähenemisel oleks võimalik tagada igale vangile omaette eluruum ehk kamber,” rääkis Kuuse. 

Kõik need reformid ja muudatused moodustavad Kuuse sõnul terviku. “Kindlasti tuleb arvestada ka meie demograafilisi muutuseid ja üldist õiguskuulekuse arengut, millesse on panustanud oma läbipaistva tegevusega kõik õiguskaitseorganid. Mitte vähem oluline ei ole ka see, et muudatusi on ellu viidud vastutustundlikult ja välditud on suuri läbimõtlemata muudatusi. Eurobaromeetri kohaselt ei ole kuritegevus meie inimeste jaoks esikohal olev mure, mis kinnitab valitud suuna edukust,” lisas Kuuse. 

1. augusti seisga oli Eesti kinnipidamisasutustes kokku 2112 vangi, neist 812 Tallinna vanglas, 683 Tartu vanglas ja 616 Viru vanglas. Naisvange oli 99, alaealisi kolm, eluaegseid 37 ja avavangla vange 200. Kriminaalhooldusaluseid oli 3547, nende hulgas ennetähtaegselt vabastatuid 393, üldkasulikule tööle suunatuid 915 ja elektroonilise valve alla määratuid 141. 

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Randar Roosipuu
8. aug. 2022 17:20
vanglas elu nagu lill.söök hea,tuba soe ja teenendus norm.riigist kahju ,pidavat vangi kohta 2200 kuus plekkima.veetsin seal aasta meeldiv puhkus.soovitan köigile kes rahu ja vaikust vajavad.